Най-заразените части се изгарят, но някои от плодовете може да се използват за храна
В края на вегетацията лехите с домати не изглеждат никак добре. Растителните части започват да съхнат, като видимо се забелязват повредите от болести и неприятели, все пак обаче може да има и късни плодове – и здрави, и повредени. С основание възниква въпросът: какво да правим с цялата тази засегната растителна маса? Няма много възможности, но е добре да знаете за тях.
Заразени растителни части
На сметището, изгаряне, в яма извън градината - това обикновено е съдбата на болните доматени растения. Всъщност има и други опции, които се използват в зависимост от състоянието на растенията и плодовете. Ако имате време и енергия, струва си да се справите по-добре със засегнатия, но все пак не напълно безполезен растителен материал.
Например, ако растенията са заразени с вирусни заболявания, фузариум или бактериално увяхване, а също така от брашнеста мана или пък от някой вид гниене, тогава е по-рационално да изгорите растителните остатъци, като спазвате предпазните мерки. Резултатът е пепел, ценен тор, който може да се приложи веднага в лехите или пък през пролетта при засаждането на растенията в почвата, насищайки я с полезни елементи.
Препоръка: Пепелта се добавя и в посадъчните ямки непосредствено преди засаждането. Може да се постави и във водата за напояване - 100 г на 10 л вода.
Внимание! Не е препоръчително да използвате заразените растителни остатъци като основа за топли лехи, тъй като час от болестите или неприятелите може да продължат развитието си и да създадат проблеми през следващия сезон.
Повредени плодове
Много от болестите като мана, алтернария, гниенета и други оставят различни петна, язви и рани по плодовете. Доматения молец, нощенките, голите охлюви и други неприятели също „допринасят" за развалянето на плодовете.
Често плодовете могат да се напукат, деформират, почернеят или побелеят отвътре поради лоши земеделски практики.
Какво да правите с такава домати? Можете да приготвите компост от домати, като е препоръчително да нарязвате големите плодове, за да се разлагат по-бързо.
Ако този вариант не е подходящ, може да заровите доматите под дървета и храсти. След това се заливат с разтвор на биологичен препарат или ускорител за компостиране.
Съвет:
По-добре е да използвате болни домати с признаци на хранителен дефицит, а не с опасни заболявания. Ако се съмнявате в правилността на „диагнозата", трябва допълнително да поливате почвата с биофунгицид.
По-добре е да изгорите най-болните домати или да ги заровите на дълбочина най-малко 80 см. Първо можете да ги поръсите с дървесна пепел.
Важно! Не трябва да хвърляте болни плодове в септична яма, ако в нея има поставени специални бактерии, защото това ще доведе до инхибиране на полезната микрофлора и ще забави разлагането им.
Възможно ли е да се ядат болни домати?
Не можем да оставим този важен въпрос без отговор. Разбира се, малко хора биха помислили да ядат развалени домати с петна от гниене или дупки от гъсеници. Въпреки това, ако плодовете са просто грозни на външен вид, малки или току-що са започнали леко да се влошават по време на съхранение, те могат безопасно да бъдат обработени.
Сос, кетчуп, миш-маш, сок, дресинг за салата, и т.н. - можете спокойно да добавите нестандартни или презрели плодове към тези и други ястия.
Друго решение: измийте добре доматите, отрежете всички „грозни" части и нарежете „здравата" част на ситно или я смелете, след това я замразете. Може да я добавете към заготовка за супа, зеленчукова яхния или други ястия.
Практично градинарство
Не бързайте да изхвърляте или изгаряте болните растения заедно с плодовете. Опитайте се да им намерите подходящо приложение.
Основното е, че при никакви обстоятелства не допускайте доматите просто да останат в градината. За да осигурите здрава реколта през следващата година, обърнете внимание на добрите грижи за отглеждане на културите. И, разбира се, не забравяйте да дезинфекцирате почвата в лехите с домати в края на сезона.
Коментари