Ярката и прекрасна тиква може да ни радва с вкусовите се качества почти през цялата година, до пролетта, възможно е и по-дълго. Дори у дома повечето сортове тиква могат да се съхраняват перфектно. А имате ли подходящо място за плодовете, те могат де се превърнат и в интериорна декорация.
Възможности:
0 Ако имате сухо и хладно мазе, в което да съхранявате реколтата си, това е най-доброто решение. Но най-често в мазета е твърде влажно, няма добра вентилация и температурата не винаги е подходяща. Например, за да съхранявате зеле или цвекло, се нуждаете от температура 1-3°C и влажност около 90%. Но такива условия абсолютно не са подходящи за тиква, тъй като тя изисква по-топъл и сух въздух.
0 В идеалния случай в сутерена трябва да има няколко стаи за съхранение на зеленчуци и плодове и във всяка от тях трябва да поддържате определена температура и да наблюдавате влажността. А това е много трудно. В близост до тиквата не трябва да има плодове, които отделят влага и етилен по време на съхранение. И в нашите изби, като правило, всички зеленчуци и плодове се съхраняват заедно и бързо се развалят.
0 Затова е по-добре да държите тиквите в къщата, където е сухо и топло. Но за да може реколтата да се съхранява добре при стайна температура, трябва да се спазват определени правила.
1. Направете беритбата своевременно
Първото правило за успешно съхранение на тиквите е навременното прибиране на реколтата. Те се берат в сухо време, преди първата слана. Не трябва да позволявате на тиквата да замръзне - такива плодове няма да издържат дълго време.
Но няма нужда да бързате с почистването, особено ако времето е топло през есента. Плодовете трябва да узреят напълно в градината - и тогава те ще съдържат максимално количество захари и ще се съхраняват дълго време.
Следните признаци показват узряването на тиквата:
- твърдо и сухо стъбло;
- изсъхнали листа;
- узрели семена вътре в плода;
- дебела кора;
- цвят на плода, съответстващ на сорта.
Тиквата трябва да се отреже с ножици, като се остави дръжка с дължина 10-15 см. Това ще помогне за успешното съхранение на реколтата. След срязването не повдигайте тиквата за дръжката - лесно може да се счупи и плодът ще падне на земята.
2. Подготовка за съхранение
След прибиране на реколтата тиквата не е необходимо да се мие, за да не се повреди защитния слой. Ако има мръсотия или залепнали растителни остатъци по повърхността на плода, можете да го избършете с кърпа.
През първите две седмици трябва да държите плодовете на слънчево и топло място. Това може да бъде остъклен балкон, веранда, таван и др. И ако тиквата все още не е напълно узряла, но поради спад на температурата е необходимо да я прибирате, периодът на зреене може да се удължи до месец.
През това време кората на плода ще се втвърди добре и малките драскотини ще заздравеят. Ако забележите увреждане на плодовете, третирайте ги с 2% разтвор на калиев перманганат. Раните ще изсъхнат, а пулпата на плода ще бъде защитена от патогенни микроорганизми и гниене.
3. Следете температурата и влажността
За съхранение на тикви е подходящо тъмно сухо помещение с добра вентилация. Въпреки че се смята, че оптималната температура за съхранение е от 5 до 15 °C, зрелите и здрави плодове с плътна кора могат да се съхраняват перфектно дори при стайна температура (до 20°C) повече от шест месеца (например в килер, на долния рафт на кухненски шкаф или дори под леглото).
Поставете тиквите на един слой върху рафтове или на пода, така че да не се допират. В този случай е по-добре да поставите плодовете с дръжките нагоре върху плат или картонена подложка.
За да може тиквата да се съхрани дълго време, е важно да се създадат необходимите условия за това:
- липса на светлина,
- добра циркулация на въздуха,
- влажност на въздуха в рамките на 40-60%,
- постоянна температура не по-висока от 20°C.
Ако влажността в помещението, където се намира тиквата, е над 60%, поставете дишащи торбички със силикагел до плодовете - този материал перфектно абсорбира излишната влага и предпазва от образуване на мухъл и неприятни миризми. Дори котешка тоалетна със силикагел е подходяща за тази цел. Може да се опакова в малки торбички от плат и да се постави близо до плодовете.
Внимание! Голям брой стайни растения оказват негативно влияние върху съхранението на тиквите, тъй като повишават влажността в помещението.
Важно! Когато съхранявате тиква, трябва да избягвате температурни промени. Например, не дръжте плодовете близо до балконската врата, или близо до отоплителни уреди. А ако имате подово отопление в дома си, поставете тиквата не на пода, а в кухненски шкаф или килер, където отоплението е минимално.
Ако тиквата се съхранява на неотопляема веранда или на остъклен балкон, тогава при силна слана следете температурата, така че плодовете да не замръзнат.
4. Съхранявайте отделно
от другите зеленчуци и плодове
Ябълките, крушите, чушките и доматите отделят етилен по време на съхранение. Етиленът е газообразен фитохормон, който кара плодовете и зеленчуците да узряват бързо, което води до по-кратък срок на годност.
Под въздействието на етилена зеленчуците започват активно да покълват, губят качеството си и в резултат на това стават по-податливи на разрушителните ефекти на гъбичките и бактериите. Освен тиквата, много чувствителни към етилена са тиквичките, всички видове зеле, патладжаните и краставиците.
Ето защо, ако имате домати за дозряване, тогава можете да държите само неузряла тиква до тях. Тиквите от красиви интериорни композиции с ябълки и люти чушки също няма да се съхраняват дълго - те трябва да се ядат, преди семената вътре да започнат да покълват.
5. Сортирайте и редовно проверявайте
Зрелите плодове с твърда кора са подходящи за дългосрочно съхранение.
Малките, незрели и повредени плодове се използват първи за консумация. По принцип тиквата „лекува" леки наранявания сама. Но такива плодове трябва да се проверяват редовно.
Ако дръжката е омекнала напълно, тогава тиквата трябва незабавно да се консумира, тъй като скоро ще загние.
Вероятно гниенето на тиквените плодове се дължи на факта, че растенията са били засегнати по време на вегетационния период от антракноза, алтернария, брашнеста мана и други заболявания. Дори ако сте събрали привидно здрави зеленчуци от градината, болестта по плодовете може да се появи по-късно по време на съхранение, особено ако в стаята има висока влажност.
Коментари