В периода, когато няма много работа, започвайте да се подготвяте
1. Градинска почва
Средно един разсад се нуждае от 1 литър почва, ако е зеленчукова култура, и наполовина по-малко, ако е цветна. Ако вече знаете колко разсад ще отглеждате, тогава изчисляването на необходимото количество няма да бъде трудно.
За съжаление, просто изкопаването на необходимото количество почва в градината няма да работи - сместа за разсад трябва да е многокомпонентна. Чистата от плевели градинска почва представлява само 15% от цялата смес. По-добре е да я изкопаете в сухо време, внимателно да извадите всички корени и растителни остатъци и, ако е възможно, да я изпечете във фурната.
Почвата трябва да се съхранява в плътно затворени торби на сухо място.
2. Компост или угнил оборски тор
Колкото и да се пише за ползите от органичните торове, малките растения не са в състояние да абсорбират в големи количества хранителни вещества от оборски тор или хумус. Разбира се, има ползи от тези компоненти в сместа, но техният дял е малък - само 5%.
Също така е по-добре да съхранявате компост или изгнил тор в торби, например под навес или в гараж.
3. Чист речен пясък, вермикулит или перлит
Ако близо до дома или вилата ви има река, вземете си пясък, който трябва да е в обем 10% от общата маса на субстрата. Почистете го от големи камъни, дървесни или други отпадъци, изплакнете го под течаща вода, просушете и изпечете във фурната.
Пясъкът може да се съхранява при всякакви температури, но е по-добре да е плътно опакован, за да не просмуква влага.
Въпреки всичките си предимства пясъкът не е идеален „набухвател", тъй като той също се утаява и слепва. Съвременните градинари все повече предпочитат перлит или вермикулит.
4. Дървени стърготини
Други 10% от сместа може да бъдат дървени стърготини, но не пресни, а по-скоро такива, които са били на открито поне една година. През това време е започнал процес на разлагане, а смолите да ерозират, което да доведе до отмиването им. Когато се добавят към почвата те вече няма да я подкиселяват толкова много.
Основното предимство на дървените стърготини е способността им да натрупват влага, като постепенно я освобождават към растенията.
5. Торф
Основният компонент на всяка добра смес за разсад е торфът. Трябва да е около 60% в субстрата. Рохкав, неутрален, дишащ - той е много по-подходящ от почвата от градината. Предлага се в специализираните магазини, като трябва да изберете с подходяща големина на частиците.
Опаковките с торф са херметични, така че могат да се съхраняват при всякакви условия.
6. Дървесна пепел
Почти всички стопани изгарят растителни остатъци от градината, а също боклук и клони. Резултатът е голяма купчини пепел. За съжаление, не винаги пепелта е много подходяща за използване при отглеждането на разсад. Затова трябва много да се внимава какво се гори.
Чистата пепел обаче съдържа около 30 минерала, деоксидира почвата, бори се с вредителите и в малки дози е полезна за почти всички растения.
За всеки литър почвена смес за разсад ще са достатъчни 30 г пепел. Това малко количество може да се събере няколко пъти след приготвяне на кебап например.
Съхранявайте пепелта до пролетта в хартиени или найлонови торби в сухи помещения.
7. Торове
Не е проблем да се снабдите с минералните торове сега, тъй като дори през зимата и до пролетта те ще бъдат добре съхранени. Важно е да се държат в сухо и проветриво помещение, както са фабрично опаковани.
За оптимален растеж и развитие на младите разсади е по-добре да изберете минерални торове, в които така необходимите азот, фосфор и калий са в лесно достъпна форма и не изискват допълнителни усилия от растенията.
8. Фунгициди
Няма гаранция, че разсадът ще е напълно здрав и защитен от болести. Възможно е да има пропуски в обеззаразяването на семената, или торопочвената смес. Затова, каквото зависи от вас, направете го - обеззаразете почвата, семената, а младите растения може да третирате предпазно с подходящи фунгициди. Използвайте само разрешени за целта продукти, като спазвате указанията, дадени на опаковката.
9. Саксии, сандъчета, терини
На пръв поглед разсадът не се нуждае от много място, но растенията постоянно се стремят „да изпълзят" от съда, в който са засети семената.
Възможностите са различни, според предпочитанията на всеки градинар. Може да са единични саксийки, както и сандъчета или разсадни табли (терини), в които се отглеждат повече бройки.
Материалите също са различни – пластмасови, хартиени, които се разграждат. Може да използвате и „отпадъци" от домакинството, като картонени кутии от яйца и много други.
Коментари