Има толкова много неща, с които трябва да се съобразите, за да имате богата реколта от плодове и зеленчуци. Но... каквито и мерки да се вземат, много често наблизо има някой, който просто мечтае да гризе морковите или картофите в мазето, грудките в цветната леха или прави всякакви други поразии. По принцип мишките не спят.
Опитвайки се да се борят с тези гризачи, хората използват всякакви средства - поставят различни видове капани за мишки и щедро разпръскват отрова във всички ъгли.
За някои тези методи да се отърват от мишата „армия" изглеждат „нечовешки". Освен това домашните любимци или децата могат да се наранят от капана или да се натровят от токсични вещества. А това не трябва да се допуска в никакъв случай.
Ето защо можете да опитате сравнително хуманен начин да прогоните мишките от двора си - с помощта на растения. Някои от тях се използват за приготвяне на отровни примамки, а някои могат да изплашат неканени опашати гости с миризмата си или наличието на бодили.
Кои са тези растения?
Нарциси
По-точно не самите цветя, а техните луковици. За да защитят насажденията от кореноплодни култури (картофи, моркови) от мишките, някои стопани през лятото изкопават луковиците на нарциси и ги разпределят по цялата площ на лехите, смесени със стъбла на кориандър и след това ги покриват с мулч.
Нарцисите са в състояние да предпазят от мишки и техните луковични „колеги в цветната леха" - лалетата. Мишките винаги са готови да опитат техните луковици. За да предпазите тези цветя, през есента около лехата с лалета се засаждат луковици нарциси от нискорастящи видове.
Есенен минзухар
Използва се за приготвяне на примамки. Всички части на растението са много отровни, така че мишките няма да бъдат щастливи. В повечето случаи се използват семена в съотношение 20 г семена на 1 кг зърно. Вместо зърнени култури можете да използвате брашно, резултатът ще бъде същият. „Експлозивната смес" е разпръсната на местата, където се очаква да живеят и се движат мишките.
Есенният минзухар колхикум идеално защитава културите в леглата, ако расте наблизо.
Див розмарин
Това растение е естествен репелент - неговият аромат отблъсква не само мишки, но и други вредители, както и насекоми. Клонки с листа, поставени на входа на мишата дупка (а още по-добре, ако запушите входа с листа), могат да прогонят мишките веднъж завинаги.
Бъз (черен, тревист, червен)
Това растение има същия репелентен ефект - мишките изчезват без следа. Те по принцип предпочитат да избягват местата, където расте бъз. За да предпазите луковичните и многогодишните растения, можете да добавите клонки от бъз към покривния материал и да ги завържете около стволовете на дърветата.
Момина вратига
Мишките се опитват да избягват местата, където расте вратигата. Ето защо много собственици на крайградски къщи увиват стволовете на овошките си със стъбла на това растение за зимата. Така гризачите няма да повредят кората.
Кориандър
Градински растения, например кориандърът, също могат да служат в борбата с гризачите. По правило кориандърът се засява през май, в районите, които са най-податливи на атаки на мишки. Сухите стъбла и семена на растението се разпръскват в ъглите или се завързват около стволовете на дърветата.
Доматени растения
Доматените зелени части също могат да ни предпазят от мишките. Препоръчва се този метод да се използва през есента, когато сте събрали реколтата. Доматените върхове се нарязват на ситно и се поръсват под млади дървета или храсти. Мишките не харесват тази миризма, така че е малко вероятно да искат да гризат дърветата и сочните млади храсти.
Черен корен (лечебна наумка)
Всички части на това растение излъчват миризма, отвратителна за обонянието на мишката. Освен това, семената на черния корен са грапави, с жилава повърхност и дори с шипчета. Прилепват здраво към козината на мишката, а гризачите не харесват това! Веднага щом на някоя от тях се захванат няколко тръна, мишките бягат от това „ужасно" място.
Репей
По същата причина гризачите не обичат репея. За да предпазите реколтата, семена от растението се разпръскват около повдигнатите лехи със зеленчуци. Мишките, след като са видели семената и са закачили няколко бодила, не рискуват да се изкачат по сандъците, а бързат да се измъкват от опасността.
Обикновен пелин
Мишките не обичат аромата на пелин. За защита на растенията пелинът се засажда около периметъра на градината, а между лехите се разпръскват клонки от пелин.
Лайка
Много вредители не харесват аромата на лайка. За да се изгонят мишките, цветове от лайка се разпръскват по пода в къщата, в ъглите. Букети от лайка могат да се закачат в стопанските постройки, където се съхраняват зеленчуци и други продукти.
Вратига
Миризмата на вратига също отблъсква мишките. За да се предпазят картофите, морковите и цвеклото от нашествие на гризачите, китки от растението се поставят в сградите, където се съхранява реколтата.
Бяла комунига
Това растение съдържа вещество с ароматна миризма - кумарин. Мишките много се страхуват от него и избягват места, където расте комунига. Така че, ако засеете растението около лехите, мишките няма да могат да повредят вашата реколта.
Триделен бутрак
Мишките не харесват аромата на това растение, както и грубите му семена. Те лесно се прилепват към козината и това плаши гризачите.
Растителни примамки
Ако мишките не искат да напуснат района ви по приятелски начин, време е да преминете към по-строги средства за контрол - примамки.
Растенията, от които се правят примамките, са много отровни. Не забравяйте за предпазните мерки.
Коментари