Папаята не е типично стайно растение. Ето защо рядко някой се замисля дали и как може да го отглежда в хола. Най-малкото, че не е никак практично заради огромните ѝ размери. Все пак може да достигне до 4-5 и повече метра височина. Изумително, нали? Е, може би, пък точно това е най-голямото предизвикателство.
Факт е, че тези размери са необходими, за да достигне фазите цъфтеж и плододаване, а целта на интериорното озеленяване не е точно получаване на реколта. Та, може и да се примирим с липсата на цветове и плодове.
Само от един плод, купен от магазина, можете да си произведете няколкостотин растения.
При подходящи условия бихме се радвали на плодове само след няколко месеца – 5-6, ако трябва да сме точни.
Ако не се контролира, растението ще достигне тавана преди да се е отъркулила една година от засяването на семената.
Ако сме грабнали вниманието ви дотук, продължете да четете. Със сигурност ще започнете да се оглеждате за папая в магазина...
Расте бързо, с огромни листа
Също както бананите, папаята расте изключително бързо и то с огромни и екзотични, впечатляващи листа. Това пък налага храненето да се изпълнява редовно и стриктно. Особено, когато говорим за отглеждане в контейнер. И като стана дума, подгответе си голям съд и качествен субстрат, както и доста място в близост до най-слънчевия прозорец в дома.
Папаята изисква много директна слънчева светлина и висока температура в помещението. Влажността на въздуха трябва да е висока, както в естествените местообитания на растението.
Изберете зрял плод
Изберете си плод, най-добре узрелия в магазина. У дома го разрежете на две и разгледайте семената. Трябва да са тъмнооцветени и едри. Отделете най-добрите и ги поставете върху хартия за ден-два да изсъхнат. През това време си пригответе саксийки и качествен, лек субстрат. Омокрете го добре в деня на засяване, напълнете контейнерите и поставете по 3-4 семенца във всеки. Покрийте ги с не повече от сантиметър-два субстрат. Полейте и чакайте...
Поддържайте висока температура в помещение, за да се случи поникването по-бързо. След 2-3 седмици ще забележите първите кълнчета. Те ще растат бързо. Достигнат ли 15-20 см ги прехвърлете в по-големи саксии.
През цялото време поддържайте субстрата влажен, но не мокър.
Как да се грижите
Вече имате папая, но е важно и как се грижите за нея. Прехвърляйте растението периодично в по-голям контейнер, съобразен с размера на надземната маса. Хем ще осигурите повече място за корените, хем растението ще бъде стабилно предвид размерите му. Не пропускайте подхранвания и дръжте на топло.
През топлите месеци папаята може да обитава двора или терасата, но захладнее ли, прибирайте я бързо.
За да контролирате размерите, провеждайте резитби. Съкращаването на върха ще провокира разклоняване. Сами ще прецените кога и как да режете.
Имайте предвид, че режейки, възпрепятствате цъфтежа. Цветовете на папаята са разположени в пазвите на листата. Мъжките цветове са дребни и събрани в китка по няколко, докато женските са разположени единично и са по-едри. Ако искате плод, трябва да има и от двата.






Коментари