В подбалканските райони – там, където са засети големи площи, пчелите събират значителни количества изключително ароматен мед.
В същото време има и голямо разнообразие от цъфтяща медоносна растителност. Най-много са различните видове детелина. Цъфтят последователно и липите - едролистната, дребнолистната и сребристата. И тъй като има висока въздушна влажност, пчелите могат да съберат много мед.
Другите медоносни видове - по синорите цъфтят бялата и жълтата комунига, конският босилек, лисичата опашка, ранилистът, овчарският босилек. По по-високите места цъфтят и теснолистната върбовка, риганът, чубрицата, а по по-влажните места - здравецът и ментата. В дъждовни години като сегашната по пустеещите райони и пасищата избуяват различни видове бодил, а из нивите - синапът и овчарският босилек.
От културните растения
продължават да цъфтят еспарзетата и звезданът, а вече цъфтят и люцерната, резенето, конопът, анасонът, баклата, тиквите, дините, пъпешите, фацелията, тютюнът.
През втората половина на юни започна да цъфти и слънчогледът. А към края на юни след жътвата на ечемика трябва да се засее смес от царевица със слънчоглед. И двете култури ще цъфтят през септември до силажирането.
Важно! Пресният нектар може бързо да вкисне!
Преработката на нектар в мед е сложен физичен и биохимичен процес, най-общо казано. Първо се изпарява излишната влага, за да се сгъсти, инвертиране на захарозата и повишаване на киселинността. От правилното протичане на тези процеси зависи качеството на получения мед.
За да се изпари излишната вода на нектара и да остане само около 20% вода от 80%, пчелите напълват с него до 1/3 от обема на килийките. Сгъстяването на нектара става за 5-6 дни. С постепенното узряване на меда пчелите го пренасят в по горните килийки, като ги допълват и запечатват. Установено е, че за складирането на пресния нектар в зависимост от водното му съдържание пчелите използват около 3-4 пъти по-голяма площ, отколкото той заема, след като се сгъсти и запечата. Пчелите никога не напълват догоре килийките с пресен нектар, нито го смесват с по-зрелия.
Важно! Ако липсват свободни килийки за пълнене с пресен нектар, пчелите спират да събират нектар и бездействат! Чак когато пчеларят освободи килийки от принесения нектар от предишни дни, но вече сгъстен нектар, тогава пчелите започват отново да се захващат на работа.
Внимание! Това може да доведе до намаляване на добива на мед!
Допускана грешка от неопитни пчелари:
Често те не са осигурили достатъчно пити и за да не изпуснат главната паша, те преждевременно центрофугират незапечатания и още неузрял мед и връщат питите за складиране на нов нектар. Но той е с високо водно съдържание и ниска захарност и има голям риск от вкисване. Затова тази практика е погрешна, но и рискова, защото неузрелият мед също е с голямо водно съдържание и лесно вкисва!
След това пчелите започват да "изпаряват" меда, за да го подготвят за съхранение. Пчелите вентилират с крилата си, за да се изпари водата и да сгъстят меда. Медът съдържа около 10-20% вода, докато нектарът съдържа много повече - около 80% вода.
Ако сте решили да
разполагате кошерите под
дървета за по-успешна паша
трябва да се съобразите с определени изисквания:
- Първото изискване е, короните на дърветата да са редки.
- Второто, сянката от тях да пада върху кошерите само по обедните и следобедните часове, а не целодневно, съветват специалистите.
- Третото - кошерите не бива да се поставят сред гъсти насаждения с преплетени клони и сплетени корони.
- Четвърто - ако има целодневна сянка върху кошера, пчелите излитат много по-късно от обичайното време - след като ги огрее слънцето.
- Петото - ако няма подходящи дървесни видове, тогава може да се използват за засенчване рогозки, храсти, клони и др. Целта на покриването е да се избегне нагряването на кошера по обяд. Трябва да се защитя от слънчевите лъчи южната и западната старана на кошера и покривите.
- Шесто изискване - ако кошерите са многокорпусни, може някои корпуси да се обърнат назад с входа. Така се създава въздушно течение през гнездото.
Пчеларите с опит разполагат кошерите си, като ги ориентират на изток или дори на север с входа. Така намаляват нахлуването на горещ въздух в кошера.
При температури 27-30 градуса
пчелите губят охота за работа
Установено е, че при засенчените от дървета кошери добивът на мед е с 40% по-голям от добива на незасенчените. Затова любителите пчелари трябва да имат предвид, че при горещо време пчелите започват да се трупат по стените, на дъното и пред входа под сенника. И не работят!
Те се активизират сутрин и късно следобед. Но опитните пчелари знаят, че пчелите работят, ако кошерите са засенчени. Доказано е, че пчелите не само че работят при засенчване, а дори летежът им се увеличава средно дневно със 75% и в най-горещите часове на деня той е 4-5 пъти по-силен.
Важно! Установено е също така, че при засенчените от дървета кошери добивът на мед е с 40% по-голям от добива на незасенчените.
През юни и юли – по време на голямата паша, съветът към начинаещите пчелари е,
ако имате пчели за бракуване,
използвайте ги за събиране на нектар и мед
А бракуването може да направите и като съберете 3-4 млади семейства в един кошер. Но сборното семейство се оставя само с една майка.
"Съберете " ги с някои от силните ви семейства с качествени майки, съветват професионалистите. Процесът е постепенен, като майките на набелязаното за бракуване семейство, се унищожават. Около 20-25 дни преди края на последната главна паша тази майка се затваря в клетка, която се врязва в една от питите в средата на гнездото - близо до входа на кошера. Така всички пчели ще я чуват и няма да започнат да залагат маточници за отглеждане на нова майка.
Това е начинът, по който останалите без открито пило пчели ще използват по-добре пашата. След главната паша тези пчели могат да се използват, като се подхранят със захарен сироп, за да го преработят и запечатат в питите. Те ще се дадат след това на нуклеусите със запасни майки и на отводките, за да не се изтощават техните пчели. След това майката се унищожава, а останалите пчели се присъединяват към някое редовно семейство и питите се прибират.
Напомняме:
осигурете достатъчно празни пити в кошерите,
за да използват пчелите ви максимално главната паша.
А за да запазите естествения вкус, цвят и аромат на меда, използвайте светли пити. Имайте предвид, че поне 8 денонощия са необходими, за да се превърне нектарът в мед. Внесеният от пчелите нектар съдържа 70-80% вода и за да го превърнат в мед, пчелите го разпръскват на по-голяма площ по питите (за да осигурят изпаряването на водата). Силните семейства внасят в кошера 3-4, че и повече килограма нектар на ден и запълват магазина (корпуса) за 3-5 дни. През цялото време пчелите продължават да носят нови килограми нектар, т.е. трябват им нови пити. Затова
по време на пашата е по-добре
да има един корпус повече,
отколкото да не достигне дори 1 празна пита.
Ако сложите по 8 (а не по 10) в многокорпусния кошер и по 10 - в магазина на дадан-блатовия кошер, пчелите ще изградят по-обемисти пити, които събират повече мед и по-лесно ще ги разпечатвате.
Важно! Ако по време на пашата пчелите запълнят магазина, но медът в него не е узрял, под този магазин поставете втори. Той трябва да е зареден със 7-8 пити и 2-3 рамки с восъчни основи. Щом запълнят и този магазин, медът в горния вече е узрял и може да го центрофугирате. На тяхно място поставете 7-8 празни пити и 2-3 рамки с восъчни основи и разменете местата на магазините: сложете долния - горе, а горния - долу. Периодично поставяйте в кошерите рамки с восъчни основи, за да получите повече нови пити.
Коментари