Азиатската страна отменя забраната, наложена през 2008 г., и предоставя на износителите нова възможност да развиват бизнеса си в региона Южноафриканските производители и износители твърдят, че са „щастливи", че Тайланд отново е отворил вратите си за ябълките от страната, отбелязва Fruitnet.
През 2008 г. достъпът на южноафрикански листопадни плодове, включително ябълки, круши, десертно грозде и костилкови плодове, до пазара беше забранен, след като тайландските власти наложиха забрана поради очевидна липса на фитосанитарни документи.
Оттогава насам бизнесът с ябълки в Южна Африка работи и преговаря усилено, за да възстанови търговията, която се оценява на повече от 20 млн. щатски долара годишно.
През март тази година двама тайландски инспектори посетиха пакетиращите пунктове, хладилните складове и овощните градини в трите основни района за производство на ябълки в Южна Африка.
Според браншовата асоциация Hortgro, която е играла основна роля в тези преговори, дългото чакане е било свързано с много работа зад кулисите, но сега износителите са нетърпеливи да възстановят отличните отношения, които са имали с тайландските вносители преди забраната.
Hortgro заяви, че планира да започне нова кампания за развитие на пазара, за да представи отново уникалните характеристики на южноафриканските ябълки на тайландските купувачи и потребители.
Голям потенциал
С наближаването на края на сезона за износ на ябълки, индустрията вече гледа напред към следващата реколта и към нов шанс да отговори на нарастващото търсене в Азия.
Според Hortgro износът на южноафрикански ябълки се е увеличил с около 40 % през последното десетилетие, като по-голямата част от този ръст е настъпила в региона, включително в Далечния изток и Югоизточна Азия, а не на традиционните пазари в Европа.
В резултат на това повече от една трета от целия износ на ябълки от Южна Африка сега е насочен към тези пазари, като силен ръст се наблюдава и в Африка и Близкия изток.
През последните пет до десет години южноафриканските производители на ябълки инвестираха много в модерни съоръжения, производствени практики, технологии и нови сортове, добави Хортгро.
Коментари