Месо без животни, мляко без крави и риба без улов: Университетът във Вагенинтен, Нидерландия и свързаните с него предприятия работят за постигането на това. Те го наричат клетъчно земеделие или прецизна ферментация. Разработчиците обсъдиха напредъка си наскоро на семинар в кампуса във Вагенинген.

„Производство на месо без животни. Това е свободно преведеният лозунг на RespectFarms - предприятие, което произвежда животински клетки в биореактор. Но това не е лабораторна храна, която се стремим да произвеждаме във фабрики - казва Ралф Бекс от RespectFarms (Уважавай фермите), предпазлив заради ниското обществено одобрение на лабораторно отглежданото месо. „В нашата философия ние си партнираме със земеделски производители, а земеделските производители на бъдещето ще отглеждат крави и ще произвеждат месо в биореактор".

Екологичен биореактор

RespectFarms, основана през 2022 г. Тя използва биореактор за отглеждане на мускулна тъкан от говежди стволови клетки и фураж на растителна основа. След това мускулната тъкан се преработва в месо с помощта на 3D принтер. Предприятието е добре запознато с отглеждането на животински клетки и сега търси финансисти и фермери, желаещи да участват. Предпочитаме демонстрационна фабрика в близост до Вагенинген - казва Бекс. Целта му е да има съоръжение, способно да произвежда 100 тона месо годишно.

Култивираното месо на RespectFarms е много по-екологично от обикновеното месо, показва проучване на Университета Вагенинген, проведено по поръчка на RespectFarms. Биореакторът изисква 95 % по-малко земя и 78 % по-малко вода и причинява 93 % по-малко замърсяване на околната среда, както и 92 % по-малко емисии на парникови газове. Освен това разходите за обществото са с 56 % по-ниски от тези за една крава на полето. Този процес би могъл да задоволи нарастващото в световен мащаб търсене на месо, като в същото време постигне целите за опазване на климата, казва Бекс. Има две пречки, които трябва да бъдат преодолени през следващите години: законодателството на ЕС за култивираното месо все още не е завършено и има въпроси относно това как може да се увеличи производството, за да се намалят разходите и да се направи култивираното месо конкурентоспособно.

Стволови клетки за производство на мастни киселини

Този метод е подходящ не само за възпроизвеждане на месо. Той може да се използва и за риба. Компанията Upstream Foods, основана през 2022 г., отглежда рибни клетки. Основно мастни клетки, тъй като именно те предизвикват типичния вкус на риба. Подобно на RespectFarms, Upstream Foods използва стволови клетки. Тези клетки са неспециализирани и могат да се възпроизвеждат и специализират в мускулни или мастни клетки. В момента компанията разполага с четиридесет клетъчни линии от сьомга и пъстърва, но все още е на етап лабораторно култивиране, казва основателят Кианти Фиглер по време на семинара в кампуса на Вагенинген.

Много от потребителите са опитали заместители на месото, но често не харесват вкуса на растителните алтернативи, казва Фиглер. Животинските мазнини до голяма степен определят вкуса. Ето защо стартъпът работи върху стволови клетки, способни да произвеждат мастни киселини в биореактор. Тя се надява до няколко години да стартира пилотна фабрика.

Клетъчно земеделие

По-голямата част от клетъчното земеделие все още не е напуснала лабораторията. Това се отнася и за производството на лактопротеин без крави. Изследователката от Вагенинген Етске Бийл работи върху прецизната ферментация в рамките на проект на NWO (Нидерландски съвет за научни изследвания). При този процес от микроорганизми се произвежда лактопротеин, наречен казеин. Целта е от тези протеини да се произвеждат сирене и кисело мляко без помощта на крави.
Засега веганското мляко не е много успешно, обяснява Бийл. Това се дължи на факта, че растителните протеини не са много подходящи да заместят животинските протеини, тъй като растителните протеини са сравнително малки, докато казеините са много големи с протеинова структура, която съхранява минерали като калций. Това прави казеиновите структури на Bijl по-добра алтернатива на кравето мляко, отколкото на млякото на растителна основа. Тя вече е произвела сирене моцарела, използвайки своите протеини, макар и само няколко милиграма. И в този случай е необходимо увеличаване на производството.

Палмово масло без палма
Клетъчното земеделие все още е в процес на развитие, но някои предприятия вече са напреднали. NoPalm Ingredients, например, е основана през 2021 г., за да произвежда палмово масло без палми. Предприятието вече е в състояние да произвежда палмово масло от хранителни отпадъци с помощта на дрожди. Според съоснователя и изследовател Йерун Хугенхолц от NoPalm Ingredients този процес е успешен и продуктът може да се конкурира с обикновеното палмово масло. Големият въпрос е дали производството може да бъде увеличено до промишлено ниво.

Хугенхолц работи по създаването на тестова фабрика, която да произвежда 100 000 литра масло. Това е мащабът, който е необходим, за да играе роля в хранителните вериги. Подобно съоръжение се нуждае от машини за извличане и пречистване на масло в безпрецедентен мащаб. Освен това в Европа няма съоръжения, които да са в състояние да извършат всички стъпки в производствения процес в такъв мащаб. Ето защо в момента Хугенхолц прави тестове на различни места в Нидерландия, Германия, Франция и Англия, за да изпробва мащабното производство. Много скъпо и трудно за планиране - уточнява той.