Тенденцията у нас сочи окрупняване на професионалните пчелари и намаляване на останалите заради трудната година

Основен проблем за пчеларството в ЕС и у нас в момента, освен вноса от Украйна, е увеличаването на дела на фалшивия мед. В борбата срещу него застават браншовите съюзи в страната ни и Европейската пчеларска асоциация (European Beekeeping Association; EBA).

Инж. Михаил Михайлов, от името на "Обединен български пчеларски съюз" (ОБПС) е присъствал лично на учредяването на EBA. Според него обаче трябват мерки по-скоро с фалшификаторите по веригата от производство до реализацията на меда.
Според пчеларските организации в цяла Европа фалшифицираните пчелни продуки вече надминат 60% от пазара. Например 25 от общо 30 проби на мед от немски супермаркети, се оказват фалшиви. Взети са от Германската професионална асоциация на пчеларите и анализирани по новия метод за секвениране на ДНК. Там основни доставчици на мед са предприятия, които само опаковат меда, за разлика от България, където това правят преработвателите.
За да се избегнат фалшивите продукти всеки по веригата е добре да има лаборатория за входящ контрол или сключени договори за изследвания. Шефът на Националния браншови пчеларски съюз (НБПС) Сребрин Илиев отправя предложение, когато се вземат проби от меда, данните за резултатите да се обявяват публично от БАБХ, защото когато пробата е добра отива в предприятие, но когато не е вероятно се продава на дребно. Така някои пчелари позорят целия сектор, а потребителите не могат да бъдат сигурни, че купувайки от тях вземат качествен мед от правилно гледани пчели.
Най-добрият начин да се избегне покупката на пчелен продукт със съмнителен състав в ЕС засега остава доверяването на местни, познати пчелари с прозрачност на производството. Сред другите мерки е анализ с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), който разпознава напълно истинския от фалшив мед, дори когато конвенционалните методи не са ефективни. Например, фалшивият мед също се захаросва, така че това не е определящ фактор. Цветът също може лесно да бъде изфабрикуван.
В България мед може да се изследва в лабораторията на Института по органична химия към БАН. По този начин се откриват молекули съответно или на специфичните вещества, например на дъбова мана при манов мед, или молекули на захари при глюкозо-фруктозните сиропи или с други думи - фалшив мед. През последните години екипите на лабораторията разработват съвременни методи за надеждно различаване на манов от полифлорен мед. Инж. Михайлов казва, че най-добрият начин потребителите да разпознаят истинския мед са лабораторните анализи и сертификатите, които доказват дали продукцията е автентична или компрометирана откъм физико-химични и други съставни свойства.
Според председателя на обединения браншови съюз тенденцията сочи нарастване на броя пчелни семейства в големите, устойчиви пчелини при професионалните пчелари, които обаче са малък процент на фона на всички останали. Т.е. мнозинството се отказват след 1-2 несполучливи години, разпродават имуществото и прекратяват дейността, но това е циклична тенденция и временна загуба на интерес.
Един от най-важните апели на браншовиците е въпреки трудностите, пчеларите да се борят с несгодите, защото България е типична пчеларска страна, с качества, които се ценят и в чужбина.

Подробности - в новия брой ва в. "Български фермер" от 9-15 декември