Тенденцията у нас сочи окрупняване на професионалните пчелари и намаляване на останалите заради трудната година

 

Сред множеството проблеми в пчеларския сектор основен е вносът на продукция, към момента главно от Украйна. Заради него от бранша посочват, че има залежали количества мед от тази и миналата година, които не могат да се реализират на пазара.

България и Румъния вече поискаха от Европейската комисия защитни мерки срещу вноса на пчелен мед с украински произход, по време на заседанието на Съвета на ЕС по земеделие и рибарство в края на ноември. Освен че вносът от Украйна подбива цените у нас оттам навлиза и китайски мед с фалшиви документи. Министърът на земеделието Георги Тахов заяви по време на срещата, че вносът в страната се е повишил с над 30% за януари-октомври 2024 г. в сравнение със същия период през миналата година.

По данни на Европейската комисия дори през първите 5 месеца от 2024 г. вносът на мед от Украйна у нас показва ръст от цели 61% спрямо същия период през 2023 г. Като цяло търговският баланс на ЕС остава с повече вносна продукция, отколкото е износът, като водещият вносител Китай е изместен от Украйна, а след тях се нарежда Аржентина. Официалната статистика сочи, че цената за първите 5 месеца на 2024 г. на меда от Украйна е 1,74 евро/кг. Най-евтин е китайският мед - 1,39 евро/кг, а най-скъп е турският – 3,65 евро/кг.

По производство България се нарежда на 9-о място сред страните членки на ЕС, с 11,9 т за 2022 г. и 817 000 кошера през 2023 г. От 2022 г. насам се запазва негативната тенденция за застой в броя на кошерите. ЕС произвежда 286 000 т мед и държи 16% дял от световния пазар, нареждайки се след Китай, който е с 26%.

През 2024 г. производителите казват, че цената на меда на едро у нас варира около 4-5 лв./кг, затова предпочитат сами да търгуват с продукцията си на дребно, като в тази случай

продават буркан мед в диапазона 7-20 лв.,

спрямо качеството му и вида паша. Добивите тази година са сериозно засегнати от климатичните условия – има понижение от 30 до 50% в някои от районите, като най-силно засегнат е Плевен. Отчитат се още нарушения в структурата и броя на пчелните семейства.

Производителите определят като добри условията за подпомагане, но времето прави годината им особено тежка. Един от най-добрите пчелари в района на Плевен е Димитър Чочев, който тази година реализира около 10 кг/кошер, за разлика от минали години, когато добивите му са достигали 30 кг/кошер. Той е икономист по образование, има 160 пчелни кошера и не разчита на държавно подпомагане. На Празника на пчелните продукти, който се проведе в Плевен в края на ноември също стана ясно, че пчеларите търпят такива загуби, кошерите им отслабват поради липсата на пило.

Причината, разбира се, е сушата. Инж. Михаил Михайлов, председател на Обединен Български Пчеларски Съюз (ОБПС) разказа за в. „Български фермер", че макар още да не е излязла официалната агростатистика, неговите наблюдения са, че в Плевен положението е тежко, но България е разнообразна като релеф и съответно пашата е различна.

В Централна България продължителните суши над 3 месеца са повлияли на пашата, съответно въглехидратната и белтъчна храна на пчелите, затова пчеларите, които не са се усетили да подхранят след медосбора са с отслабнали семейства. В региони като Югозападна и Северозападна България, около Кюстендил и Монтана, противно на очакванията, тази година е реализирано добро количество продукция, в сравнение с предходните.

Преди седмица в Ловеч ОБПС са връчили наградата „Пчелар на годината", а през декември организират поредното коледно издание на Софийския фестивал на меда. От 9 до 14 декември производителите ще дойдат в столицата да предложат продукцията си. А дали те са на изчезване? Според председателя на обединения браншови съюз тенденцията сочи

нарастване на броя пчелни семейства

в големите, устойчиви пчелини

при професионалните пчелари, които обаче са малък процент на фона на всички останали. Т.е. мнозинството се отказват след 1-2 несполучливи години, разпродават имуществото и прекратяват дейността, но това е циклична тенденция и временна загуба на интерес.

Един от най-важните апели на браншовиците е въпреки трудностите, пчеларите да се борят с несгодите, защото България е типична пчеларска страна, с качества, които се ценят и в чужбина. ОБПС още лятото входира искане за държавна помощ de minimis – минимално подпомагане, на което пчеларите разчитат всяка година, но засега няма индикации, че то ще се осъществи с оглед втората украинска помощ, която получиха. В момента тече и прием за подпомагане по интервенции в сектора за 2025 г., който ще бъде отворен до 23 декември.

От доста години е популярно мнението сред някои пчелари, че секторът трябва да бъде отделен от дирекция „Животновъдство" в Министерството на земеделието и храните. Според Сребрин Илиев, председател на Националния браншови пчеларски съюз (НБПС) обаче дирекцията е създадена съгласно Закона за животновъдството и няма необходимост пчеларството да се отделя, като това само би увеличило администрацията. За него не всеки пчелар има експертизата да обсъжда публично проблемите на сектора, ако не познава в дълбочина наредбите и политиките в бранша, защото има голяма разлика от отглеждането на пчели до познаването на пчеларството в нормативен контекст. Изтъква друг, основен проблем пред сектора към момента, даже водещ за ЕС, зад който застават браншовите съюзи в страната ни и Европейската пчеларска асоциация (European Beekeeping Association; EBA), а именно -

нарастващите нива на

фалшиви пчелни продукти

Инж. Михайлов, от името на ОБПС е присъствал лично на учредяването на EBA, чийто основен приоритет е борбата с фалшифицираните пчелни продукти. Според него обаче трябват мерки по-скоро с фалшификаторите по веригата от производство до реализацията на меда, защото това е пагубно както за дейността, така и за бизнеса, потребителите и пчелите.

Според пчеларските организации в цяла Европа има тенденция да се увеличава количеството на фалшифицираните пчелни продукти, които може да надминат и 60% от пазара. 25 от общо 30 проби на мед от немски супермаркети, се оказват фалшиви, например. Взети са от Германската професионална асоциация на пчеларите и анализирани по новия метод за секвениране на ДНК. Там основни доставчици на мед са предприятия, които само опаковат меда, за разлика от България, където това правят преработвателите.

За да се избегнат фалшивите продукти всеки по веригата е добре да има лаборатория за входящ контрол или сключени договори за изследвания. Сребрин Илиев отправя предложение, когато се вземат проби от меда, данните за резултатите да се обявяват публично от БАБХ, защото когато пробата е добра отива в предприятие, но когато не е вероятно се продава на дребно. Така някои пчелари позорят целия сектор, а потребителите не могат да бъдат сигурни, че купувайки от тях вземат качествен мед от правилно гледани пчели.

Нарастващото фалшифициране на меда заплашва поминъка на пчеларите и доверието на потребителите и този проблем е поставен като основен и от EBA, която е част от „Копа-Коджека". В нея участват близо 300 000 пчелари от 20 европейски страни, включително НБПС и ОБПС. Там има комисии, които следят за фалшивите продукти на пазара, употребата на вредни за пчелите химикали и други проблемни фактори. EBA насърчава опазването на благосъстоянието на пчелите, пчеларите и потребителите в ЕС, като се бори да въведе стимули на кошер, като част от агроекологичната програма, да ограничи некачествените пчелни продукти на пазара. За целта предлага стратегическо сътрудничество с потребителски организации в Европа, за справяне с предизвикателството на фалшифицирания мед и за насърчаване на автентичния, висококачествен мед сред потребителите.

EBA настоява за незабавна законодателна промяна за ефективен контрол на качеството на меда. Създаването на референтна лаборатория също ще позволи по-строг контрол на качеството. Най-добрият начин да се избегне покупката на пчелен продукт със съмнителен състав в ЕС засега остава доверяването на местни, познати пчелари с прозрачност на производството. Сред другите най-добри мерки е анализ с ядрено-магнитен резонанс (ЯМР), който

разпознава напълно

истинския от фалшив мед,

дори когато конвенционалните методи не са ефективни. Например, фалшивият мед също се захаросва, така че това не е определящ фактор. Цветът също може лесно да бъде изфабрикуван.

В България мед може да се изследва в лабораторията на Института по органична химия към БАН. По този начин се откриват молекули съответно или на специфичните вещества, например на дъбова мана при манов мед, или молекули на захари при глюкозо-фруктозните сиропи или с други думи - фалшив мед. През последните години екипите на лабораторията разработват съвременни методи за надеждно различаване на манов от полифлорен мед. Инж. Михайлов казва, че най-добрият начин потребителите да разпознаят истинския мед са лабораторните анализи и сертификатите, които доказват дали продукцията е автентична или компрометирана откъм физико-химични и други съставни свойства.

Кристоф Хансен, новият еврокомисарят по земеделие също казва в свое изявление, че контролът върху фалшивия мед категорично трябва да се затегне, тъй като става въпрос за подвеждане на потребителите.

Той споменава и важността на пчелите за опрашването на растенията. На въпрос от евродепутат относно етикирането на меда, Хансен посочва, че работата в тази област има нужда от подобрение, подчертавайки постиженията на ЕК от миналият мандат – изменението на Директивата за меда, която изисква етикиране на стоката по страна на произхода.

За съжаление, липсата на пълно законодателство за пчелните продукти у нас, не помага да се намалят фалшивите продукти на пазара. Например България няма изисквания за восъчните пити с мед, които се предлагат като краен продукт на потребителите. В другите страни има специални условия за контрола на питите, докато

у нас не се знае след какъв анализ може

да се продава този продукт – дали на меда

или на восъчната запечатка

Във френското законодателство например изискването е пчелата майка да не е снасяла в тази пита и да е не по-стара от миналогодишна. Някои от нашите пчелари са запознати с това и го спазват като изискване за хигиена, но други търгуват със стари пити, без да трябва да отговарят на подобни изисквания. Необходимо е уеднаквяване на стандартите и методи за анализ в страните-членки, като европейската асоциация работи в посока за обединение на ефективни методи за откриване на фалшификатите.

Във връзка с тези цели, на 28 ноември НБПС входира писмо до МЗХ, Комисията за защита на потребителите и Комисията за защита на конкуренцията, с искане да се извършат проверки относно продажбата на пчелен мед в конкретна търговската верига, където цената му е 12 лв за два буркана от по 900 г, като е намалена от 23,90 лв. В писмото е посочено, че продажбата на български пчелен мед на такава цена е невъзможна, защото така излиза за 6,66 лв/кг за полифлорен мед/букет. „В хода на проверката може да се провери и на каква цена е закупуван меда от пчеларите", пише в писмото. По груби изчисления разходите за преработка са: за буркан и капачка 1,20 лв.; производствените разходи за пакетиране са не по-малко от 1,50 лв. на буркан. Обичайната търговска надценка на търговската верига е в рамките на 20% и даже повече, което прави около 1,20 лв. за буркан.

„Дори без да включваме например минимално 10% за печалба, остават 3,10 лв./буркан, което прави приблизително 3,40 лв./кг мед, която приемаме като цена, платена за доставка от пчеларите. В цената на един буркан е включен ДДС в размер на 20% и за нуждите на анализа би трябвало да го извадим за неутралност, защото по-голямата част от българските пчелари не са регистрирани по ДДС. Но въпреки това нека оставим ДДС за по-лесно пресмятане", се посочва още в писмото.

Това, което браншът посочва, че е редно да се провери, чрез извършването на тази проверка е дали медът отговаря на изискванията по Наредба 5 относно съдържанието и етикирането,

дали има ултрафилтриран мед от

Китай или с чужд поленов състав

с произход извън България (за което трябват допълнителни изследвания по методите ЯМР и ДНК в лаборатория на БАН), да бъде проверено дали пакетиращото предприятие е закупило мед от Украйна или трети страни, и ако да къде е реализирало това количество. Едно от исканията е съвместно с комисиите, до които също е входиран искът, да се провери дали има нелоялна търговска практика, която да нарушава Закона за защита на конкуренцията или Закона за защита на потребителите, предвид че първият

забранява продажбата „на загуба",

т.е. под реална себестойност.

„Ако се установи че съдържанието на меда не отговаря на изискванията то са нарушени и правата на потребителите с наличие на измамна практика", посочва НБПС. Обръщението към министъра на земеделието включва молба за публичност и ангажиране на органите на НАП, защото за бранша този случай е от обществен интерес в борбата срещу фалшивите пчелни продукти.

Образованието на младите е приоритет

Съвместно с пчеларски дружества от Ямбол и Бургас, НБПС проведе среща с учениците от пчеларската паралелка на Професионалната гимназия по земеделие в Ямбол в края на ноември. Пред учениците бяха представени проблемите и перспективите пред пчеларството в България и ЕС, спрямо спецификите на региона, както и съвместната инициатива с Френско-българската аграрна камара за включване на гимназията в обмен по Еразъм+. Предоставени са възможности за взаимодействие на гимназията с експерти от МЗХ, Тракийския университет (ТУ) и регионалните пчеларски сдружения, които включват и участие в дуална форма на обучение, стажове и практики в реална среда при опитни пчелари, възможност за продължаване на образованието в ТУ и чужбина. Представена е инициативата АПИХелп, за включване на учениците от 12-и клас в реална работна среща при членове на съюза, които могат да помогнат на учениците и в запознаването с нормативната уредба за сектора на национално и европейско ниво.

По повод срещата НБПС подари на библиотеката на гимназията специализирана литература, за да се компенсира липсата на практика на учениците към момента. Дарението включва 5 учебника на проф. Петър Ненчев по отглеждане и развъждане на пчели, учебника по пчеларство на проф. Пламен Христов и най-новото издание в областта на доц. Свилен Лазаров от ТУ. Предвижда се и дарение на технически пособия за пчелина на гимназията, а през пролетта в активния сезон ще се демонстрират възможностите, които цифровизацията предоставя на пчеларството, чрез

смарт системата за управление

на кошери Bee Graph,

като такава ще бъде подарена и на гимназията, заедно с обучение на учениците по използването ѝ. Това е иновативна, автоматизирана система за мониторинг на пчелните семейства, освен това – енергийно независима. Създадена е от устойчиви на слънчеви лъчи, гризачи и ерозия материали за целогодишна работа на открито. Разполага с вградена батерия, която може да осигури над 15 дни работа, при отсъствие на слънчева светлина, която захранва панела. На всеки 5 минути се правят замервания от софтуер системата, като данните се съхраняват в паметта и се изпращат към сървъра на Bee Graph на всеки час. Системата е способна да запамети над 250 измервания, в случай, че няма покритие от мобилните оператори, така че да ги съхрани до установяването на мобилна връзка. Наблюдавани са показатели на пчелите и околната среда като тегло на кошера, температура в него и извън, влажност, светлина, атмосферно налягане и други.

Единственият проблем, който нарушава описаната картина, е че на тази среща браншът научава, че Министерството на образованието

възнамерява да закрие

специалността „Пчеларство"

в гимназията по земеделие в Ямбол. Браншовата организация подготвя писмо до министрите на МОН и МЗХ, както и разпространява подписка против това действие сред пчеларите в страната. В писмото е изтъкнато, че Кристоф Хансен се изказва, по време на изслушването си за еврокомисар, по отношение на необходимостта от приемственост на поколенията в сектора, както и от повишаване на производителността, чрез повишаване на знанията и уменията, в това число чрез дигитализация. Обръщат внимание, че това е единствената гимназия с пчеларска паралелка за Южна България, което би довело до непоправими вреди на сектора в дългосрочен план. Регионът е най-благоприятният в страната за производството на качествени пчелни продукти и неслучайно странджанският манов мед е регистриран като продукт със ЗГУ - Защитено географско указание. „Една от основните хоризонтални цели в новата обща селскостопанска политика е Системата за споделяне на знанията /АКИС/. В този смисъл професионалната гимназия е основен партньор на сектора и сме предвидили съвместно участие в тази система и кандидатстване по интервенцията за професионално образование и информационни дейности по Стратегическият план", се посочва още в писмото.

В Европа връчиха престижна пчеларска награда

Церемонията по връчването на европейската пчеларска награда European Bee Award се проведе на 28 ноември в Европейския парламент в Брюксел. От създаването си през 2014 г. платформата е признание за иновативни проекти, посветени на опазването на опрашителите в цяла Европа. Основана от Европейската организация на собствениците на земя (ELO) в партньорство с Европейската асоциация на производителите на селскостопански машини (CEMA), наградата подчертава ефективни и мащабни подходи за защита на биоразнообразието. В лицето на нарастващите екологични предизвикателства, инициативата също подчертава критичното значение на опрашителите за поддържане здравето на екосистемите и насърчаване на устойчиво земеделие. Тазгодишната церемония присъди награди за най-добрите проекти в три основни категории:

- Практики за управление на земята – награда от 4000 евро за инициативи, които прилагат устойчиви и ефективни практики за управление на земята, които са от пряка полза за опрашителите и биоразнообразието.

- Иновативни технологични решения – още една награда в размер на 4000 евро за иновативни технологични постижения, предназначени да защитават и поддържат популациите от опрашители.

- Специално споменаване на журито – почетна диплома, която признава изключителен принос към защитата на опрашителите, отразявайки високото уважение на журито към потенциалното въздействие на проекта.

Мъртва пчела открита в мед в търговска верига
Мъртва пчела открита в мед в търговска верига
Изкупвачите, преработвателите и търговците на едро са най-добре запознати с произхода на пчелните продукти
Изкупвачите, преработвателите и търговците на едро са най-добре запознати с произхода на пчелните продукти
Сребрин Илиев подарява учебник на ученик от пчеларската паралелка, който е създал първите си 5 кошера
Сребрин Илиев подарява учебник на ученик от пчеларската паралелка, който е създал първите си 5 кошера
Церемонията по връчването на European Bee Award
Церемонията по връчването на European Bee Award