Соларни панели прибират тиквички, електричество бори плевели, „фигаро“ стриже „коса“ на царевица

Акцентиране върху устойчивостта в земеделието е една от целите на най-големите изложения за селскостопански машини в света, като SIMA, Agritechnica (Хановер), EIMA, Агра, БАТА Агро и др. Желанието на организаторите им е да покажат най-новото в зоната на агротехниката и синегията й с дигиталните технологии. С техните възможностите за увеличение на производителността и ефективността фермерите ще могат да осигурят в планетарен, континентален и местен мащаб нужния ръст на земеделската продукция. Особено, когато човечеството е загрижено за бъдещата си продоволствена сигурност. С тях фермерските стопанства ще бъдат рентабилни, печеливши и по-устойчиви на всякакви кризи и на всякакви климатични промени и катаклизми.

В този контекст новите дизайни във всички сектори на агротехниката трябва да стимулират и помогнат на земеделието и животновъдството да се адаптират към

екологично устойчиво бъдеще,

от което се нуждаят. Посоката е ясна: намалени въглеродни емисии, по-добра ефективност при използване на азот и вода, на продукти за прецизна растителна защита и т.н. Идеята е нарастващото производство на храни и биоразнообразието да съществуват съвместно. За целта, казват експертите, селскостопанските машини ще трябва да бъдат интелигентни, икономични, прецизни и ефективни, ако искат да сведат до минимум отрицателното си въздействие върху земята, водата, въздуха, природата и биоразнообразието.

Една от земеделските дейности с най-значителен ефект върху околната среда е управлението на почвата и обработките. То включва запазване на структурата й, контрол на плевелите, подхранване чрез влагане на органична материя, подготовка на семенните легла, (без да се допуска увреждане на микрофлората и фауната), структурни нарушения или загуба на почва поради излугване и ерозия. На тези изисквания производителите на машини отговарят с ново поколение оборудване, подчинено на екологични норми и правила, на общите цели за устойчивост и намалено въздействие върху околната среда. Интелигентното оборудване може да играе решаваща роля, особено чрез прилагане на практиките на прецизното земеделие, намалена употреба на пестициди или на химически торове, без да се компрометира ефективността, хранителната сигурност или безопасността на получената продукция.

„Умните“ машини вече използват

сензори, полеви карти и обучение,

за да извършват повтарящи се действия при трактори, комбайни, пръскачки, торачки, сеялки, ремаркета, телехендлери и инвентари с много високи нива на точност. Припокриванията при пръскане и сондиране остават в миналото, увеличавайки значително ефективността на използване на ресурсите, а препятствията на място, като пилони и водни пътища, се избягват точно и безопасно. Това се отнася с пълна сила за навлизащите бързо в земеделската практика електрически машини, гарантиращи успеха на започналата декарбонизация на агропроизводството.

В това направление действа и фирма ECOGreen, Италия, която произвежда

пълна гама елмашини

за беритба на плодове и зеленчуци. Те всичките могат да се използват както за прибиране на реколтата на открито, така и в оранжерии. ECOGreen е такава компактна, самоходна електрическа машина с автономно действие от 10 часа. Дизайнът позволява на оператора да събира зеленчуци, удобно седнал, да се движи напред и назад с помощта на джойстик и да разтоварва контейнера автоматично. „Комбайнът за тиквички“ без усилие преминава и спира под оранжерии. Всичко това гарантира, че няма опасност от емисии на изгорели газове.

В развитието на това удобно, зелено обрудване се появи и ново решение - конструкторите го приспособиха да се захранва от фотоволтаични панели, така че да получават големи икономии на енергия. Преди година екипът ECOGreen конструира и пусна на пазара версията Multis Line със слънчево захранване, по същество - подобрено самоходно

устройство със соларни панели

Агрофотоволтаикът захранва познатата електрическа машина за прибиране и разсаждане на плодове и зеленчуци, водеща до значителна икономия на време и ресурси. Особено са улеснени стопаните, които успешно прибират тиквички за директна консумация, както и друг зеленчук. Машината е напълно автономна. Не е необходимо да се включва към електрическата мрежа за презареждане на батериите, тъй като в слънчеви дни системата се захранва сама. Както споделят специалисти, това е истински екологичен фасилитатор, голяма стъпка към още по-голяма технологична устойчивост на зеленчукопроизводителите и независимост от цените на еленергията. Количката се задвижва със задните колела от 2 елмотора по 800W, 4 x 240A батерии всяка. Автономно Multis Line със слънчеви панели вече може да работи 16 часа при максимална скорост 4 км/ч. Машината прави регулируема следа от 110 до 180 см с празно тегло 400 кг и клирънс 100 см. Размерите й са: ВхШхД 120х260х120 см и са удобни за работа при всякакви условия.

Автоматизирано премахване

на плевели с електричество

Нарастващите опасения относно антагонизма между химическите хербициди и новите зелени политики дават тласък на идея за контрол на плевели с електричество. Така че не е чудно, че концепцията за електрически контрол на плевели чрез използване на електричество за унищожаване на плевели се развива и в Европа. Английската компания, която се опитва да замени хербицидите с електричество RootWave произвежда оборудване, монтирано на трактор, работещо с десетки килохерци - честота по-висока от тази в електрическата мрежа.

Елконтролът над плевелите има някои ключови предимства пред други нехимически методи, които включват използване на гореща вода, пара и механична екстракция (за тези технологии неотдавна писахме във вестника). При този метод не се изисква вода. Освен това енергийно е значително по-ефективен от използването на пара, което изисква повече гориво. И за разлика от механичните средства, електрическото унищожаване на плевели също е в съответствие със съвременните земеделски практики, като no till, например. Нещо повече, цената е сравнима с тази на химическите хербициди. Оборудването на RootWave е по-леко, тъй като трансформаторите, необходими за повишаване на напрежението до нива за ликвидиране на плевели (хиляди волта), могат да бъдат по-малки по размери. Това прави оборудването по-безопасно, тъй като по-високите честоти представляват по-малка заплаха от токов удар. Устройството унищожава плевелите, като ги включва в електрическа верига с високо напрежение. RootWave има две системи: една ръчна, работеща на 5 киловата и една 20-киловатова версия, пренасяна от трактор.

Машини стрижат царевица,

косят горната й част - „метличките“

Защо се прави това? Какви машини го правят? Това „обрязване“ или „отстраняване на върховете“ на фуражната царевица се извършва с цел да се постигне по-добър растеж и развитие на растението и подобряване на хранителната стойност на листната маса. Известно е, че този тип царевица развива високи върхове-китки, които съдържат по-малко хранителни вещества в сравнение с долната част на растението. Чрез изрязването им се отстраняват върховете, които са по-бедни на хранителни вещества, така че растението да насочи енергията и хранителните вещества към развитието на по-полезните части, като стъбло и листа, които формират повече и по-развита листна маса. С тази иновативна операция се подобрява устойчивостта и стабилността, като се намалява ветровата натовареност върху растението, избягват се повреди от силни ветрове и прегънати или счупени стъбла.

„Стрижбата“ на царевицата може да се извършва с различни „фигаро машини“, специално проектирани за тази цел. Едни от често използваните техники са т.нар. „цип“ (stalk chopper) или „косачка за върховете“ (topper). Това са адаптери, които се монтират на трактор и те с лекота отстраняват върховете на царевичните растения. Експертите предлагат и използване на комбайни със специални приставки, които могат да изрязват и отстраняват върховете.

Все пак, трябва да отбележим, че практиката „стригане на царевица“ все още не е много разпространена и може да варира в зависимост от региона, сорта и практиките на отделните земеделски стопани. Те могат да се снабдят с такава, малко екзотична, машина DETASSELER 5180 от американската фирма OXBO. Инструментът за отстраняване на семенната „метличка“ на царевицата е технологично напреднал и с иновативен дизайн. Задвижването му се осигурява от ефективен и мощен 4,5-литров двигател John Deere PowerTech Tier 4. Работи по усъвършенствана технология Steer-by-Stalk за лесна работа с по-малко напрежение. На полето, един от основните му елементи е системата Detector Vision за ножове и тегличи, с които се извършва подстригването. Управляват се от кабина с 12" цветен сензорен екран, климатичен контрол и седалка с въздушно охлаждане за дългите дни на полето. Дизайнът е снабден с двойна сензорна система за детекторно виждане, която е точна и действа безотказно и при влажни условия, съставена от две части: 4-1 и 4-2 способности, които се задействат, като се превключват от екрана в кабината.

ECOGreen Multis Line със слънчево захранване
ECOGreen Multis Line със слънчево захранване
Машина заменя хербицидите с електричество
Машина заменя хербицидите с електричество
Електрическата RootWave премахва плевелите екологично
Електрическата RootWave премахва плевелите екологично
Екзотичната машина DETASSELER 5180 от американската фирма OXBO
Екзотичната машина DETASSELER 5180 от американската фирма OXBO
„Стрижба“ на царевицата за увеличаване на количеството и качеството на фуража
„Стрижба“ на царевицата за увеличаване на количеството и качеството на фуража