Независимо от физическата активност, менюто на конете трябва да бъде възможно най-разнообразно. Също толкова важно е да се вземат предвид графикът и нормите на консумация на храна.
Какво ядат конете в естествената им среда
Местообитанията на конете са ниви и ливади, богати на билки. Те прекарват около 20 часа всеки ден в хранене със зелен фураж. Поради малкия размер на стомаха им, особено в сравнение с размера на тялото, те не могат да ядат голяма порция наведнъж. Билки, които конят яде в естествени условия, са:
- детелина и глухарчета;
- бял трън и киноа;
- коприва и метличина;
- люцерна и киселец;
- мъх и репей;
- лайка и твърдостеблени растения.
Норми за хранене у дома
Средно възрастен кон може да яде около: 2 тона овесени ядки; около 1,5 тона трици; един тон сочен фураж; не по-малко от 5 тона сено. Необходими са и 13 кг сол, минерални добавки и витамини годишно. Количеството храна зависи преди всичко от теглото на животното и неговите нужди.
Норма на хранене на ден за един кон 500–600 кг: сочна храна - 3 кг; трици - 2 кг; сено - 10-15 кг; концентрати - 5 кг. Стопаните трябва да знаят, че неправилното хранене не може да остане без последствия и може да доведе до смърт.
Правилната диета включва не само списък с разрешени храни, но и компетентна организация на храненето. Животното трябва да има достъп до вода и е разрешено да храните домашния любимец 60 минути. след физическата му активност.
Важно! Когато давате на коня овес, царевица, слънчоглед и други храни, уверете се, че те не са мухлясали и нямат чужда миризма.
Сочната храна включва не толкова прясна трева, колкото кореноплодни култури. Менюто им трябва да е от цвекло, морков, сурови или варени (на пара) картофи, тиква. Може да включите слънчогледов и царевичен силаж - богата консервирана трева. Благодарение на специални млечнокисели бактерии, ценността на растенията е почти напълно запазена в него.
Важно! Но за спортни и бременни коне силажът не се препоръчва. Сочната храна се състои от: диви растения; зелена царевица; грудки; пулп; коренови върхове.
И още: Животинските продукти не трябва да заемат повече от 10% от диетата на коня.
Грубите храни включват: сено, слама, плява от пролетни култури.
Доброто сено е в основата на храненето. От неговото качество зависи здравето и физическата активност на коня. Калоричното съдържание е същото като това на овеса, но протеините и калцият са 8 пъти повече, а фибрите - 3 пъти. Важно е да събирате сено от повече от една площ, за да има различни полезни вещества в дажбата.
Сламата има по-ниска хранителна стойност, така че трябва да се смесва със сочни фуражи. Преди да нахраните коня, сламата се запарва за 8 часа. А що се отнася до плявата, по отношение на хранителната си стойност тя е по-добра от сламата, но е по-мръсна и затова се складира на по-малки количества.
Опитните стопани предпочитат култури от овес, просо и ечемик, които също се запарват и дават с кореноплодни растения.
Концентриран фураж
Концентрираната или суха храна не е в основата на конското меню, противно на общоприетото схващане. То включва:
- царевица;
- овесени ядки;
- пшеница;
- ръж;
- ечемик.
Всъщност конят може лесно да мине изобщо без овес - няма особена стойност в него, но се използва като удобна храна за енергия. Има голямо количество въглехидрати.
Важно! Ечемикът не трябва да се дава като единствено фуражно зърно. Ако се предпочитат цели овесени ядки, тогава е необходим натрошен ечемик и се дава 2 пъти по малко.
Ръжта е подобна на хранителната стойност на ечемика, но е добра за животни, които имат много движение.
Пшеницата и царевицата водят до бързо напълняване, затова не се дават на неактивни коне.
Останки от техническо производство
При преработката на суровини винаги има продукти, които са приложими под формата на добавки за храна на коне. Това е останалата продукция от брашно - зърно, трици, прах от брашно; олио - ленено, слънчогледово, конопено, соево, кюспе; захарно цвекло - фуражна меласа - прясна, сушена, кисела каша; нишесте - пулпа от картофи, царевица; ферментация - зърнена и картофена, малцови кълнове, бирена мая, бирени зърна.
Фураж от животински произход
Тази група е с богат минерален състав и пълноценен протеин. Това включва: месокостно брашно; рибено брашно; кръвно брашно; обезмаслено мляко. Те са особено полезни за разплодни майки, кърмещи кобили и животни, страдащи от недохранване. На останалите коне тази група храни се дава в случай на белтъчен дефицит.
Как да си съставите дажбите
Важно! Животните трябва да получават храна систематично по едно и също време всеки ден. Оптималният брой хранения на ден е 3-4 пъти в зависимост от степента на натоварване. Единичните порции трябва да са приблизително еднакви. Качеството и правилността на храненето зависи от: здравето и натовареността на коня; както и физически способности.
За какво да внимавате:
- В храната не трябва да има мухъл и прах – има 100% риск от заболявания на дихателната система.
- Излишъкът от люцерна води до диария.
- Избягвайте твърде дългите паузи между храненията, ако конят е много гладен - той ще поеме храната набързо и без да дъвче. Стомахът на животното е сравнително малък, процесът на храносмилане ще бъде нарушен, което означава, че няма да получи повечето от хранителните вещества.
- Съставянето на диета за всеки кон зависи от индивидуалните характеристики на животното (виж таблицата).
Ако имате кобила
Средно дневното меню на кобилата се изчислява по същия начин, както за жребеца. Но за бременни и кърмещи кобили изчислението е:
- сено - 4 кг на всеки 100 кг тегло;
- концентрат от царевица (25%);
- овес (40%);
- ечемик (35%);
- зеленчуци - 5 кг.
Групите сочни и груби храни се дават в по-малки количества няколко дни преди раждането на жребчето.
Меню за жребчета
В продължение на няколко месеца основата на тяхното хранене е майчиното мляко.
- До 30-ия ден трябва да привикнете жребчето към друга храна: сол; смеси от валцувани овесени ядки и трици; билково брашно.
- До 60 дни малкото яде около 0,5–1 кг зърнени култури на ден, а до 6 месеца. - до 5 кг.
Жребчетата обикновено се отбиват от майката и млякото на 6 месеца, не постепенно, а рязко. Ето и приблизителна диета според възрастта
- 6–12 месеца - сено 5 кг, зърнена смес 5 кг, сочни фуражи 3 кг;
- 12–18 месеца - сено 7 кг, концентрат 6 кг, кореноплодни и силаж 5 кг;
- 18–36 месеца - сено 8 кг, груби фуражи 6,5 кг, сочни 6 кг.
Всички норми са представени ориентировъчно и не могат да се прилагат непроменени, без да се вземат предвид особеностите на организма и експлоатацията на животното.
Важно! Не хранете коня със сено от детелина - това ще повлияе негативно на мускулно-скелетната система и ще причини колики.
С какво не трябва да се хранят конете
Храните, които не трябва да се дават:
- пресен хляб - запушва червата, предизвиква ферментация и колики;
- зеле – води до остри колики и прекомерно образуване на газ;
- пресни и сушени плодове - разрешени са само ябълки и дини;
- човешка храна, включително бисквити, крекери, чипс.
Правила за поене
които трябва да се спазват при поене на животно:
- 30-60 литра вода всеки ден;
- за 1 кг суха храна трябва около 2-3 литра вода;
- колкото по-висока е температурата на въздуха - толкова повече течност се изисква - през лятото е желателно тя да бъде свободно достъпна през цялото време;
- не е препоръчително да се пие през първите 2 часа след хранене със зърно, за да не се провокират колики и разширяване на стомаха;
- работещият кон се полива с вода, ако след това ще работи поне още един час. Водата винаги трябва да е чиста и прясна.


Коментари