На много места в страната пшеницата сега брати, малкото останала рапица е в оптимална фаза и в добро състояние

Ваня ВЕЛИНСКА

В края на февруари и началото на март посевите с есенници, без изненада, представляват една пъстра картина. Както сме свидетели през последните години, състоянието на презимуващите култури – основно пшеница и малко ечемик и рапица е много шарено. И разликите в развитието на растенията са не само в отделните райони на страната, но и на едно и също поле. Причините, разбира се, са не само в различните срокове, в които земеделските производители засяха, но и метеорологичните условия, които съпътстваха културите от засяването им през есента та досега.

По време на Международното изложение АГРА, което се проведе в края на миналия месец в Пловдив, разговаряхме със специалистите от фирма „Екофол“, които вече са обходили посевите във всички райони, натрупали са впечатления и могат да дадат своите професионални препоръки към земеделските производители.

Каква е ситуацията в отделните части на страната:

Южна и Югозападна България

Пшеницата на повечето полета е в сравнително добро общо състояние. Меката зима и наличието на влага позволиха на посевите да се развиват почти през целия период. Към момента по-голяма част от пшеницата е братила или е в начална фаза на братене. На много от полетата вече са внесени азотни торове, на други - продължава торенето.

Голяма част от производителите в тези райони приложиха Дурасол Дуал Макс, разяснява Линчо Енджов, мениджър Югозападна България. Това е амиден азот, който е защитен от загуби и на уреазата, и на нитрификацията. А тази двойна защита гарантира добро азотно хранене и развитие на посевите.

Това, което притеснява стопаните, и то не само в тази част на страната, е, че

влагата в момента не е достатъчна и посевите

ще изпитват затруднение в развитието си

Моите препоръки относно листното торене са в зависимост от фазата на пшеницата, продължава агроспециалистът. При пшеницата, която е братила, да се приложи Амино Експерт Импулс - биостимулатор, който съдържа комплекс от макро- и микроелементи, аминокиселини и фитохормони. При посевите, които са по-назад в развитието си, земеделците трябва да направят едно предварително стимулиране с Амино Експерт Протект. Целта е с него да се подпомогне развитието на корените, както и братенето на пшеницата, за да се компенсира изоставането на посевите. Този продукт също е от групата на биостимулаторите, съдържа комплекс от макро- и микроелементи, фитохормони и аминокиселини. Важно е да се стимулира братенето, а после да се изхранят братята с второ листно торене, за да има добив. Искам също така да отбележа, че тези продукти са напълно смесими и съвместими с всички продукти за растителна защита, които са регистрирани на нашия пазар.

Рапицата, доколкото я има в Южна България и в частност в Югозападна, е в добро състояние. Посевите са в нормална фаза на развитие. По-голяма част от

маслодайната култура успя да презимуват

в оптимално състояние

И при рапицата специалистите препоръчват да се приложи Дуал Макс за основно азотно торене. При листните продукти е подходящо в началото на вегетацията - при нарастване на цветоноса, да се подхрани с Амино Експерт Суприм. Продуктът е с високо съдържание на сяра и бор, но съдържа и много други хранителни елементи и най-вече трите фитохормона - ауксин, цитокинин и гиберилин. Ранното стимулиране дава най-добър резултат, за да се заложат от ниско разклоненията.

За съжаление, на някои места земеделците ще се наложи да развалят посевите, казва Линчо Енджов. Някои от тях вече дори разорават. Това са полета, на които растенията поникнаха много късно и не успяха да се развият добре, за да презимуват.

Стара Загора, Нова Загора, Ямбол, Карнобат,

Сливен, Бургас

Повечето от посевите в тези райони са изложени на продължителната суша. Като цяло растенията имат едно сравнително добро развитие, но липсата на почвена влага ще се отрази на добивния им потенциал.

От Нова Загора до Бургас е много сухо, няма почти никаква влагозапасеност на почвата, коментира ситуацията в района Валентина Мантарева. Между Нова и Стара Загора положението е сравнително по-добро, на фона на другите места в региона, тъй като има някакво минимално запасяване с влага. Там имаше около 100 литра дъжд, а в другите райони – около 30-40 л, които са крайно недостатъчни за доброто овлажняване. В момента някои производители торят, но за част от посевите това е доста рискова практика.

Маслодайната рапица в района е много малко. Рапичните растения са в състояние на риск, тъй като не са в оптимална за периода фаза. Според специалистите очаква се голяма част от посевите – около 70% да се развалят.

Препоръката ми към земеделските производители е полетата, на които растенията са в по-ранна фаза, да се подхранят непременно с биостимулатора Амино Експерт Протект, а на по-напреднали – да допълнят с елементите сяра и бор – Амино Експерт Суприм.

При пшеницата картината в района е много различна – има посеви, които са братили, други не, а има и полета, на които растенията са много слаби. Всички те определено

ще се нуждаят от подпомагане,

за да наваксат в развитието си

Поради липсата на дъждове през октомври посевите поникнаха около 20 ноември, допълва картината за региона Николай Димитров. В голямата си част пшеницата е във фаза 3-ти лист – начало на братене, което е сериозно изоставане от това, което би трябвало да е в този период. Моят съвет е, че трябва да се направи много внимателен оглед на всяко поле по отделно, за да се прецени какъв подхранващ продукт да се подаде. Екофол разполага с различни решения за всякакви ситуации, тъй че наистина може да дадем най-добрата препоръка, която да доведе до търсения от производителя ефект.

Тъй като зимата беше много топла, заплевеляването е голямо, допълва Валентина Мантарева. Трябва да се подхожда внимателно, тъй като пшеницата е много изоставаща. Някои фермери още през януари третираха с хербициди, комбинирани с листен тор, сега – има втора вълна, тъй като отново е топло.

Варна и Североизточен регион

Към момента посевите в района са доста неравномерни, тъй като още през есента не успяха да поникнат дружно. Има засегнати от житни мухи, други са изтощени, тъй като няма достатъчно влага.

Повечето стопанства отчетоха влага в рамките на 120-140 литра, което е много малко, за да се осигури добра запасеност за зимния период, коментира Антония Димитрова. Посевите са стресирани следствие от драстичното засушаване, както и от резките температурни амплитуди. На повечето места растенията буквално се развиваха до януари, т.е. имаха много кратък зимен покой, ако въобще може да се нарече така. Затова препоръчвам да се внесат гранулирани защитени азотни торове, като Дурасол Дуал Макс, който може се приложи в момента, тъй като има защита от изпарение на амоняк и с него може да се тори до 25 градуса. В момента пшеницата активно вегетира и трябва да се натори, за да се осигури запасеност от азот. И след това, когато имат прозорец от 10-ина дни - да се влезе с Амино Експерт Протект, за да могат да се изравнят всички братя, които са се развили, изостаналите да настигнат по-напредналите, да наваксат и да станат посевите еднородни. Това изравняване е важно, за да могат растенията да са в еднаква фаза по време на пръскането с препарати, а и чак до жътва.

Добрич

Към момента състоянието на пшеницата в този регион на България не е в завидно състояние. Есента беше неблагоприятна в доста места от региона, нямаше достатъчно влагата, затова пшеницата поникна неравномерно. Това предопредели по-слабото развитие на голяма част от посевите.

Към момента има и много добри посеви, но и изоставащи, както и неравномерно развити, състоянието им е доста шарено, разяснява Васил Лазаров. Някъде пшеницата е братила, на други места растенията са с 2-3 листа – начало на братене. Моята препоръка е при тези пшеници, които изостават и са неравномерни, при първа възможност да се влезе с биостимулатор. Целта е да се изравнят братята, за да са продуктивни, да са приблизително еднакво озърнени. По-късно, около началото на вретенете, да се третира с Амино Експерт Импулс. А относно почвеното хранене -

важно е да се внесе азотен тор с двойна защита,

тъй като той ще осигури по-продължително

хранене на растенията,

т.е. те ще бъдат напълно обезпечени за един доста дълъг период от вегетацията им. От наблюденията ми в рапичните полета видях, че растенията са със силно изразен фосфорен дефицит.

Искам да обърна внимание на тези полета, които се развиха по-рано и в момента са в по-тежко състояние от останалите, казва Милена Петрова. Растенията там още в периода ноември – декември натрупаха голяма температурна сума и се стигна до прекомерно развитие. В момента тази пшеница пострада повече, от другата, която закъсня. Тези посеви са със силно развита надземна част, като в момента са с увредена листна маса от последните застудявания, има наличие на отпаднали листа, както и наченки на дефицити и заболявания. Препоръката ми е на тези полета да се приложи максимално комплексен продукт, с антистрес действие, за да се преодолеят негативите и растенията да преминат в последващите фази пълноценно.

Шумен, Търговище, Попово, Разград, Русе

На доста места посевите не са братили, в момента протича тази фаза, коментира състоянието на някои от полетата Стоян Иванов. В такава ситуация има опасения, че заради изоставането растенията ще преминат по-бързо от фаза във фаза, за да го компенсира забавеното си развитие. Така че решенията за различно развитите полета са различни, добре е стопаните да се съобразят с конкретното състояние на посевите, за да са максимално ефективни усилията им.

Плевенски регион

И тук, като на повечето места в страната, нямаше качествена зима, вегетацията на растенията почти не спря.

Много производители пропуснаха торенето с карбамид, коментира Маргарита Петрова. А късната сеитба на есенниците доведе до едно неправилно развитие, което продължава и към момента. В много стопанства се работи с намалени торови норми от гледна точка икономия. В тази ситуация почти единствената възможност е да се прилагат неколкократно листни торове, смятам, че тази година това ще бъде ключова практика. На посеви, които са с частично намалено почвено торене, внасянето на листен тор, който е комплексен и добре балансиран, е много добро решение. Това не е някакъв съществен разход на декар, но би могъл да доведе до по-добро усвояване на хранителните елементи от почвата, да окаже антистрес ефект при растенията, които са стресирани по някаква причина – студ, суша и т.н. Такива посеви не се изхранват правилно, дори да им е внесен азотен тор с цел ускоряване на вегетацията. Когато растението е под стрес, то няма да има добро усвояване на каквато и да е храна.

Централна Северна България

На много места в тази част на страната доскоро състоянието на есенниците беше в сравнително добро състояние. Продължителната суша обаче вече оказва влияние, което ще доведе до затормозено развитие на растенията.

Като цяло пшеницата е във фаза братене, някои полета - в края на братене, коментира състоянието на културата Добромир Цветанов. На много места вече се виждат признаци на глад, тъй че е наложително посевите да бъдат нахранени. Рапицата също се нуждае от подхранване, като препоръката е да се използват продукти със съдържание на азот, сяра и аминокиселини и фитохормони за стимулиране, какъвто е Амино Експерт Суприм.

Северозападна България –

Видин, Лом, Монтана, Враца, Бяла Слатина

Мога да характеризирам състоянието на пшеницата с „от-до“, казва Маргарита Костова. Тоест има много хубави полета – братили от есента, добре развити. И други, в които пшеница е едва в 3-ти лист, те са по-късни. Не изглеждат зле, просто са по-назад в развитието си. Затова бих насочила вниманието на земеделците именно към тях – като първа грижа. Вече е почти пролет, а растенията сякаш са в началото на ноември. Ето защо е важно да се събудят тези растения с едно изпреварващо ранно листно подхранване. Амино Експерт Протект е правилният продукт – важно е обаче да се влезе по-скоро. Практиката през последните години показва, че пшеницата по-рано навлиза във вегетация, предвид климата, съответно трябва да има промяна в технологията. Ето защо

възможно най-рано трябва да се стимулира братенето, да се активира кореновото хранене,

да се усвоят азотните торове, които са подадени или тепърва ще се внесат. Искам да обърна внимание, че предвид ранното засушаване в последните години, азотното торене трябва да приключва по-рано, така че ползата от листото подхранване е още по-голяма.

В добре развитите и гарнирани посеви процесът на братене ще продължи още малко, затова е важно в края на фазата братене – начало на вретенене да се приложи Амино Експерт Импулс. Това е продукт, осигуряващ ефективна вегетация на растенията, за да се заложи по-голям клас, повече класчета и зрънца в тях. Така ще се стимулира максимално потенциала на растенията.

Екипът на фирма „Екофол“ на АГРА 2023

Снимка: Ваня Велинска
Екипът на фирма „Екофол“ на АГРА 2023 Снимка: Ваня Велинска
Късна сеитба и изостанал в развитието посев във Видинско. Препоръката е при първа възможност да се стимулира с Амино Експерт Протект, за да наваксат растенията част от загубеното за развитие време.
Късна сеитба и изостанал в развитието посев във Видинско. Препоръката е при първа възможност да се стимулира с Амино Експерт Протект, за да наваксат растенията част от загубеното за развитие време.
Рапицата в Южна България е в добро състояние
Рапицата в Южна България е в добро състояние
Стресиран от температурни амплитуди посев от регион Добрич. Препоръката е максимално скоро да се третира с Амино Експерт Протект, за да се изведат по-бързо растенията от стреса.
Стресиран от температурни амплитуди посев от регион Добрич. Препоръката е максимално скоро да се третира с Амино Експерт Протект, за да се изведат по-бързо растенията от стреса.