Няма съмнение, че това са колонии на прасковена листна въшка. Развитието й напролет започва от прасковата, но по-късно се преселва и на бадема, кайсията, пипера, краставиците, доматите, картофите, зелето и още много други културни растения.
ОСВЕН ПРЯКО, ВРЕДИ И КОСВЕНО
Освен, че смуче сок от листата, като ги деформира и отслабва растенията, прасковената въшка вреди и косвено, тъй като е разпространител на повече от 100 вируса по различни растения. Тя зимува като яйце около пъпките на прасковата, бадема и кайсията.
В края на зимата, когато пъпките на дръвчетата започват да набъбват, от зимуващите яйца се излюпват ларвите. Отначало те смучат сок от пъпките, а впоследствие се настаняват по листата от долната им страна. Листата се нагърчват, филизите закържавяват. Въшките не са много добри летци, но вятърът ги разнася надалеч и ги разселва по други растения. Попадайки от болни на здрави растения пренасят и вирусните болести.
ЕФИКАСНА Е ХИМИЧНАТА БОРБА
Срещу прасковената въшка най-ефикасна е химичната борба проведена още в началото на развитието на неприятеля, по време на набъбването на пъпките. Тогава числеността й е по-малка, повредите все още не са значителни и най-важното е, че се ограничава по-нататъшното й размножаване. За борба с въшките се използват инсектициди като БИ-58 – 15 мл, Конфидор Енерджи ОД - 6 мл, Данадим Прогрес 400ЕК – 7,5 мл и др. Дозите са за 10 литра вода.
Коментари