Късното струпясване и различните болести, които се развиват в плодохранилищата, могат да провалят реколтата от ябълки и круши по време на съхранение.
Късното струпясване вреди още на полето, но минава време до първите проявления на заразяване (инкубационен период).
Болестите, нападащи тези семкови видове по време на съхранение са:
меко гниене
сиво гниене
горчиво гниене
сърцевинно гниене
саждиви петна
мухоцвък
Затова, около две седмици преди беритба, ябълковите и крушовите насаждения, плодовете на които са предназначени за съхраняване, се третират.
Плодохранилищата се обеззаразяват от специалист по фумигация, преди разтоварването на продукцията в тях.
Ако нямате възможност за фумигация и няма валежи преди беритба и времето е сухо (условия, при които не протича заразяване от струпясване) трябва да се спазват следните условия на съхранение:
- Различните сортове да се съхраняват в различни помещения или в отделни щайги.
- Оптимална температура. Ябълките се съхраняват при 0 °С, а крушите при -1 °С (± 1,5 °С).
- Влажността на въздуха трябва да се подържа около 90 - 95%, за да се избегне увяхване на плодовете. При по-ниска влажност кората на плодовете се набръчква, особено когато са прибрани преди нужната зрялост.
- Оптимално съдържание на кислород. Зависи от температурата. При 0°С съдържанието на кислород не бива да бъде под 2-3%.
- Циркулация на въздуха.
Струпясване
Икономически най-важната болест по ябълка и круша. В типичните овощарски райони, каквито са подбалканските котловини и поречията с висока атмосферна влажност, с роси, мокрещи мъгли, с чести валежи през вегетацията, струпясването се явява редовно и нанася големи поражения върху реколтата. При такива условия може да причини над 95 % загуби, тъй като напада всички части на дърветата.
Причинителят на струпясването презимува в окапалите листа, в които напролет се образуват аскоспори. Те се образуват в перитеции, които трябва да прекарат известен период – около едно денонощие при температура около 3 оС, а след това въздействие – на температура около 20 оС.
За изхвърляне на аскоспорите от перитециите е необходимо намокрянето им и светлина. Водата е необходима и за покълнване на аскоспорите и за заразяване. Инкубационният период е най-малко 8 дни.
По плодовете се образуват повърхностни, закръглени, първоначално зелено-кафяви кадифени спороносни петна, покрити с кожицата на плода, заобиколени от сив пръстен. При разрастването им налепът в центъра изчезва и се открива корковидно изменената напукана кора. Петната не проникват под кожицата на плода.
Когато болестта нападне нараснали вече плодове, петната остават съвсем дребни и не причиняват напукване на плода.
Меко гниене
Най-масово разпространеното гъбно заболяване при лагеруването и транспортирането на плодовете. По повърхността на плодовете се появяват жълти до бледокафяви, воднисти и меки петна, с миризма на плесен и вкус на алкохол. Гниенето бързо обхваща целия плод и прониква в дълбочина. При влажни условия върху нападнатите тъкани се развиват сиви до синьозелени спорообразуващи туфи или плътен налеп. Гниенето около семенната кутийка се наблюдава само след разрязване на плодовете.
Сиво гниене
По плодовете се развиват кафяви петна, които обхващат цялата повърхност. Нападнатата тъкан е твърда и плодът запазва формата си. При влажни условия се развива бял нежен налеп от мицела, често със спори - тъмни склероции върху него. Болестта се развива на огнища, тъй като се разпространява бързо по съседните плодове.
Горчиво гниене
Болестта се проявява под външна и вътрешна форма. Външната форма започва от местата на нараняване, около които се оформя тъмнокафяв пръстен. Той се разраства и в центъра му се появява белезникава плесен с розово спороношение. При вътрешната форма отвън плодът е запазен. При разрязване на плода, по тъканта около семенната кутийка се наблюдава кафяво гниене. Около кутийката се вижда бял памуковиден налеп – мицелът на гъбата, изпъстрен със спори - розови купчинки. Тъканите на плода имат много горчив вкус и неприятна миризма.
Сърцевинно гниене
При разрязване на плодовете, в областта на семенната кутийка и около нея се наблюдава тъмно гниене, придружено от образуване на сив налеп. Болестта се проявява след продължителен период на съхранение при ниска температура и последващо запазване при стайна температура.
Саждиви петна
Проявяват се под формата на повърхностни, кръгли или с неправилна форма, до 1 см петна върху плодовете, с тъмнокафяв до черен цвят. Понякога се образуват в голям брой и покриват голяма част от плода. Придават на плодовете вид, като че ли са пипани с насаждени пръсти. Нападнатите плодове са с развален външен вид и намалена пазарна стойност.
Мухоцвък
Плодът има вид на замърсен от мухи, откъдето и името на тази болест. Развива се като ясно откроени черни точки, събрани в групи с различна големина. Почти никога не се появява самостоятелно, а по-често с болестта саждиви петна.
Борба
Може да използвате, две седмици преди беритба, препарат на база каптан – Каптан 80 ВГ (150-180 г/дка), Мерпан 80 ВГ (200 г/дка), Скаб 80 ВГ (188 г/дка), Скаб 480 СК (300 мл/дка), Капетан (188 г/дка) .
Коментари