Лозарите прогнозират по-ниски добиви, но първите данни са за ръст при белите сортове
От няколко седмици се берат белите сортове. Първите количества, съпоставени със статистиката от миналата година по това време показват, че нямаме спад в производството. Дори имаме няколко процента ръст. Това е обнадеждаващо, но все пак е много рано за изводи. Това заяви в интервю за в. "Български фермер" новият шеф на агенцията по лозата и виното Георги Тодоров.
Самите производители обаче споделят в официални и неформални срещи, че очакват доста сериозен спад в добивите, най-вече при червените сортове.
Като показатели качеството на гроздето е много добро, дори отлично тази година. Очакват се хубави вина, каза още Тодоров. Той признава, че от обиколките си в лозовите стопанства е изключително впечатлен от професионализма на българските агрономи. Те са успели така да подредят сортовете, че те да не узряват едновременно. Така донякъде се решавал проблемът с липсата на работна ръка, защото над 90% от беритбата у нас се извършвала ръчно. Затова и през октомври ще се прави гроздобер.
Ще следим всеки литър наливно вино, което влиза от трети страни, обеща шефът на ИАЛВ. До този момент за последните 3 месеца няма нито един внос на винено грозде. "Съмненията ни обаче са, че влиза като десертно грозде, в тази връзка, за да се разпознае, трябват специалисти. Част от инспекторите ни са агрономи и с един поглед могат да ги различат. Въпреки че сме с ограничен човешкият ресурс, ще правим такива проверки по границите, в пунктове за продажба на вино и търговски обекти", декларира Тодоров. Въпреки че се говори, че влиза и т. нар. шира, или гроздова мъст, досега не е установен такъв внос.
Още за реколтата от грозде и интервю с директора на ИАЛВ Георги Тодоров четете в новия брой на в. "Български фермер" от 5-11 септември
Коментари