Неотдавна подписаното споразумение за свободна търговия между Европейския съюз (ЕС) и страните от Меркосур (Бразилия, Аржентина, Парагвай и Уругвай) вероятно също ще окаже въздействие върху сектора на биологичните продукти в Европа, пише нидерландското издание Biojournaal.

Постепенното намаляване или премахване на митата върху някои селскостопански продукти от страните от Меркосур може да доведе до навлизане на по-често произвеждани храни от Южна Америка на европейския пазар. Това може да засили конкуренцията за европейските производители на биологични продукти, тъй като те обикновено трябва да отговарят на по-високи производствени стандарти и разходи.

Критиците на сделката се опасяват, че местното производство ще бъде изтласкано от по-евтини вносни селскостопански продукти, които не отговарят на строгите европейски стандарти в областта на околната среда, климата и хуманното отношение към животните. Това може да засегне и сектора на биологичното производство, който се характеризира с високи екологични стандарти.

Съществуват и опасения, че споразумението може да доведе до интензификация на селското стопанство в страните от Меркосур, което може да има отрицателно въздействие върху околната среда и климата. Някои проучвания сочат, че засилената търговия със селскостопански продукти от тези страни може да допринесе за по-голямо обезлесяване и загуба на биологично разнообразие. Соята е само един от многото примери, се казва в статията.

Кои продукти с биологично качество идват от страните от Меркосур?

Биологична тръстикова захар се произвежда в големи количества в Бразилия. В Европа тръстиковата захар често се използва в биологични хлебни изделия или напитки.

В Аржентина все повече се отглеждат биологични зърнени култури като царевица и пшеница, често за износ в Европа. Аржентина е и основният доставчик на биологични круши и ябълки от южното полукълбо за европейския пазар.

За Бразилия тропическите плодове като биологични портокали, банани, ананаси, папая и манго са важен експортен продукт.
Те се преработват в биологични сокове и смутита. Органичното манго също играе все по-голяма роля на европейския пазар на пресни продукти.

Нараства и търсенето на биологична леща, нахут и боб от Аржентина.

Предстои да видим как споразумението ще се отрази конкретно на пазара и какви мерки ще предприеме ЕС за защита и подкрепа на местното биологично земеделие.