Дойде ли февруари, започне ли да расте денят, време е да положим специални грижи за цветята, които презимуват на закрито, а през топлата част от годината хубавеят на двора и балкона.
Пеларгониумите, като едни от най-любимите цветя на поколения българи, скоро трябва да се събудят от покоя си. Знаете ли за поверието, че червеното мушкато пази къщата от зли очи? В миналото червеното мушкато е било задължителното цвете в новия дом заедно със дъхавия здравец.
За да зацъфтят възможно най-скоро, бабините китки, както ги наричат, трябва да излязат от мазето или кое да е зимно убежище и да им се даде много светлина. Тя ще ги събуди. А това неминуемо е свързано с няколко задължителни стъпки:
• Почистване на изсъхнали, загнили, почернели участъци, пожълтели листа.
• Провеждане на резитба за оформяне и стимулиране на нов растеж. Оставени 3-5 възела над почвената повърхност гарантират компактни, силни разклонения и обилен цъфтеж.
• Засаждане или пресаждане в нови по-големи саксии.
• Оптимизиране на условията (топлина, светлина, влага).
За любимите сакъзи важат същите процедури. Не забравяйте само, че при Пеларгониевите по-малкото е повече. Не бързайте с торенето, а ако пресаждате, избягвайте прекалено големите контейнери.
Растенията нямат нужда от много вода и храна,
дори когато се развиват активно. В настоящия момент поливането трябва да бъде не просто умерено, а дори минимално. Заедно с покачването на температурите и напредване на растежа на новия прираст количеството вода се увеличава постепенно.
Около април може да се започне с подхранването. Но не прекалявайте с него! Когато дойде време за изнасяне, внимавайте. Не правете резки промени. Добре е първите няколко вечери да прибирате растенията. Премине ли опасността от студ и повратен мраз, мушкатата и сакъзите могат да останат на постоянните си места.
Орязаните клонки могат да се вкоренят
Ако има възможност това да стане в торфена смеска и при по-специални условия – добре. Ако обаче нямате място или не ви се занимава с малки саксийки, създаване на парников ефект, цапане и т.н., заложете на старата чашка с вода.
Резниците на повечето растения ще развият коренчета за около две седмици. Не бързайте обаче със засаждането. Изчакайте коренчетата да достигнат поне 2-3 сантиметра. Тогава засадете в малка саксийка, съобразена с размерите на новото растение. Задължително използвайте нова, обеззаразена и фина торфена смес. Не подхранвайте, а щом коренчетата излязат през дренажните отвори пресадете в по-голяма саксия.
Започнете сеитбите
Времето за масово засяване на семена все повече наближава, а някои цветя могат да се засеят и една идея по-рано. Грижата до поникването е елементарна и не изисква усилие, а внимание и премерено навлажняване.
След поникване на семеначетата ще трябва да отделяте повече време за индивидуални поливки, проветряване, подхранване и т.н. Новият живот винаги има нужда от повече внимание и време все пак.
Цветята, които може да засеете през февруари са: декоративен грах, мушката, тагетеси, лобелия, космос, петунии, никотиана, вербена, газания, котешка трева, колеуси и много, много други.
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/559/Image_19886559_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/561/Image_19886561_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/563/Image_19886563_811_0.jpg)
![](https://cache2.24chasa.bg/Images/cache/565/Image_19886565_811_0.jpg)
Коментари