От лозето до чашата се иска знание, включително и когато засаждате нови лози
Стопаните, които отглеждат лозя в български условия, които за наша радост са много подходящи за този културен вид, винаги имат някои свои предпочитания.
Едни се възхищават на десертните сортове, които наесен им дават за трапезата най-прекрасния плодов десерт, други от години са овладяли домашното производство на вино и вече са наясно с тайните му, за да имат цяла зима качествено вино.
В този смисъл е добре да знаят от кои лозови сортове какво могат да извлекат максимално и какво да очакват, за да не бъдат разочаровани. Защото лозарството е цяла самостоятелна наука, която притежава своите правила.
Бяло, червено вино, и глина и пясък...
За отглеждането на лозя за производство на червени трапезни вина например най-подходящи са умерено влажните, добре аерирани и с добър топлинен режим почви. Те трябва
да имат умерено съдържание на хумус
и достатъчно фосфор, желязо и калий.
Когато се касае за това, че искаме да направим висококачествени, добре обагрени червени вина, тогава за предпочитане са почвите с по-високо съдържание на глина и по-богати на органични и минерални вещества.
От разпространените у нас почви на тези изисквания отговарят различните подтипове на черноземните, канелените и сивите горски почви, които се срещат в твърде много райони на страната ни.
За отглеждането на лозя за производство на хубави бели вина най-подходящи пък са
почвите с лек механичен състав
– такива са глинесто-песъчливите и песъчливите почви, с ниско съдържание на хумус, още по-добре е, ако са разположени на речни тераси и крайбрежни склонове. По отношение на цвета в случая се предпочитат по-светлите почви.
На тези изисквания у нас отговарят алувиално-делувиалните и някои канелени почви, каквито имаме на разположение в районите на Карлово, Карнобат, Поморие, Пазарджик, Варна и др.
За десертно грозде обаче са подходящи не най-леките почви.
В сравнение с винените сортове лози, десертните им побратими имат по-високи изисквания към почвата. Те предпочитат по-дълбоки и свежи почви, но да не са тежки и сбити, а да са по-богати на хумус и с добра, водозадържаща способност.
Да се знае, че леките песъчливи почви също може да се използват за отглеждане на лозя за производство на десертно грозде, но само при определени условия, а именно да се напояват и да се торят по-обилно.
За десертните сортове лози у нас подходящи са повечето от черноземните и някои канелени горски почви. Особено благоприятно почвени условия за тях има край Дунав и в районите на Плевен, Горна Оряховица, Преслав, Чирпан, Пловдив, Пазарджик и др.
Коментари