Особено подходящ е в периоди на по-голямо потребление на енергия от растенията, защото гарантира допълнително снабдяване с основни хранителни вещества в критични фази, като например периода на цъфтеж

Биоактив, разработен от водораслите, известни като „синьо-зелени“ (Cyanophyta), може да увеличи вкореняването и растежа на растения като соя и царевица с до 10%.

Продуктът, разработен от Embrapa Energia и компанията Dimiagro, съдържа този микроорганизъм, събран от басейна на Пантанал, който изпраща химически сигнал за засилване на физиологичните процеси в зеленчуците, което води до по-голяма жизненост и производителност.
Агротехнологията има за цел да започне пълномащабно производство в рамките на 2021 г., за да замени торове на базата на вносни водорасли, като Ascophyllum nodosum, типичен за северната част на Атлантическия океан.

Намаляване на разходите за внос

Грегори Болигон Виейра, главен изпълнителен директор на Dimiagro, смята, че водораслите ще намалят разходите за внос, създавайки повече работни места в Бразилия. „Наличието на екстракт от водорасли с повече фитохормони, които стимулират вегетативната, репродуктивната и защитната система на растенията, може да увеличи производителността в целия сектор.“

Тестове

Биостимулиращата смес сухи екстракти от цианобактерията с листни торове от азот, фосфор и калий, в допълнение към микроелементите бор, цинк и молибден.

Тестовете показаха, че при контролирани условия в оранжерия, производството на соя и царевица е значително облагодетелствано. „Наблюдавахме как растенията стават по-енергични и продуктивни в сравнение с тези, които не са получили продукта“, обяснява Сезар Миранда, изследовател в Embrapa.

Според него биоактивът е подходящ в периоди на по-голямо потребление на енергия от растенията, защото гарантира допълнително снабдяване с основни хранителни вещества в критични фази, като например периода на цъфтеж.

Листни торове с екстракти от водорасли

Няколко марки листни торове с екстракти от водорасли вече се предлагат на бразилския пазар, но повечето от тях са внос, след като бразилското законодателство не позволява извличането на водорасли от брега.

Така първоначалната идея на изследователския проект беше да се намери заместител с подобна или по-добра ефективност от внесените екстракти за формулирането на торове на основата на водорасли.
„Нашият екстракт е напълно култивиран в лаборатория, в чист процес и без образуване на остатъци. Това дава възможност да се използва този бразилски вид, без да се експлоатира околната среда”, обяснява ученият.