За успешното отглеждане на гъски са необходими не само висококачествени „жилищни" условия, но и пълноценно хранене. При наличие на достатъчно количество хранителни вещества и аминокиселини в диетата, птиците ще имат добър растеж и снасяне. През зимата е много важно да осигурите на гъските здравословна храна, да давате витамини и да стимулирате апетита.
Видове фуражи за гъските
Правилно подготвената дажба за хранене е ключът към здраво потомство и висока продуктивност. Наддаването на тегло, плодовитостта, снасянето и други фактори за успешното отглеждане зависят от това колко балансиран и енергийно ценен е фуражът. Например, преди началото на размножителния период, гъските трябва да наддават на тегло и да бъдат хранени добре. Има няколко вида фураж, но нито един не се използва в чист вид. Те се комбинират, редуват се и всеки собственик сам коригира диетата, в зависимост от породата гъски, сезона, условията на отглеждане.
Започваме с мокрия тип фураж
или така наречената "смес". Той е особено популярен сред малките частни стопанства, тъй като позволява известно спестяване - може да се приготви частично от това, което е произведено в двора, както и остатъците от собствената ви маса.
Става дума за:
• кореноплодни култури (картофи, моркови, цвекло);
• прясно бяло зеле;
• тиква;
• ряпа, рутабага;
• рибни требюшета в малки количества – вид хрущялна риба;
• млечна суроватка.
Много е важно стопанинът да следи консистенцията на мокрия фураж. Съставките не трябва да се слепват на бучка, това може да повлияе негативно на храносмилането на гъските. Лесно е да проверите плътността: съберете малко храна в шепа, стиснете дланта и след това рязко я пуснете на земята. Ако купчината се окаже ронлива, тогава всичко е наред и фуражът е подходящ за консумация.
За какво да внимавате!
• Пшеницата може да бъде част от сместа с не повече от 20%, в противен случай фуражът рискува да се превърне в глутен.
• Не оставяйте мокра храна в хранилките за дълго време. Може да вкисне или да мухляса.
• След като гъските са яли, най-добре е да се почисти веднага.
Сухият груб фураж също е много полезен
за тялото на гъските - особено през зимата. Той включва различни зърнени култури - както натрошени, така и цели.
Сухите фуражни съставки са: пшеница; натрошена царевица; ечемичена царевица; отпадъци от ръж; натрошен овес; просо. Важно! Грубата храна ще се смила по-лесно, ако в нея се смеси малко мокра храна. Гъските ядат суха храна по-добре, ако е ароматизирана с концентрат с добавяне на цвекло, картофи или тиква. Цвеклото може да се използва както за фураж, така и за захар. Може да се дава и брашно от детелина (ако сте изсушили) - дневната норма може да достигне 300 г на ден.
Комбинираният фураж
Той може да бъде купен в селскостопански магазин - варира по възраст и състав. За да може гъските да не избират само големи части от храната и да ядат пълноценно, вече се произвеждат продукти в пелети. Комбинираният фураж включва изкуствени стимуланти на растежа, консерванти и хормони. Комбинираният фураж е необходим за гъски в ранните етапи на хранене и може да бъде отлична помощ през зимата, ако има трудности с приготвянето на сух фураж.
Основни правила за хранене на гъски през зимата
През този сезон гъските нямат възможност да търсят храна на пасища и водоеми, за да разнообразят диетата си. Това налага някои корекции в зимното хранене. През студения сезон има 3 хранения на ден: сутрин, обед и вечер. Времето трябва да се определи ясно, за да се развие хранителен рефлекс при гъските.
• Сеното трябва да е осигурено от лятото - всяка фуражна култура се коси в подходящото време, суши се на слънце и след това се суши на затъмнено, добре проветриво място. Сеното се дава на гъски сухо или на пара, основното условие е да се смила добре. За да бъде този продукт особено полезен, той трябва да бъде съставен от различни зърнени култури.
• Сухата коприва не губи полезните си качества при сушене, така че може да се приготвя и дава през зимата.
• Зелено брашно: тревното брашно се получава с изкуствено отстраняване на влагата от многогодишни ливадни треви. Суровината се суши предварително на слънце, оставяйки я на полето след прибиране на реколтата. След това се събират и смилат възможно най-старателно със специални мелници и се сушат в сушилни. Съдържанието на влага в готовия продукт не трябва да надвишава 12%. Преди да сложите готовото брашно на съхранение в торби, то се държи в контейнер за един ден. Брашното се съхранява в тъмно помещение, където не може да проникне влага. Зеленото брашно е богато на каротин, протеини, витамини и минерали.
• Силажът - изключително ценен зимен продукт, тъй като запазва полезните си хранителни качества при продължително съхранение. Гъските получават витамини, аминокиселини, бета-каротин и успешно наддават на тегло. Зелената царевица, цвеклото, зелето, върховете на морковите и бобово-зърнените смеси са най-оптимални за силажиране. Силажът е фуражна култура, събрана без достъп на въздух, ферментирала в собствен сок. Ако в силажната маса има много култури, съдържащи захар, може да настъпи ферментация. Силажът се приготвя в размер на 35 кг за възрастна гъска. Готовият силаж се приема за висококачествен, ако има светлокафяв цвят и леко кисела миризма.
• Витаминни комплекси: Иглолистните дървета (смърч, бор) ще помогнат за запълване на липсата на витамин С. Също така, използването на игли има положителен ефект върху стомашно-чревния тракт, повишава капацитета за снасяне и хранителната стойност на яйцата. Гъските се развиват по-активно и придобиват добър имунитет.
За да приготвите такава полезна добавка, достатъчно е да сте изсушили иглолистни клони и да ги смилате заедно с дървесни игли с помощта на месомелачка.
• Аминокиселините са много важни за гъските, така че е полезно да им давате брашно и торта през зимата. Само се уверете, че е прясна, не е мухлясала и няма горчив привкус.
Зимно време зърното е основният
източник на хранителни вещества
• Овесът е богат на фибри, покълналият ечемик компенсира липсата на витамин С.
• Морковите в сушена и осолена форма са източник на полезни витамини и е необходимо да ги включите в диетата на гъските.
• Зелето може да се осолява и през зимата. То е богато на аминокиселини, като една гъска може да изяде до 200 г на ден.
За възрастните гъски при студеното време
броят на храненията се увеличава до 3-4 пъти на ден. Първите две хранения се състоят от мокри смеси с добавяне на картофи, брашно и комбиниран фураж. Останалите храни включват груба храна: ечемичено, пшенично или овесено зърно. Най-добре е да е покълнало. Може да добавите и силаж, богат на въглехидрати и киселини.
Приблизителните дневни норми за една гъска са:
• 0,5 кг картофи или цвекло (захар);
• 0,15 кг сено;
• 0,07 кг зърно;
• 0,1 кг моркови;
• 0,025 кг минерални добавки.
Често се случва с настъпването на зимата гъските да губят апетита си. За увеличаването му се използва мая. На килограм смлени зърна или брашно се добавят около 20 г мая, разтворена в топла вода (2 л). Тази смес стои известно време при стайна температура. Така се образува млечна киселина, която е полезна за гъските. След това с този разтвор се залива храната.
Основна схема за зимно хранене на възрастна гъска:
• Сутрешното хранене (6-7 ч): покълнали зърна и билково брашно в съотношение 1:1.
• Дневното хранене (2-3 часа): смес от цвекло, картофи, настъргано сено или семена и минерални добавки.
• Вечерята (20 ч): състои се от една трета от дневната норма зърно и билково брашно (или смлени листа). Тази схема може да бъде допълвана - зависи от наличния фураж и възможностите на стопанина.
Коментари