От покупката в агроаптеката до обработката на растенията

1. Избор на пръскачка - ръчна или моторна. Обемът на пръскачките е различен в зависимост от тяхното предназначение. СНИМКА 5-1

2. Избор на препарат. Пестициди е общото название на препаратите за растителна защита. Най-често използваните са фунгициди за борба с фитопатогени (бактериоциди и фунгициди), инсектициди за борба с насекомите и хербициди за борба с плевелните видове.

3. Определяне на необходимото количество препарат.
В практиката препаратите са изразени в проценти (%) или в грамове и милилитри на декар. Пестицидите се дават винаги в количество препарат на декар.

Когато е необходимо по-малко количество вода от 100 литра, тогава изчисляваме 10 пъти по малко вода и съответно 10 пъти по малко от препарата.

Пример:
Куадрис 25СК 0,075% - 7,5мл/100кв.м. с 10 литра вода;
Алиет флаш 0,3% - 30г/100кв.м. с 10 литра вода;
Дека ЕК 50мл/дка - 5мл/100кв.м. с 10литра вода и т.н.
За фунгициди и инсектициди се препоръчва работен разтвор от 60 до 100 литра вода на декар, а за хербициди до 40 литра вода на декар.

4. Как правилно да измерим колко препарат ще ни бъде нужен?

Много често хората прибягват до измерване на течности със стари лъжици, капачки от шишета и други подобни подръчни средства, а прахообразните - с кибритени кутийки или друго. Това не е правилно! Поради тази причина много често препаратът няма действие или се проявява фитотоксичност.
Препоръчително е при течните препарати да се използват спринцовки за еднократна употреба или пласмасови мерителни лъжички.
При прахообразние препарати най-добрият вариянт са везните.
Веднъж използвани мерителните приспособления да не се използват за друго и да се прибират, където се държат препаратите за растителна защита.

5. Подготовка на отделните препарати
Течните препарати се разтварят с вода в отделен съд и след това се изсипват в резервоара на пръскачката до желаното количество. Прахообразните първо се разтварят в малко вода в отделен съд до получаване на хомогенна смес. След това се изсипват на тънка струя в напълнената до половина пръскачка. Накрая се долива вода колкото е необходимо.

6. Последователност на смесване в една пръскачка
Първо се приготвят прахообразните препарати и се наливат в пръскачката. След това разтворените във вода течни препарати и накрая стимулатори за растеж.

7. Съвместимост на пестицидите
Много е важно да знаем дали препаратите, които имаме и ще използваме заедно, са съвместими. За да получим правилна резервоарна смес, трябва да знаем кои препарати не можем да смесваме. Използват се готови таблици или внимателно прочитаме етикета на продукта. Работният разтвор не бива да съдържа повече от 3-4 компонента. За да направим тест за съвместимост, изчакваме около 30 минути с цел да проверим дали няма да се получи утайка (пресичане).
От голямо значение е и pH-то на водата, която може да промени действието на пестицида. Добре понасят смесването системни и контактни фунгициди. Както и препарати от една и съща фирма производител. Приготвения разтвор винаги се изпръсква още на същия ден.

8. Кога да се пръска
Третирането трябва да се извършва рано сутрин, след като се вдигне росата, или вечер след залез слънце. Никога не пръскайте, когато температурата е над 25 градуса, защото препаратите намаляват своята ефективност. От друга страна попаднала капка разтвор върху листа действа като лупа и така могат да се получат пригори.

9. Винаги измивайте пръскачката след всяко ползване! Ако е останало количество готов препарат, той се разрежда с голямо количество вода, за да се намали вредният му ефект и не се изхвърля в канала. Препоръчително е пръскачката за хербицид да бъде отделна!
Винаги използвайте предпазно облекло! При реакция на кожата или други нежелани симпптоми потърсете лекарска помощ.