Плодовете имат лесна реализация, използват се в три индустрии, а търсенето е по-голямо от предлагането

Ваня ВЕЛИНСКА

Облепихата е добре позната като декоративно растение у нас, често се среща в паркове и градини. Предпочитана е и сред любителите, тъй като е подходяща за озеленяване на дворни и вилни места. Растението е повече от прекрасно - листата му са сребристи и блестящи, а плодовете са оцветени в жълто, оранжево, до тъмночервено, а по форма наподобяват тези на дряна. Облепихата може да се формира като храст или дърво.

Както казахме у нас видът е познат основно като декоративно растение. В някои райони на света обаче облепихата се отглежда като културно растение, има селекционирани разнообразни сортове. Интересът е насочен към плодовете, които съдържат ценни съставки: 1-2,4% киселини, 2,4-6,6% захари, 0,02-0,06% дъбилни вещества, 2,8-7,8% мазнини, 39-316 мг витамин С, 0,9-10,8 г каротин и в по-малки количества витамините В1, В2, Е, Р и др. От тях може да се приготвят разнообразни и оригинални продукти, като вина, ликьори, сладка, желета, кисели и други. Те представляват суровина за промишлена преработка, за приготвяне на медикаменти, безалкохолни напитки с оригинален аромат, както и разнообразни храни. Маслото притежава много лечебни качества, между които и болкоуспокоителни.

Безспорно облепихата заслужава

по-голямо внимание и не просто като

декоративно, а и като културно растение

И ако до този момент българските производители, освен в разсадниците, не са гледали на вида като на възможност за бизнес, това вече е променено.

Agro HippoSenergy е нова компания, която стъпва на пазара в България, за да промени точно това. Зад нея стои екип с над 13 години опит в отглеждането на облепиха в Гърция, а от 2020 г. започва да популяризира интересната култура и у нас. Компанията предоставя цялостни специализирани услуги по отглеждането на облепиха на иновативни земеделци.

Облепихата е култура, която има много голям потенциал и която искаме да развием в България, казва Василис Мадемлис, мениджър „Бизнес развитие" в компанията. Разбираме, че за българските производители това е непозната култура, затова искаме да им предложим цялостно обслужване, за да провокираме интереса им, но също и да улесним работата им. Започваме с посадъчния материал, след това с препоръки, свързани с технологията на отглеждане, и накрая и с реализацията на продукцията.

Отглеждането на облепиха не е трудно начинание, но, разбира се, си има своите специфики. Най-важното условие, с което производителите, желаещи да се „захванат" с културата, е да имат осигурено напояване. Въпреки че видът не е претенциозен, когато се целят добиви и качествена продукция, то това е необходимо условие.

И нещо много важно за облепихата е това, че кореновата ѝ система образува грудки с азотфиксиращите бактерии, което я

прави подходяща за засаждане на леки, песъчливи, сравнително по-неплодородни почви

Фирмата предлага универсален сорт, който е подходящ за отглеждане в цялата страна. Ако обаче бизнесът „потръгне", има възможност сортовата листа да се разнообрази.

За да стартира инициативата, се започва с оглед на мястото, почвен анализ и преценка на броя на растенията, които ще се засадят на декар, разяснява Василис Мадемлис. А тъй като целта на овощарите е бизнес, съветът ни е да се засадят около 15-20 декара. Това са минималните площи при облепихата, които биха осигурили една добра доходност.

Растенията започват да дават плодове на третата година след засаждането, а в пълно плододаване са на 5-6-ата година. Препоръчително е насаждението да се експлоатира 20 години, тъй като след това добивите започват да спадат, но като цяло може да се отглежда и до 30 години, а и повече.

При партньорство с Agro HippoSenergy

производителят няма проблем с

реализирането на плодовата продукция,

тъй като това е ангажимент на фирмата. Разбира се, плодовете трябва да отговарят на определени характеристики, които се търсят от преработвателите. Например, те трябва да са с подходящ размер за обработка, тъй като по-големите плодове обикновено се обработват по-лесно, кожата на плодовете трябва да бъде здрава и непокътната, без признаци на гниене или повреди, не трябва да има поражения от болести и неприятели, които могат да намалят качеството на крайния продукт.

И още нещо, което е в полза на земеделците, които биха проявили интерес към начинанието. Фирмата се ангажира със съдействие при възможност да се кандидатства по европейски или други държавни помощи при изготвяне на документация и т.н.

Облепихата намира приложение в над 200 продукта в три индустрии:

0 хранителна - пресни и замразени плодове, сокове, йогурти, десерти и други;

0 фармация - приложение на висококачествени хранителни продукти добавки и лекарствени продукти;

0 козметика - влагане в премиум продукти за грижа на кожата и косата.

В Европа има голямо търсене на облепиха, което значително надвишава предлагането. Затова културата е отлична възможност за фермери, които искат да разнообразят производството си.

Василис Мадемлис

Снимка: Ваня Велинска
Василис Мадемлис Снимка: Ваня Велинска
Насаждение от облепиха в Гърция
Насаждение от облепиха в Гърция
Представители на Agro HippoSenergy с българските си колеги на АГРА 2025
Представители на Agro HippoSenergy с българските си колеги на АГРА 2025