Идеите, които ви предлагаме, са видимо различни от обичайните “алпийски хълмове”. Това са опции за онези, които наистина харесват композиции от растения и камъни, но по една или друга причина е проблематично да ги впишат в съществуващата градина: или стилът на парцела не позволява такива “ексцесии”, или няма подходящо място, или просто е скучно да бъдеш “като всички останали...”
Ако нямате намерение да имитирате планински пейзажи или да правите японска скална градина, но със сигурност искате да имате "нещо с камъни" в двора - предлагаме ви варианти. Изберете този, който най-много ви подхожда.
Плоски слоести скали
За тези композиции се използват плоски слоести камъни с различни размери.
Каменните плочи се поставят вертикално /виж снимките/ строго успоредни една до друга. Разстоянието между тях трябва да е минимално.
Могат да бъдат разположени и под лек ъгъл спрямо повърхността.
Растенията се засаждат в пукнатините между камъните - земя не трябва да се вижда: подножието на рокария и пукнатините между камъните са покрити с разтрошени камъни или чакъл.
Това е всичко, ако е строго по правилата... Но както обикновено, понякога идеята просто се взема за основа.
Основното е да въведете правилно такава необичайна скала в дизайна на вашата градина, така че да получите не странна купчина камъни, а органичен елемент от градинския пейзаж. Все пак той е доста особен и няма да се комбинира с всяка среда.
И това е най-сложното. Търсенето на подходящо дизайнерско решение изисква знания и опит, и добър художествен вкус.
Ако още не сте уверени в резултата от подобен експеримент, можете за начало да потренирате с миниатюрните композиции.
Миниатюрно решение
Мини композицията ще изисква много малко пространство и материали. За изграждането й няма нужда от копаене и пренасяне на тежки камъни. В същото време насладата от творчеството може да е не по-малко, отколкото при създаването на голям пейзажен обект.
Малка скална градина можете да създадете дори в обикновена керамична купа.
И само вие можете да решите в какъв стил, от какви материали и какъв размер ще бъде вашата минискална градинка, къде ще бъде поставена и кои растения ще се заселят в нея.
Тази идея е подходяща за вас, ако:
имате малко място в двора, но искате да си направите аранжировка със скали;
съмнявате се в решението си и искате да го “опитате първо”;
нямате възможност (техническа, финансова и т.н.) да си доставите големи скали или камъни;
трябва да намерите ефектен дом за вашата малка колекция от сукуленти;
просто обичате да творите миниатюри.
Поле за всякакви идеи
Между другото, популярните настолни градини дзен - японските алпинеуми за домашна медитация или просто успокояване на нервите - по същество са миниатюрни рокарии.
Растения обикновено не се използват в тях - само камъни и пясък.
Не всеки може да създаде японски алпинеум в градината си но неговата миниатюрна версия е достъпна за всички.
В градината миниатюрните композиции изглеждат перфектно, поставени в масивни бетонни контейнери (или по-скоро в контейнери, изработени от хипертуф - лек бетон, направен с добавка на торф, перлит или вермикулит). Те могат да се използват самостоятелно или в композиции.
Ако обаче ви харесват други опции за контейнери, няма ограничения. Но това, за което трябва да помислите, е зимуването на растенията жители на миниатюрните пейзажи. Повдигнатите контейнери с малко количество почва замръзват в студения сезон и това често е фатално за растенията.
Малко вероятно е някой да хареса идеята да мъкне тежкият бетонен контейнер, пълен с камъни, в мазето, така че е по-добре предварително да намерите опции за защита от замръзване на такива композиции.
Стилно и елегантно
Как изглежда най-често любителският скален кът: много камъни от различен вид, с различни форми и цветови нюанси. Понякога резултатът може да бъде добър, но обикновено подобна композиция често е твърде цветна и изобилието от детайли я лишава от цялостност.
Ако разгледате снимките, ще се убедите, че това е един от случаите, когато цветът има значение.
Представете си как биха изглеждали тези композиции, ако се използваха разнородни камъни... Само един нюанс - и какъв ефект!
Използвайте тази техника, за да създадете скален кът във вашата градина: нямате нужда от специални допълнителни усилия или разходи - сами виждате резултата...
Вертикална композиция
Ако композициите от тези снимки бяха разположени традиционно - на хоризонтална повърхност - бихме ги нарекли скални, нали? Но създателите на тези любопитни обекти разсъждават нестандартно и вписват "фрагменти от планинския пейзаж" в... градински огради.
Такава вертикална композиция може да бъде вписана например в бетонна ограда или да е самостоятелно произведение на изкуството.
Идеята е интересна и зрелищна.
Пътечки + рокарии = успешно решение
Пътеки, разбира се, има във всяка градина. Методите за тяхното проектиране са разнообразни и зависят само от въображението и възможностите на собственика на имота. Тогава защо да не ги комбинирате с елементи, напомнящи скален кът?
Някои дизайнери отиват и още по-далеч - комбинират градинска пътека и сух ручей. И това е оригинално, но и практично.
Комбинирайки материали, играейки с формата, творчески развивайки тази идея, можете да създадете уникални пейзажни композиции, които идеално се вписват в стила на вашата градина.
Топки вместо камъни
Какво ще стане, ако наистина ви се иска камък в градината, но стилът й определено не позволява изграждането на "планински вериги" или "сипеи"? Може да си струва да поиграете на асоциации.
Например защо да не замените грубите камъни, предназначени да изобразяват парче дива природа с перфектни кръгли тела - топки, изработени от камък или бетон, умишлено хармонично разпръснати.
Между другото, специално направени бетонни или керамични топки могат да служат и като контейнер за засаждане на сукуленти.
Разбира се, това не е алпинеум, но е интересна алтернатива.
Тази опция е подходяща за градини, гравитиращи към класиката, или модерни минималистични пейзажи.
Въпреки че това не е алпинеум, комбинацията от камък и растения е очевидна - което означава, че има асоциации с него. А стилът на градината не е нарушен. Така че защо не?

Коментари