Все повече са случаите на птицевъди и ветеринарни лекари, заразили се със стария вариант H5N1
Организацията по прехрана и земеделие на Обединените нации (FAO) призова за спешни мерки за ограничаване на случаите на птичи грип в Азиатско-тихоокеанския регион. Призивът беше отправен след експертна среща, която се проведе в тайландската столица Банкок с участието на Американската агенция за международно развитие (USAID) и Центровете за контрол и превенция на заболяванията (CDC).
Събитията в региона са тревожни както по отношение на човешкото здраве, така и на здравето на пернатите. Нов вариант на инфлуенца по птиците притесни учените, органите за обществено здравеопазване, клиничните лекари и общностите.
От края на 2023 г. 13 нови случая на птичи грип при хора са докладвани в Камбоджа, други случаи са регистрирани и в Китай и Виетнам. През юли Световната здравна организация (СЗО) потвърди смъртта на мъж в Мексико, след като се е заразил с щама H5N2 на птичия грип. Това беше първата лабораторно потвърдена инфекция при хора с A(H5N2), докладвана в световен мащаб. СЗО посочи, че не е докладвано предаване от човек на човек, свързано с това събитие.
Говеда и диви животни също се заразяват
В световен мащаб вирусът на високопатогенния птичи грип H5N1 вече се разпространи по-широко от всякога, достигайки Южна Америка и Антарктика. Освен по птиците вирусът е регистриран и при диви и домашни животни като лешояди, морски бозайници, домашни любимци, бозайници, отглеждани заради ценната им кожа и млекодайни говеда.
В региона Голям Меконг, Индонезия и Филипините са изправени пред засилено наблюдение поради разнообразните си екологични пейзажи и ограничените мерки за биосигурност, други региони също остават изложени на риск. Индия, Непал и Бангладеш също се борят с огнища на птичи грип.
„Нарастването на огнищата на птичи грип е дълбоко обезпокоително", заяви Качен Вонгсатапорнчай, регионален мениджър на Центъра за спешни случаи на FAO за трансгранични болести по животните (ECTAD). „От края на 2023 г. наблюдаваме нарастване на случаите при хора и разпространение на вируса към нови животински видове. Появата на нови щамове A/H5N1, които са по-лесно преносими, увеличава заплахата от пандемия. Незабавните, координирани превантивни мерки са от съществено значение", посочи Вонгсатапорнчай.
Бърза диагностика и биоинформатика
ФАО призова държавите-членки да работят заедно за прилагане на всеобхватни системи за наблюдение, включително пълно секвениране на генома, за проследяване на разпространението и еволюцията на новия вирус. Изграждането на капацитет за бърза диагностика и биоинформатика е от решаващо значение за анализа на данни за вируси. Подобреното междусекторно споделяне на данни е жизненоважно за холистичния подход към управлението на заболяванията, посочват от организацията по прехрана към ООН.
На правителствата, международните организации и частния сектор се препоръчва да си сътрудничат и да споделят информация прозрачно и своевременно, за да разработят ефективни стратегии за ограничаване на вируса. Засилването на мерките за биобезопасност и биосигурност в птицевъдната промишленост е наложително, включително прилагането на ефективни стратегии за ваксиниране и насърчаването на добри земеделски практики. Създаването на осведоменост сред доставчиците на здравни услуги и обществеността е от съществено значение за намаляване на риска от предаване на вируса от болни или мъртви домашни птици на хора и за гарантиране, че хората със симптоми получават своевременно лечение.
ЕС осигури ваксини
за селскостопанските работници
През месец юни Органът на ЕС за готовност и реакция при извънредни здравни ситуации (HERA) подписа договор за доставка на до 665 000 дози от зоонозната грипна ваксина Seqirus. Ваксината е предназначена за хората, които са най-изложени на потенциално предаване на птичи грип от птици или животни, като работници в птицеферми и ветеринарни лекари.
Seqirus е единствената превантивна ваксина срещу зоонозна инфлуенца по птиците, разрешена в момента в ЕС. Използва се при възрастни и предпазва от грип, причинен от H5 щамове на грипен вирус А.
Осигуряването на достъп до ваксините има за цел да предотврати разпространението или потенциалните огнища на птичи грип в Европа, защитавайки гражданите и поминъка. Заплахата от птичи грип за населението като цяло обаче „остава ниска".
В съобщението на Европейската комисия се посочва, че в договора с производителя на ваксините има опция за закупуването на още 40 милиона дози при необходимост.
Към днешна дата няма потвърдено предаване от човек на човек на щама H5N1 на вируса. Също така няма регистрирани активни случаи на заразяване с птичи грип при хора в ЕС.
Коментари