Има начини да се отглеждат и в българските градини

Сигурно всеки градинар мечтае за поне едно растение, което не може да има. Било то, защото няма от къде да го купи, не може да му осигури подходящи почвено-климатични условия или по някаква друга причина. А те са много.

Що се отнася до градината, най-големият проблем са нашите зими и съответно минусовите температури, до които живакът достига понякога.

А запалените градинари и колекционери търсят начини хем да отглеждат екзотика, хем да надхитрят времето. А и вече са достъпни много трикове за това – от обикновено покривало за зимна защита до светещи отоплителни маркучи, от индивидуални укрития до висшия пилотаж - зимната градина.

Драматичният и екзотичният външен вид могат да бъдат постигнати и в българските градини с интересни и сравнително устойчиви на студ растения, малко хитринки, голяма доза знания и усет, а не на последно място и късмет.

Ако и вие сте от групата на ентусиастите, този текст е точно за вас.

Можем ли да надхитрим зимата? 

В зависимост от желанията и предпочитанията си, осигурете различен микроклимат на сукулентите, сенколюбивите, слънцелюбивите, влаголюбивите и т.н.

Изградете устойчива основа от големи дървета и храсти, които да спират силните въздушни пориви.

По-топлолюбивите растения отглеждайте в контейнери, които лесно да местите навън и навътре, съответно през топлата и студената част от годината.

Търсете видове с добра студоустойчивост и впечатляващ външен вид, които хем задоволяват вкуса ви, хем ще имат нужда от по-малко грижи.

Допълнете визията с ярки съдове, градински фигури и аксесоари, както и с подходящи мебели.

Дървовидна аралия 

Малко известна у нас и много екзотично изглеждаща е дървовидната аралия. Kalopanax semptemlobus е научното наименование.
Растението издържа отрицателни температури до минус 20 градуса С. Може да се отглежда подобно на каталпата и пауловнията. Тоест, ако искате големи листа, режете сериозно всяка година, ако искте голямо дърво, оставяте го да расте, както си знае.

Дървото може да достигне размери до 20-25 метра. Предпочита слънчеви изложения, но понася и частично засенчване. Почвата трябва да бъде влажна, но с отличен дренаж.

Цветовете на дървовидната аралия привличат полезни насекоми, а плодчетата – птици. Наесен листата придобиват огнени отенъци.

Палма в двора 

И друг път сме показвали палми или палмоподобни растения, които биха се справили успешно в нашите ширини.

Най-студоустойчивите представители на тази група растения са трахикарпусите и юките. Като стана дума, обърнали ли сте внимание, че тази година повечето градински юки цъфтят без значение от възрастта им? Безброй нежни, бели цветове се извисяват на голямо съцветие, а освен впечатляващия външен вид, имат и сладък аромат. Единственият недостатък са острите шипове в края на листата, но няма как всичко да е розово.

Трахикарпусите пък ще имат нужда от минимална зимна защита през първите години. С тях ще се сдобиете срещу приемлива сума в почти всеки градински център.

Ако искате цветове 

Не са малко видовете цъфтящи растения, които можете да настаните в градината си, а те да допринесат с атрактивен и нестандартен вид. Естествено, отново е важно да се съобразите с техните изисквания и нужди по отношение на средата, климата, водата и т.н.

Най-лесно това може да стане с луковични видове, които да засадите напролет, а есента да извадите и съхраните през зимата. Ако трябва да изброим, ще започнем с канната, агапантусите, еукомисите, зефирантесите.

Цъфтящи видове, които нямат добра студоустойчивост (дипладения, гардения, бугенвилия, зокуми, баухинии, петрея и др.) засадете в контейнер. Него пък настанете в градината сред останалите растения. Един вариант е да оформите ямка, за да скриете съда, друг – да включите и него към естетиката.