На подсъзнателно ниво се прави асоциация с дявола

Ако попитате повечето хора „Кое животно обикновено свързвате с лош късмет?“, най-честият отговор, който ще получите, е котка. Легендата разказва, че ако пътят ви е пресечен от черна котка, това е знак за нещастие. Във фолклора вещиците често приемат точно такава форма, докато изпълняват подлите си номера срещу хората. Но има дълга традиция, която също свързва кучетата с късмет - както лош, така и добър.

Според специалистите на някакво подсъзнателно ниво съществува продължителна асоциация на големи черни кучета с дяволски действия.

Суеверията играят роля 

На Британските острови има истории за Черния звяр - огромно черно куче със светещи червени очи, което броди из провинцията и е самото въплъщение на дявола. Да го срещнеш през нощта е лоша поличба и може би дори знак за смърт.

Ислямските учени разказват за времето, когато губернаторът на Медина отишъл при пророка Мохамед. Той е бил загрижен за броя на безстопанствените кучета, превзели града. Те се били превърнали в основен здравен проблем поради броя на случаите на бяс, за които са отговорни. Отначало Мохамед е заел безкомпромисната позиция, че всички кучета в царствата под негов контрол трябва да бъдат унищожени и е издал заповед за тяхното изтребление. След размисъл обаче на следващия ден той оттеглил постановлението си. Направил го по две основни причини. Първата е религиозна, а именно, че кучетата представляват раса от създанията на Аллах и Този, който я е създал, трябва да бъде единственият, диктуващ тя да бъде премахната от земята. Втората е по-прагматична. Пророкът отбелязал, че някои категории кучета, особено пазачите, ловните и овчарските, са били полезни за хората и по този начин са спечелили правото си на съществуване. И докато Мохамед отменил смъртната присъда за животни, които работят и имат полезни функции, той позволил тя да остане за един клас кучета - а именно черни бездомници. Причината за това е, че пророкът вярвал, че дяволът често се появявал маскиран като черно куче.

Идеята, че черно куче може да е дявол, вероятно обяснява суеверието в Ирландия, което казва, че ако такова животно посети гроба на свещеник, това означава, че той е бил неверен по отношение на обетите си. По същия начин в Германия, ако черен пудел посети гроба на жена, това означава, че тя е извършила прелюбодейство.

В съвремието 

Традицията за злото черно куче се пренася и в съвремието. По този начин, когато поредицата филми на ужасите „Поличбата“ (за детето на дявола) включва сюжет за кучета, извършващи убийства и хаос, животните, избрани за ролите, са черни ротвайлери.

Напоследък това суеверие се проявява в приютите за животни. Хората го наричат „синдром на черните кучета“, което означава, че най-малко вероятно е те да получат нови домове. Което може би се дължи на факта, че тези отрицателни суеверия витаят в подсъзнанието на хората, търсещи домашен любимец.

Има и изключения 

Но, както във всички неща, свързани със суеверия, вярванията не са последователни. В цяла Източна Азия, и особено в Япония, дяволските кучета са бели. Докосването на такова куче със сигурност предсказва смъртта на засегнатия.

В Шотландия пък съществува убеждението, че ако видите куче с черно-бели петна, докато сте на път за бизнес среща или преговори, вие непременно ще успеете.