Кога узряват и как да ги отглеждате
Нашата читателка Петрана Георгиева от Кюстендил ни писа, че се интересува от много ранните десертните сортове, които могат да се отглеждат у нас.
Да има такива, ето:
Перл дьо Ксаба
Това е унгарски сорт, с изключителна ранозрелост. При нашите условия узрява в края на юли и началото на август.
Характеризира се със слаба студоустойчивост, но при измръзване лозите проявяват добра възстановителна способност.
Не е склонен към изресяване и милерандаж.
Гроздът е средно голям, зърното е средно едро, има приятен мискетов аромат. Кожицата му е тънка, оцветена в жълто-кехлибарено.
При валежи зърната лесно се напукват и се нападат от сиво гниене.
Зрялото грозде силно се напада от оси и птици.
Лозите са среднорастящи, с добра родовитост.
Подходяща е смесената резитба - чепове с две очи и плодни пръчки с 10-12 очи, независимо от формировката. Според формировката добивът от лоза варира между 3 и 5,5 кг.
Може да се отглежда докъм 600 м надморска височина.
Мечта
Узрява с няколко дни по-късно от Перл дьо Ксаба. Гроздът е средно голям, със средно тегло около 250 грама. Зърното е средно едро, с приятен мискетов аромат. Не се напуква, практически устойчиво на сиво гниене. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж.
Лозите са среднорастящи, с много добра родовитост. При високи формировки (асмовидно) резитбата може да е само на чепове с по две очи. Студоустойчивостта им е слаба, но са с добра възстановителна способност. Средният добив от лоза е 4,5-6 кг. Може да се отглеждат и в по-хладни райони при надморска височина 600-700 м.
Черна перла
Узрява в началото на август. Гроздът е средно голям, с тегло около 300 грама. Зърното е средно едро, има приятен мискетов аромат. Кожицата му е средно дебела, тъмносиня на цвят, жилава, поради което не се напада от оси.
Лозите са среднорастящи, с много добра родовитост. При високи формировки изисква къса резитба - чепове с по две очи. Средният добив е 5-6 кг от лоза. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж. Проявява средна устойчивост на ниски зимни температури и добра възстановителна способност след измръзване.
Може да се отглежда до 600-700 м надморска височина.
Зрялото грозде е практически устойчиво на сиво гниене.
Армира
Узрява по същото време, когато и Перл дьо Ксаба. Гроздът е средно голям, рехав, с тегло около 400 грама. Зърното е средно едро, продълговато и към върха заострено.
Лозите са силнорастящи, с добра родовитост. При високи формировки резитбата трябва да е къса - чепове с по две очи, за да не се претоварват. Когато формировката е такава, добивът от лоза е 4-5 кг.
Гроздето е практически устойчиво на сиво гниене. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж. Не е студоустойчив, но любителите може да го отглеждат до към 600-700 м надморска височина.
Супер ран Болгар
Познат у нас сорт на всеки професионален и хоби лозар. Узрява през първата десетдневка на август. Гроздът е средно голям до голям с тегло около 250-300 грама. Зърното е едро, продълговато с тънка, жилава, жълто-зелена до кехлибарена кожица.
Лозите са средно до силнорастящи с висока плодовитост. Изискват смесена резитба - чепове с по две очи и плодни пръчки с по 8 до 12 очи.
При полувисока формировка средният добив на грозде от лоза е 4-6 кг. Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж, но студоустойчивостта му е слаба. Гроздето е практически устойчиво на сиво гниене.
Плевен
Узрява през първата половина на август. Гроздът е средно голям до голям, рехав, с тегло около 250 грама. Зърното е много едро с жълто-зелена тънка кожица, месесто, сочно, с неутрален вкус.
Лозите са силно до буйнорастящи, с добра родовитост. Подходяща е смесената резитба - чепове с по две очи и плодни пръчки с по 10-12 очи. При полувисока формировка средният добив от лоза е 4-5 кг.
Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж, но в хладна пролет ресите може да се източват в мустаци. При валежи по време на зреенето зърната често се напукват и загниват.
Може да се отглежда до 600-700 м надморска височина.
Мискет ран
Узрява в началото на август. Гроздът е средно голям, с тегло около 260 г. Зърното е средно едро, овално, със силен мискетов аромат. Кожицата му е средно дебела, крехка, тъмносиньо оцветена.
Лозите са средно до силнорастящи, с много добра родовитост. Независимо от формировката, подходяща е смесената резитба – чепове с две очи и плодна пръчка с 8 -12 очи.
При високи формировки (Мозер) средният добив е 4-5 кг от лоза. Може да се отглежда в по-хладни райони до 600-700 м надморска височина.
Кардинал
Това е предпочитанието на много лозари. Узрява в средата и през втората половина на август. Гроздът е средно голям до голям, около 280 грама, полусбит до рехав. Зърното е едро до много едро, със средно дебела, крехка и пурпурно оцветена кожица.
Лозите са силнорастящи, с много добра родовитост. При високи формировки плододава добре и при къси резитби - чепове с по две очи, а средният добив е 4-6 кг от лоза.
Сортът не е склонен към изресяване и милерандаж, но е чувствителен на вирусни заболявания. Слабо студоустойчив е.
При съответни грижи срещу измръзване може да се отглежда в по-високи райони (до 700 м надморска височина), тъй като узрява рано.
Продължаваме със сортовете в следващя брой.
Коментари