В необмисленото подреждане на лехите, пътеките и водоизточниците се крие огромно количество излишен труд - двойно повече! И повечето градинари послушно използват неизчерпаемия си резерв от работохолизъм.
Нерационалното планиране на градината принуждава стопаните да хабят по-голямата част от усилията си напразно година след година. Ще ви запознаем с 10 основни прости правила за изграждането на градината. Ако ги следвате, ще я направите максимално удобна и ефективна.
1. Зонирайте насажденията
Това е много важен принцип! Колкото повече внимание изисква една култура, трябва да е толкова по-близо до вас. Зеленчуците ще ви се отблагодарят, че ги виждате от прозореца на кухнята. И особено ако наблизо има източник за поливане. Ходенето по пътеки, носенето на кофи или маркуч е досадна и неудобна работа. Освен това е и много трудно. Ами ако сте уморени, болни, на средна възраст или не сте във форма?
Колкото по-далеч влачите, толкова по-малко ще ви интересува този труд. Оттук и правилото: поливането на най-отдалечените лехи винаги се отлага за по-късно.
Ако зеленчуковите лехи са скрити някъде зад дървета и храсти, ние някак не ги приемаме насериозно. Дори ако към тях е свързана напоителна система... Нищо чудно, че се казва: извън полезрението - извън ума!
Всички сме така устроени освен най-неспокойните ентусиасти. Изходът е да разположите зеленчуците, които изискват специални грижи, съвсем близо до дома, а тези, които се нуждаят от вас по-малко - далеч.
Най-близо през пролетта ще бъдат репичките и салатите. Оранжерията с разсадите е почти до вратата. Тук са и лехите с краставици, домати и билки. И водата е наблизо.
Малко по-далече са - кореноплодните зеленчуци, чушките и патладжанът, зелето и бобът.
А на още по-голямо разстояние - многогодишните растения, тиквите и картофите, но е препоръчително и тук да поливате. Дори да е на отделна леха, опитайте се да засадите по-близо всичко, което изисква повече грижи и работа!
2. В сянката няма реколта
Почти всички зеленчуци се нуждаят от пряка и постоянна светлина. Даже при южно изложение в полусянката на редките корони на дърветата реколтата пада 2-3 пъти.
По-добре е на такова място да разположите трева с цветя! Има смисъл под дървета с рехави корони да засадите краставици: при южно изложение те обичат полусянка, по-малко боледуват и почти не заемат място.
В полусянка можете да засадите киселец, чесън, листни салати, подправки, многогодишен и пресен лук.
Но доматите, чушките и патладжанът, тиквите, тиквичките и кръстоцветните (репички, ряпа, зеле и фасул) не понасят сянка. Лошо понасят полусянката и ягодите.
3. Всички растения - максимално осветени
Всички лехи, както и опорите и перголите, трябва да бъдат разположени, на места с максимална осветеност. Ако перголата е в центъра на лехата, тя трябва да бъде оирентирана в посока север-юг, в противен случай ще е ефективна само осветената страна на лехата, а цялата засенчена половина ще пострада.
Ако перголата е близо до стена или ограда, то лехата трябва да е в посока изток-запад. Тогава всички растения ще улавят максимума от слънцето.
Тесните лехи са добри, защото разтягат площта по дължина. Разглеждаме двуметрова ивица с ширина 50 см, а можете да си представите и четириметрова ивица с ширина 25 см - тя може да бъде още по-продуктивна. Разбира се, с добро поливане, торене и с широки пътеки.
4. Направете постоянни лехи
В повдигнатата постоянна леха постоянно добавяте органични вещества и торове. Тук поливате. Никога не ходите по нея, което означава, че не уплътнявате земята. Само в тази малка площ плевите, и то всяка година все по-малко. По-разумно е да подобрявате едно конкретно място, пестейки енергия! И това не е единственото предимство на постоянните лехи. Може да ги повдигнете и така да ги спасите от преовлажняване. Можете да сложите настилка на пътеките между тях. Направете го красиво - свържете овощната градина с цветните лехи.
Като свикнете с един и същ модел на лехите, бързо ще се научите да изчислявате и предсказвате поведението на вашите насаждения.
А ако се уморите от еднообразието, често променяйте състава от култури, сортове и тяхното местоположение. Добавете различни цветя и храсти.
5. Отделяйте с бордюри от останалата почва
Тогава дворът изведнъж ще стане ясен и прост! Докато няма бордюри не можете да възприемате лехата, като "самостоятелен обект" във вашия парцел, и тя ще страда от неопределеността и епизодичността на вашите грижи. Можете да я оградите с каквото решите: камъни, тухли, дърво - с каквото разполагате.
Най-добрият бордюр позволява лесно да окосите цялата трева с тример. Такива са например гредите, пънчетата и дъските.
Струва си да ограждате всичко - и цветните лехи и храстите. Лехите - с трупи и дъски, а цветните лехи - с камъни.
Понякога те някак сами по себе си се превръщат в рокарии. Всичко, което расте извън бордюрите, не трябва да ви тревожи: взимате косачката и го подкастряте. И тогава ще видите колко малко почва за трудоемко обгрижване е останала.
6. Използвайте стени, беседки и огради
Те идеално подхождат за виещите се растения. Не са подходящи само северната и западната страна на постройките: цветовете и плодовете ще са малко, а болестите - повече.
Използвайте южните и източните стени за катерещите си и пълзящи растения.
7. Отделете място за биоземеделие
В сянката, колкото се може по-близо и до вратата и до лехите направете компост.
Ако около това неугледно място засадите храсти или сложите решетка за лиани, видът на градината няма да пострада.
8. Направете пътечки и алеи
Особено за тези които идват от къщата, от чешмата и от мястото за компост.
По пътечките трябва лесно да се минават - както градинските колички, така и гостенките на токчета.
Докато нямате такива удобни пътеки дори не си и представяте колко сили и нерви в крайна сметка отнема градинското "безпътие". Но щом се появят, веднага ще усетите разликата.
9. Не пестете средства за поливни съоръжения
Важно е те да гарантират достатъчно влага и да не отнемат много време. Това ще се отплати многократно.
Добре е да се осведомите за възможностите на капковото напояване и за това как да го организирате на парцела си.
10. Не се ограничавайте с прави линии и прави ъгли
Използвайте завоите и кръглите форми. Смело развихрете своята фантазия. Например за подправки, многогодишни растения и ароматни треви подхожда пермакултурна леха във формата на осморка - тя е компактна.
Когато вървите по пътечките, те сами трябва да ви водят
Ако постоянните лехи са правоъгълни, направете удобни пътеките до тях.
Ако сега планирате зеленчукова градина, погледнете плана на снимката.
Отначало проектирайте всички пътеки на парцела. И чак тогава между тях разположете лехите и насажденията.
Коментари