През периода от 1 ден, докато навърши 10 дни, пчелата работничка се нарича пчела-кърмачка.

От 11 ден до 18 ден тя ще произвежда мед - все още няма да събира, но ще обработва нектар, като го взима от донеслите го от полето пчели-работнички и ще изгражда восъчни пити.

От 19 до 21 ден пчелите-работнички ще се занимават с вентилиране и ще бъдат пчели-пазачи и почистващ персонал, който ще се занимава с хигиената на кошера и ще изхвърля боклука от него.

От 11 до 21 ден те са домашни пчели.

Oт 22 ден до края на живота им те са пчели-събирачки.

Като изключим зимата, обикновено пчелите-работнички живеят около 6 седмици или по-малко, работейки всеотдайно, докато крилцата им са прекалено увредени, за да летят.

Трябва да подчертаем, че пчелите работнички отгледани в малки килийки (4.9 мм), хранени само с естествевнна храна (естествен пчелен мед и прашец) без използването на химични препарати и киселини, са много по-устойчиви и могат да живеят значително по-дълго от горепосочените 6 седмици.

Ако пчелната майка има проблеми да снася яйца и не бъде заменена навреме, пчелата-работничка има способността да развие яйчници и да започне да снася яица. Обикновено това са търтеиви яйца, снесени по няколко в килийки за пчели-работнички. На това място е добре да споменем, че има пчели (appis capensis), при който пчелите работнички са в състояние да започнат да снасят оплодени яйца. Това качество не е характерно за пчелите, отглеждани в нашите географски райони. И ако семействтото не успее навреме да се сдобие с пчела-майка, то се превръща в търтовка.