Работата по проекта „SOS за застрашени традиционни сортове лози“ към Програмата Интерег V-A Гърция-България продължава с все повече видими резултати. След проведените обучения за внедряване на добри практики на Европейския съюз и откриването на нов високотехнологичен център в Благоевград, следващата стъпка е издаването на „Насоки за устойчиви селскостопански практики“. Благодарение на този полезен сборник всеки винопроизводител, без значение начинаещ или напреднал, ще може да се запознае с различни екологични практики за отглеждане на лози.

Започването на биологична ферма изисква планиране, както всичко останало. Затова и наръчникът започва с въведение в биологичното земеделие, което би послужило на всеки, решил да му се отдаде. Богатото съдържание се основава на резултатите от редица проучвания, доклади и анализи. То се опира на традицията, но се съобразява със съвремието.

Проектът е фокусиран върху застрашените местни сортове лози в Трансграничния регион, за чието опазване е крайно необходимо да бъдат взети мерки. В предстоящото издание са изтъкнати ползите от подобни действия, като са описани подробно не само методите на биологичното земеделие, но е обърнато специално внимание на подходящите за въпросния регион сортове.

Дадени са препоръки към местните и национални власти, които трябва да насърчат и подпомогнат запазването на екосистемата. В хода на проекта диалогът между българската и гръцката страна се задълбочи и предполага развитие в положителна насока. Вече с нетърпение се очаква наръчникът, който ще бъде издаден на български, гръцки и брайл.

Проектът е съфинансиран от Европейския фонд за регионално развитие и от национални фондове на страните в програма Interreg V-A "Гърция-България 2014-2020" http://www.greece-bulgaria.eu/.

Съдържанието на този материал не отразява задължително официалната позиция на Европейския съюз.