Продължаващият сезон 2024-25 г. се оказа предизвикателство за турските производители на цитрусови плодове, които пострадаха от изключително горещите метеорологични условия.

По средиземноморското крайбрежие, откъдето произхожда по-голямата част от цитрусовата продукция на страната, продължителните летни горещини и наподобяващите пролет ранни зимни месеци се отразиха неблагоприятно на повечето цитрусови градини.

Кошкун Ерен, ръководител на отдел „Маркетинг" в турския износител на пресни продукти Eren, заяви пред Freshfruitportal, че въпреки че общото производство засега остава близко до предсезонните прогнози, се наблюдава значително отклонение по отношение на очакваното качество, което е довело до увеличаване на обема на стандартната и второкачествената продукция.

„Наред с по-ниското производство и опасенията за качеството на плодовете, износителите се борят и с високите производствени разходи", каза Ерен.

Eren изнася различни цитрусови плодове, включително мандарини, грейпфрути, портокали и лимони, за повече от 60 държави на четири континента. Понастоящем тя очаква реколтата и износа на късни сортове цитрусови плодове, включително лимони „Ламас" и мандарини „У. Мъркот". Очаква се сезонът да продължи до края на европейската пролет.
Ерен заяви, че турските износители остават силни на международните пазари, а стратегиите им са коригирани, за да се съобразят с променящите се обстоятелства и да осигурят стабилни доставки.

„Въпреки прогнозирания спад от около 30% в производството на портокали и лимони, обемите на износа се очаква да останат почти същите като през миналия сезон", увери Ерен. „Що се отнася до мандарините и грейпфрутите, макар че се очаква производствените обеми да намалеят с повече от 35 %, прогнозите за износа сочат спад от само около 20 %."

Текущо състояние на цитрусовите плодове в световен мащаб

Ерен посочи, че производството на цитрусови плодове в световен мащаб и в ЕС ще намалее през 2024-25 г., главно поради намаленото производство на лимони в ЕС и Турция. Освен това се очакват по-ниски добиви на портокали в Египет, Турция и САЩ, както и по-ниски добиви на мандарини в Турция и лек спад в производството на грейпфрути в Турция и САЩ.
„В резултат на това сезонът е неблагоприятен за конкурентите на Турция в световен мащаб и в ЕС", каза Ерен.

От гледна точка на логистиката смущенията в Суецкия канал, предизвикани от геополитическото напрежение в световен мащаб, доведоха до значителни забавяния, особено за пратките, предназначени за Азия.

„Това удължено транзитно време не само забави операциите, но и породи опасения относно запазването на свежестта на плодовете по време на продължителното пътуване", отбеляза Ерен.

Освен това нарастващите транспортни разходи добавиха още едно ниво на сложност, което направи все по-трудно конкурирането на отвъдморските пазари, където транспортните разходи вече бяха значителен фактор за разходите.