Основни стъпки при производството на ракия
Технологията за производство на ракия в домашни условия не е сложна, но работата е едновременно пипкава и блага. Всичко се получава благодарение на процеса на дестилация на ферментирали плодове. Ракията се вари в казан, а изпаренията от него се извеждат по тръба в серпентина, където се охлаждат. След завирането на джибрите (ферментиралата суровина), поддържката на умерен огън е от огромно значение, за да се избегне нейното загаряне. Вероятността за това е най-голяма, когато потича първакът. Тогава огънят се намалява и казанът се оставя само на жар. Ракията се спира при достигане на 38 градуса. Останалият паток може да се събере и извари със следваща варка. Традиционната домашна ракия е силна, затова трябва да се разреди с дестилирана вода. По желание може да се добавят завързани в тензух сушени плодове, билки и дъбов чипс.
Какво се слага в казана
В много семейства дори „тайните“ за хубавата ракия се предават от поколение на поколение. За никого обаче не е тайна, че за да се получи добър продукт, е необходим качествен материал. Технически погледнато ракия може да се направи от разнообразна суровина, стига да има способност да ферментира. Подходящо е всичко от плодове (грозде, сливи, круша и смокини), до житни растения (ечемик, пшеница, царевица и др.). Затова е важно плодовете да бъдат добре узрели и с висока захарност. Джибрите трябва да имат приятен аромат и да не са нито прекалено сладки, нито твърде кисели. Житото изисква по-различна подготовка, защото се накисва 24 часа във вода, за да набъбне, изцежда се от водата и се оставя да покълне.
Защо повечето модели казани за ракия са медни
Медта има свойството да свързва и неутрализира отровни серни съединения, затова крайната степен на очистване на дестилата се прави от мед. Друг плюс е по-високата топлопроводимост, което помага не само за затоплянето, но и за охлаждането на изпаренията, но това може да доведе до по-лесно загаряне.
В професионалните казани от неръждаема стомана има специална медна секция с фина медна мрежа в нея, която да компенсира отсъствието на мед. Причината е, че медта има много важно химическо свойство - намалява вероятността от бактериално замърсяване и предотвратява производството на метилкарбамат - отровно вещество, формирано от цианид.
С какво се чисти и обновява казанът
Петна по стените на казана се премахват с помощта на каша от стрити варени картофи, която се оставя върху замърсените участъци, докато изсъхне и после се изчиства с мека четка или вълнен плат. Друг метод е почистването с напоена с газ кърпа или с резени от кромид лук. Ако проблемът е позеленяване на казана, той лесно може да се реши, с помощта на слаб разтвор на амоняк, а следи от ръжда се оправят като се изтъркат с четка, напоена със смес от 1 тегловна част сярна и 2 тегловни части азотна киселина, след което бързо се изплаква с чиста вода. При възникване на нагари, отстраняването им става с бензин или газ, сапунена луга или терпентиново масло. Дори и да няма подобни замърсявания, казанът се почиства с оцет и сол преди всяко варене, за да се премахнат отложенията.
Коментари