Внимавайте със скъпите концентрати, за преживните важни са силажът,сеното и сламата, напомнят европейските ветеринарни специалисти

Жени Владинова

Максималното усвояване на храната и получаването на по-висока продуктивност се постига само при правилно балансирани дажби, напомнят на европейските млекопроизводители специалистите по хранене от Европейския ветеринарен съюз (Food and Veterinary Office - FVO), както и от Федерацията на ветеринарите в Европа (FVE). Но фермерът не бива да забравя Факта, че разходите за фураж са 70-80% от променливите разходи за производство на мляко

А това показва важността на оптимизирането на дажбата при млечните крави за увеличаване на рентабилността.

Основна част от разходите при млекопроизводството са тези за фуражи: 27% - за обемисти; 22% - за концентрирани фуражи.

Най-важното за производствената икономика е качеството на обемистите фуражи. Кравата е преживно животно и затова обемистите фуражи са незаменими.

Концентратите винаги играят ролята на допълнителен фураж - попълват до необходимото равнище концентрацията на енергия, белтъчините и останалите хранителни вещества като макро-, микроелементи и витамини.

При висока млечност ролята на концентратите е огромна. Но концентратите осигуряват само 50% от сухото вещество в дажбата

В зависимост от стадия на лактация кравата може да изяжда само ограничени количества сухо вещество (от 9 до 20 кг). Затова и количеството концентрати в дажбата е строго ограничено. Така че фактическата продуктивност на кравите зависи от обемистите фуражи.

Трябва да знаете, че повишаването на количеството изхранвани концентрирани фуражи невинаги повишава продуктивността, обръщат внимание специалистите от Европейския ветеринарен съюз. Завишените дажби концентрат много често водят до сериозни нарушения на здравословното състояние на животните (стави, копита, понижена масленост на млякото, ендометрити и т.н.).

Защо кравите не трябва да се прехранват? Пример: От 1 кг балансиран комбиниран фураж кравата трябва да даде 2 кг мляко. Пресметнете колко килограма концентрати са изхранени за година и умножете по две. Резултатът е количеството мляко, получено от концентратите, останалото мляко е получено от обемистите фуражи.

Според данни на Европейския ветеринарен съюз в Европа от обемистите фуражи се доят по 5 000 и повече килограма мляко

Но това са само приблизителни сметки. На крава с продуктивност 6 000 кг мляко ѝ трябват максимално 1 500 кг концентрати (комбинирани фуражи, шротове, премикси и др.) годишно - при разход 250 г на килограм мляко.

При продуктивност 10 000 кг мляко концентратите трябва да се ограничат до 2500-3000 кг годишно - при разход 250-300 г на килограм мляко.

В много промишлени ферми с концентратите се стараят да поправят грешки, допуснати при заготовката на сенаж и силаж. И тук ветеринарните специалисти напомнят за ролята, която играят консервантите

Качественият консервант може да намали загубите при силажирането от 15% до 1-2%. Изразено в продукция, означава получаване на 1000-2000 кг мляко повече на лактация.

А Качествените обемисти фуражи могат да повишат продуктивността на кравите с 2000 кг мляко при едновременно намаляване на разходите за концентрати. Не трябва да се пропуска и това, че фуражите могат да бъда максимално преработвани само при правилно балансирани дажби.

Повишаването на количеството изхранвани концентрирани фуражи невинаги повишава продуктивността, обръщат внимание специалистите от Европейския ветеринарен съюз.
Повишаването на количеството изхранвани концентрирани фуражи невинаги повишава продуктивността, обръщат внимание специалистите от Европейския ветеринарен съюз.