И дали тежката земеделска техника уврежда плодородието
Отговор на тези въпроси ще чуем утре, когато Институтът по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров" към Селскостопанска академия, Национален музей "Земята и хората" и Българско почвоведско дружество ще отбележат Световния ден на почвата.
Форумът е в музей "Земята и хората" от 11 часа. А темата на 2018 година е "Дай решение за замърсените почви".
По този повод проф. д-р Светла Русева, директор на Института по почвознание, агротехнологии и защита на растенията "Никола Пушкаров" заяви, че българската наука има от години сериозен принос в този стратегически сектор, свързан с основните екологични и икономически проблеми.
Според нея през следващата година България ще участва в разработки, свързани с изграждане на глобална цифрова база данни за почвените ресурси, която до края на 2021 г. трябва да бъде изградена.
Тя допълва, че вече в Европа става много важно какъв е потенциалът на почвите да задържат въглерод. ЕК дори има идея, че ако фермерите съумеят да прилагат мерки за намаляване на емисиите от въглероден диоксид в атмосферата, ще получават облекчения или допълнителни субсидии. Това е едно от намеренията, които може да залегнат за следващата ОСП след 2020 година, защото се отчита, че земеделието е един от отговорните замърсители.
Проф. д-р Светла Русева напомня, че колектив на института още преди 15-16 г. участва в голям европейски проект за уплътняването на орния и плодородния слой на почвата.
Още оттогава европейски фермери по съвети на науката се въздържат от обработките с тежка техника, за коята има данни, че оказва негативно въздействие върху почвите.
Повече за състоянието на почвите у нас, в Европа и по света - утре на форума на почвоведите.
Коментари