Важно е гроздето винаги да е брано и транспортирано хладно
Вино се произвежда от прясно грозде, знаят добрите майстори. Но е важно и да знаем от кои сортове какво да очакваме и от кои сортове какво вино става и колко може да отлежава
От Каберне совиньон, Мерло, Мавруд или комбинация от тях ще получите хармонично на аромат и вкус вино. Поседи ли в дъбова бъчва, а после и в бутилка - ще съзрява и старее!
От Пино ноар, Гъмза, Широка Мелнишка или комбинация от тези сортове може да получите богато и комплексно червено вино. Но не искайте нещо кой знае какво от него след около две-три години.
От Памид или Сензо става вино за бърза консумация - обикновенно трапезно вино. То е леко, свежо, със светло-червен до розов цвят, с непретенциозен аромат и вкус, но е по-тънко.
Каберне совиньон, Мерло, Пино ноар, Мавруд, а до някъде Гъмза и Широка Мелнишка може да се използват за получаване на много добри червени вина с високо качество.
Букет, Рубин, Шевка, Сторгозия, Зарчин е по-добре да се комбинират с някои от останалите.
От Шардоне, Совиньон блан или комбинация може да се произведе вино с великолепен плодов, плодово-тревист или на цитруси аромат и вкус - добре балансирано бяло вино.
Мускат ще ви даде вино с по-тежък аромат и вкус, плътно, по-ароматно отколкото балансирано бяло вино.
Сортът Мискет отонел (Мускат отонел) е добър и може да старее.
Мискет - червен и Врачански дава вино със специфичен характерен аромат и вкус на "гюл с пролетни цветя", по-тънко, по-нежно, идеално за бърза консумация.
Ризлинг или Юни блан са подходящи сортове за по-свежи бели вина, с по-висока киселинност, с тревисто-плодов аромат и вкус, но без голям потенциал за развитие.
Рацители, Димят, Алиготе, Фетяска алба дават бели вина с неутрален до плодов характер, но е по-добре да се комбинират с някои от другите сортове.
За едно по-уникално вино, с много характерен аромат и вкус на тамян, трябва да се използва сорта Тамянка. Атрактивно вино за бърза консумация.
Керацуда или други местни сортове, ако имате - комбинирайте ги с други бели!
От директните сортове
Шасла, Отел, Липа и други директни сортове като Царица на лозята, Чауш, Юлски Бисер, Янтар и т.н. не притежават достатъчно съдържание на захари и киселини, имат слаб рандеман.
Виното им по-трудно се бистри, нямат благороден характер, но мнозина на село и от тях правят вино с вкус на ягода или горски плодове.
Няколко мъдрости за лозарите
Червеното вино се прави лесно, но се опазва по-трудно.
Бялото вино се прави трудно, но по-лесно се опазва.
Трудно се оставя у дома бяло вино за отлежаване и стареене. Неговата сила са плодовостта, свежестта и вкуса на прясното грозде.
Ако купувате грозде и не познавате сортовете, потърсете помощ не само от приятел, но и от специалист. Понякога търговците смесват сортовете.
Коментари