Свинете са топлолюбиви животни, тяхната комфортна температура е +15-18°C. Отглеждането на прасета през зимата изисква наличието на топло помещение. Но ако няма такова, по-възрастните стопани обикновено се ограничават до угояване до есента - за да си осигурят месо до пролетта.

Но все още има и стопани, които отглеждат прасета целогодишно, защото са осигурили топъл хамбар или обор за прасетата до пролетта. Добре е да се знае, че възрастните прасета при добър фураж могат да понасят краткотрайни студове до -15°C. Разбира се, животните се чувстват неудобно при такава температура, но те са в състояние да оцелеят и дори да останат здрави.

Друга е ситуацията при прасенцата - новородените имат деликатна четина, която не ги предпазва от студа. За бебета е необходима температура от +25-30 °C. Защото дори при + 10-15 °C прасенцата на възраст под 1 месец могат да настинат, а минусовите температури водят до неизбежната им смърт в рамките на 1-2 дни.

По-различно е положението при отбитите прасенца - те могат да понасят ниски температури и да оцелеят при +8-10°C, но скоростта им на растеж зависи пряко от температурата на околната среда. В студа имунитетът на прасенцата е отслабен, те усвояват храната по-лошо и всички хранителни вещества се изразходват за загряване на тялото, така че наддават на тегло изключително бавно.

Как влияе студът

Студът е вреден не само за бозаещите прасенца, но и за кърмещата свиня. В студа женската получава мастит, който е почти невъзможно да се излекува. И болното животно ляга под ножа.

През зимата отделете нереза в самостоятелно помещение. Защото, ако са заедно свиня-майка и нерез, и то на хладно, репродуктивните им функции се влошават. Женските се разгонват, но след заплождане от нереза не настъпва оплождане.

Кои породи са защитени от замръзване

Някои породи свине понасят сланата и по-ниските температури по-добре от други и дори могат да живеят в неотопляеми помещения. Лесно се разпознават по наличието на гъста четина, чийто слой е сравним с овча вълна. Но през зимата в студеното време животните се затоплят не толкова от вълната, колкото от дебел слой подкожна мазнина.

  • Унгарска мангалица - тези прасета отдалеч могат да бъдат сбъркани с овце, те са покрити с гъста къдрава вълна. Дебелият слой сланина помага на животните да издържат на тежки студове. Унгарската мангалица е подходяща за отглеждане на прасета на открито през зимата;
  • Виетнамски корем - „Виетнамците" са коренно различни от другите породи - имат къси крака, голямо кръгло тяло с увиснал корем и черна, гъста четина. Виетнамските прасета могат да се държат в неотопляема плевня през зимата, ако от есента са натрупали дебел слой подкожна мазнина, но пък животните се страхуват от течение.
  • Сибирската северна е по-рядко срещана порода и принадлежи към породите с месо и мазнини. Големите животни издържат добре на студ поради дебел слой подкожна мазнина и гъста четина.

Други често срещани породи свине за сланина и месо не понасят студа.

Преглед на условията при

зимуване на прасетата

Започваме с температурата: Прасетата не понасят еднакво добре студ или екстремни горещини. Оптималната температура за угояване на прасенца е +15-18 °C. В последния етап на угояване, когато животните вече имат добър мастен слой и кожата е покрита с гъста четина, е допустимо температурата да се понижи до +10-12 °C.

Затова в селата, където няма добре изолирани плевня или обор, едномесечни прасенца се купуват чак през май, когато температурата на въздуха се затопли до +15-20°C, и прасетата се държат до първата силна слана - приблизително до октомври-ноември.

Но има и стопани по селата, които имат условия и възможност да отглеждат бозаещи прасенца и кърмещи свине-майки. Минималната температура за поддържане на здравето им е +25°C в добре уплатнено помещение и +28-30°C в леговището, където спят. Отбитите прасенца на възраст от един и половина до 4 месеца трябва да се държат на топло при стайна температура + 22-25°C. При по-ниски температури тяхното развитие и растеж се забавят.

Влажността: През зимата е особено важно да се следи влажността на въздуха в обора, където обикновено са настанени животните. Колкото по-малък е на размер, толкова по-добре е изолиран за запазване на топлината. Но се повишава влажността на въздуха. Животните дишат, облекчават естествените си нужди, всичко това повишава влажността. Поради температурната разлика се образува конденз по стените на обора

Във влажни условия животните лесно се разболяват от респираторни болести; патогенната микрофлора активно се размножава в мокрото легло.

При липса на вентилация, ако са ниски таваните, става още по-топло, тъй като животните загряват с телесната си топлина, но тук се появяват и други негативни фактори.

Амонячните пари се

натрупват в застоял въздух,

което води до влошаване на състоянието на животните. Апетитът им намалява, стават летаргични, пасивни, появяват се признаци на отравяне.

Въпреки необходимостта от поддържане на топлина в обора (или плевнята, но ако е само от дъски, не е подходяща за зимата), вентилацията на помещението е не по-малко важна. Затова трябва да се прегледа за пукнатини: в стените, таваните, подовете. А за вентилация използвайте система за захранване и изпускателна вентилация или вентилационни шахти в тавана.

Важно! Не се препоръчва използването на пенополистирол за изолация: въпреки отличните си изолационни качества и сравнително ниската цена, материалът има сериозен недостатък –

в него се размножават мишки

Гризачите не само влошават свойствата му като изолация, като прогризват проходи в пяната, но също така получават безпрепятствен достъп до храната, като я крадат от прасенцата.

За да се намалят топлинните загуби, е необходимо да се вземе предвид и подредбата на пода. В идеалния случай

прасетата се нуждаят от двоен под

с въздушна междина между слоевете

За поддържане на чистотата е удобно да се използва допълнително гумено покритие, което предпазва дъската от гниене и животните от падане върху хлъзгав под.

Прегледайте отоплението

Без значение колко добре е изолирано, в студено време не може без отоплителни уреди. Поради изолационните материали и топлината, генерирана от животните, температурата вътре в помещението ще бъде с около 10 °C по-топла от външната. Но при студове от -25 °C тази разлика е незначителна - температурата ще бъде под нулата. Затова прегледайте навеса - за самите прасета е достатъчна височина от 1,3-1,5 м, но ще е трудно за стопанина да почиства и да раздава храна и вода. Но оптималната височина на тавана в обора е по-висока от височината на човек - 1,8-2 м, така че може лесно да се промени. Не забравяйте да прегледате и прозорците - трябва да са добре изолирани.

За да затоплите обора

Инфрачервените нагреватели се използват като допълнителен или основен източник на топлина. Те са окачени директно над отделните кошари с животни на такава височина, че прасетата да не могат да ги достигнат. За допълнително отопление на леговището на прасенцата се окачват червени нагревателни лампи, които се поставят възможно най-близо до пода, при условие че кошарата с бебетата е изолирана от свинята.

Внимание!

Когато използвате електрически уреди, е особено важно да поставите проводниците на височина, не достъпна за прасетата - възрастно прасе може да достигне височина от 1,5-1,8 м. Прегризването на електрически проводник или дъвченето на електрически щепсел за прасенце е въпрос на няколко минути.

В мразовити дни в отделните клетки поставете големи наръчи сено или слама, за да могат прасенцата да се ровят в тях и да се топлят.

Минималната температура за поддържане на здравето на прасетата е +25 °C в добре уплатнено помещение и +28-30 °C в леговището, където спят.
Минималната температура за поддържане на здравето на прасетата е +25 °C в добре уплатнено помещение и +28-30 °C в леговището, където спят.
Ако държите прасета на студено или при минимални положителни температури, ще трябва да увеличи дневния прием на храна с 15-20%, тъй като част от хранителните вещества ще бъдат изразходвани за поддържане на телесната температура.
Ако държите прасета на студено или при минимални положителни температури, ще трябва да увеличи дневния прием на храна с 15-20%, тъй като част от хранителните вещества ще бъдат изразходвани за поддържане на телесната температура.