Колумбия е втората по големина държава в света (след Бразилия) с най-голямо биологично разнообразие. Има повече от 56 хиляди вида растения и животни. Сред тях са хиляди видове цъфтящи растения. Но потреблението на мед на глава от населението в Колумбия е едва 70 грама на година, което е 3 пъти по-ниско от средното за света ниво от 220 грама. И интересно е, че колумбийците наистина не се интересуват от този факт. Подобно ниво на потребление на мед на глава от населението е характерно и за Бразилия и повечето други страни от Латинска Америка. Една от причините за този парадокс е, че медът исторически заема много скромно място в латиноамериканската кухня.

В Колумбия има конкретна причина за изоставането на доходите на земеделските производители. Това се отнася и за пчеларския сектор. А причината - високите доходи при производството на кокаин.  Важно е да си припомним, че Колумбия представлява повече от 50% от световното производство на кокаин, въпреки половин век борба на властите в тази страна с това зло. Списъкът с правителствените мерки за насочване на вниманието на селското население към законното производство включва подкрепа за пчеларството.

Впечатляваща е динамиката на вноса и износа на мед от Колумбия за периода 2013-2017 г. В рамките на редица правителствени програми - от 2010 г. до 2016 г., са инвестирани 6,4 млн. долара в развитието на колумбийското пчеларство, поради което в този сектор са ангажирани около 12 000 земеделски семейства.

През този период почти се удвоява производството на мед. Развитието на пчеларството продължава през 2017 г. и през 2018 г. Ако през 2016 г. са произведени 3,2 хил. тона мед, то през 2017 г. - 3,5 хил. тона, а през 2018 г. се очаква "реколта" от 3,9 хил. тона.

Благодарение на предприетите мерки Колумбия почти изцяло е осигурила собствен добив на мед през последните години. Вносът на мед е само около 150 тона годишно - той е под 5% от нивото на производството му в страната. Медът се внася предимно от Аржентина, Мексико и Перу. Износът на мед е "близо" до нула.

През последните години се наблюдава увеличение на броя на пчелните семейства. През 2016 е имало 101 000, а през 2018 г. - 114 000 са регистрираните. Сред 27-те департамента (провинции) пчеларството най-успешно се развива в Кордоба , Хуле, Антигуа, Боливар, Сукре и Мета. В тези шест области се произвежда 60%  от колумбийския мед.