5 вида и начини за тяхното добро използване
Разделното събиране и сортиране на отпадъци е един от основните екологични навици, които човечеството трябва да възпита в себе си през 21-и век. Без да прилагаме тези прости правила за домакинството, рискуваме да затънем в собствените си отпадъци в рамките на сто години.
При събирането е добре отпадъците да бъдат разделяни според принципа на рециклируемостта - рециклируеми, нерециклируеми и такива, които могат да се използват повторно. В градовете натрупаното „богатство" (отпадъчна хартия, стъкло) може да предадете в пунктовете за вторични суровини и дори да вземете някой лев за приноса си към опазване на околната среда. Какво да правим обаче, когато сме на село и доставянето на отпадъци до пункт за събиране ще струва няколко пъти повече от сумата, която ще получите? По-разумно е да измислите начини за изхвърлянето им или използването на място.
Какви видове отпадъци най-често се трупват в крайградските къщи и как можем да ги използваме отново?
Фина органична материя
Според статистиката едно тричленно семейство оставя след себе си около 500 кг органични отпадъци годишно! Тези кухненски и домакински отпадъци могат да са боклук, който да изхвърлите на сметището, или да бъдат превърнати в нещо по-полезно, ако ги изхвърлите разумно.
Практичният стопанин може дори да извлече ползи от боклука от градината, изпращайки отпадъците от кухнята директно в компостера. В него можете да поставите почти всички остатъци от храна: обелки от картофи и плодове, листа от чай и утайка от кафе, развалени зелени подправки и зеленчуци, черупки от яйца. В компостера или, в най-лошия случай, в дупка, тези остатъци постепенно ще изгният и ще се превърнат в ценен органичен тор за растенията, който ще е от полза за повишаване на плодородието на почвата, ще я насити с хранителни вещества и ще я насели с полезна микрофлора.
Само защото все още нямате контейнер за събиране на органични отпадъци или място, където да го инсталирате, не означава, че трябва да изхвърлите всичките си ценни остатъци на сметището. Поставете ги в лехите веднага след прибиране на реколтата и ги окопайте – до пролетта ще имате почвен субстрат, богат на органични вещества, готов за сеитба и засаждане.
В допълнение, зелената органична материя е необходим компонент за изграждането на високи (топли) лехи, които стават все по-популярни през последните години. В допълнение към обогатяването на почвата, процесът на разлагане освобождава топлина от органичната материя, което ви позволява да започнете градинарския сезон по-рано от обикновено и да приберете реколтата на няколко етапа.
Големи растителни отпадъци
През летния сезон се натрупват не само малки органични отпадъци от кухнята, плевели и суха трева, но и големи растителни остатъци: клони на дървета и храсти след подрязване, стъбла на трайни насаждения. Намирането на приложение за тях и правилното им рециклиране не е никак трудно.
Най-лесният метод за изхвърляне, който първо идва на ум, е просто да изгорите всички сухи клони, превръщайки ги в полезен тор за градината - пепел.
Опитният стопанин, обаче, определено ще намери и други начини да използва големи растителни отпадъци в градината. Например, може да поставите нарязани клони в основата на топли лехи, под слой от зелена органична материя. Така се прави дренаж, който осигурява аериране на лехите и улеснява работата на почвените бактерии. За тази цел можете да използвате клони, издънки на ягодоплодни храсти, стъбла от слънчоглед, царевица и др.
Ако като дете сте посещавали клуб по изкуства и занаяти, вероятно ще си спомните няколко техники за оплитане и ще можете да направите огради за зеленчуковите и цветни лехи от гъвкави дълги клони. Или създайте нещо "по-фино" - плетена кошница или декор за беседка.
Пластмаса
Пластмасата е материал, който винаги е в изобилие в домакинството. Производителите не пестят от опаковките и клиентите са по-доволни да купуват продукти в естетични кутии, отколкото в насипно състояние. Така боклукът се натрупва в кухненските шкафове - пластмасови бутилки, прозрачни кутии с различни размери и форми, а в ъгъла обикновено има „торба с торби". След това целият този боклук се премества в огромни количества до най-близкото сметище.
Можете да го направите по по-различен начин - опитайте се да дадете втори живот на поне част от натрупаните съкровища. Например, използвайте прозрачните кутии и пликчета за замразяване на плодове и гъби. А някои домакини дори съхраняват готов бульон за супа във фризера, наливайки го в пластмасови бутилки.
Такива контейнери могат да бъдат полезни и в цветните градини и градински лехи. Можете да отглеждате разсад в пластмасови бутилки, да ги използвате за покриване на разсад или за създаване на система за капково напояване. Можете да ги използвате, за да изградите вертикална зеленчукова градина, а също така да създадете оригинални саксии за растенията.
В апартамента 5-6-литровите пластмасови бутилки за вода също могат да се използват полезно – например да отглеждате краставици, чушки или домати в тях на балкона.
Стъкло
Стъкленият буркан с необичайна форма, в който сте купили плодове в сироп или сладко, е нещо, което няма да можете да изхвърлите. Със сигурност ще бъде внимателно измит и поставен на рафта - докато дойде времето за прибиране на реколтата и приготвяне на сладко от вашите собствени плодове и плодове. Други стъклени съдове с „приличен" обем също не остават празни – използват се за стерилизиране на зеленчуци, приготвяне на туршии и други заготовки за зимата.
Но „неформатните" контейнери (бутилки от вино и сок, малки буркани от горчица и маслини) често отиват в кофата за боклук - „калибърът" е твърде различен и размерите не са сериозни. Въпреки това, такива съдове са идеални за бутилиране на домашно вино, екзотични компоти, различни сосове и разядки, които обикновено се приготвят в малки количества.
Празните бутилки от вино могат да се използват по още по-оригинален начин: да се изградят от тях огради за лехите, като настилка на градински пътеки и създаване на градински декор (свещници и фенери, вази, маркери за растения, хранилки за птици).
Не само големи стъклени съдове или бутилки за вино, но дори малки бурканчета от бебешка храна могат да бъдат полезни. Ако сте креативни и използвате уменията, придобити в училище, можете да ги използвате, за да създадете сладки поставки за моливи или възглавнички за игли, декорация за детски партита или да ги използвате за красиво сервиране на десерти.
Хартия
Старите списания и вестници, според традицията, възникнала през годините, често се използват като опаковъчен материал. Те са особено полезни в случаите, когато трябва да приберете чупливи предмети в кутия или чанта, които без индивидуална опаковка рискувате да се счупят при преместването. Освен това няма по-добър материал за запалване на огън, камина и печка от хартията.
По-малко популярно, но по-логично за стопаните с градини би било използването на хартиени отпадъци за мулчиране на лехите. Можете да използвате картонени листове и остатъци от кутии, за да покриете пространствата между редовете - дебелият картон ще абсорбира излишната вода при продължителни дъждове и ще ви позволи да се отървете от мръсотията и локвите в градината.
Освен това, че картонът перфектно абсорбира влагата, той има висока плътност, надеждно покрива земята и не позволява на слънчевата светлина да преминава, което означава, че плевелите не могат да растат под него. Това свойство ви позволява да използвате картон като долен слой при създаването на топли лехи.
Картонените кутии за яйца са отлични касети за засяване на семена и отглеждане на разсад, а ролките от тоалетна хартия могат да се използват като чаши за разсаждане. В крайна сметка, ако хартиените отпадъци нямат достойно приложение в домакинството (или са станали мокри и неизползваеми), можете просто да ги изпратите в компоста. Само не забравяйте, че лъскавите и цветните печатни материали не са подходящи за компостиране.
Коментари