Алпинеумът е озеленен скален кът, състоящ се от камъни и растения, характени за алпийския релеф. Той трябва да се намира в периферията на градината. Хармонично се съчетава с декоративна водна площ.

Желателно е мястото за алпинеума да е северно или северозападно - североизточно. Подходящо е и място, откъдето тръгва водна каскада, която ще създаде интересен декоративен ефект, в съчетание с растителността.

Какви са те:

1. Избирате подходящо място, решавате какви ще са размерите на алпинеума и се снабдявате с камъните, необходими за изграждането му. Подходящи са речни камъни и варовикови скали.

2. Очертавате контурите на алпинеума.

3. Нареждате по-големите камъни по контурите и ги закопавате на 3-4 см. дълбочина, като внимавате между тях да не остават отвори.

4. След това запълвате мястото с почва, като оставяте 1 сантиметър разстояние до върха на камъка.

За повърхностния слой трябва задължително да използвате плодородна почва, която да съдържа смес от торф и пясък.

5. Подравнявате пръстта с помощта на нивелир и дъска и оставяте много лек наклон в избраната от вас посока, като внимавате тя да не е към пътеката.

6. След като първият етаж на алпинеума е готов, поставяте камъните за втория. Важно е между долните и горните камъни да има поне 5 см. разстояние и горните да бъдат по - малки от долните.

7. След като построите желания брой нива, почвата около камъните трябва да се трамбова, за да не се получи свличане при по-обилни дъждове.

8. Между камъните подготвяте гнезда за засаждане на растителност и ги запълвате с плодородна почва.

9. Озеленяването извършвате отгоре надолу, като най-високите видове разполагате в подножието на алпинеума, а на преден план засаждате по-ниските растения.

Растенията, подходящи за алпинеум, са седум, мащерка, алпийска роза, хвойна, клек, омайниче, незабравка, рожец, равнец, лобелия, флокс, риган и др.

10. Поливате обилно през първата седмица.

11. След като изграждането и озеленяването са приключили, идва ред на последната, но много важна стъпка: редовни грижи за алпинеума.