Европейски малки дестилерии продават, ,но у нас е нелегално, защо?
Този въпрос ни зададоха няколко производители и помолиха да получат компетентен отговор, стъпил на базата на нормативните изисквания.
Материалът, който публикувахме в брой 1285 на в. "Хоби фермер" за видовете апарати за дестилация на ракия също предизвика немалък читателски интерес и също касае темата.
Много читатели по този повод ни зададоха и въпроса знаем ли как стоят нещата в страните от ЕС.
Отговор:
За сведение на всички читатели, предизвикани от темата, в страните членки на ЕС производителите на домашна ракия имат възможност да се регистрират като специализиран малък обект за дестилиране
Това им дава възможност да продават на пазара своята ракия.
В европейското законодателство съществува директива 92/83/ЕИО на Съвета от 19 октомври 1992 г. "за хармонизиране на структурата на акцизите върху алкохола и алкохолните напитки".
В чл. 22 от документа се предвижда държавите-членки да могат да прилагат за етилов алкохол, произведен в "малки обекти за дестилиране" намалени акцизни ставки при следните ограничения:
Намалените ставки, които могат да са по-ниски от минималната ставка, се прилагат по отношение на обекти, в които се произвежда до 1000 литра чист алкохол годишно или 2500 л ракия при 40 об.% годишно.
За целите на намалените ставки понятието "малък обект за дестилиране" означава обект за дестилиране, който е правно и икономически независим от който и да е друг обект за дестилиране и не осъществява дейността си по предоставен лиценз.
Държавите-членки могат да въведат разпоредби, по силата на които алкохолът, произведен от малки производители, се пуска в свободно обръщение веднага след като е произведен.
У нас незаконните продажби продължават с години.
Това си има своето обяснение.
Повече от 10 г. след като България стана член на ЕС тази директива не се прилага у нас по начина, по който е посочено по-горе, независимо, че определението в точка "б" е включено в Закона за акцизите.
Имало е не един и два пъти и у нас предложение за промяна на Закона за акцизите и данъчните складове при спазването на изискванията на тази директива на ЕС, но досега това не е направено.
По тази причина в Европейския съюз, където директивата се прилага има хиляди малки семейни дестилерии които произвеждат и продават на пазара специфичните за техните традиции дестилирани спиртни напитки от плодове /ракии/.
Всичко това само подсказва, че е време и българските законодатели да направят промени в посочените нормативни направления.
Така ще се ограничи или дори премахне производството на алкохол от нерегистрирани производители, казва консултантът ни Николай Бакалов.
Ще могат да се елиминират и опасностите, които крие незаконната продажба на домашни ракии.
Коментари