За да пестят вода и за по-ефективно поливане много от старите градинари използват т.нар. подпочвено поливане. При този начин водата постъпва непосредствено до корените. Методът е подходящ парници, тъй като при него повърхността на почвата остава суха (особено ако е мулчирана). А колкото по-малко са изпаренията, толкова по-малко са болестите.
Много подходящи за кореново поливане са доматите. Методът може да се използва за краставици, патладжани, чушки, тикви и др. Поливането с пластмасови бутилки е добро решение, ако не можете всеки ден да посещавате вилата и да поливате. Имайте предвид, че методът не става за песъчливи почви, тъй като водата много бързо ще изтече от бутилката.
Вземете пластмасова бутилка (1,5 – 2,5 л) и й отрежете дъното (по-късно него ще го използвате за капаче, за да се намали изпаряването на водата). Отстрани, близо до гърлото на бутилката с шило направете няколко дупки.
На около 15-20 см от домата или друго растение, което ще поливате, изкопайте дупка, като внимавате да не засегнете корените. На дъното на дупката поставете зебло, суха трева или нещо друго, което няма да позволи дупчиците да се запушат.
Поставете бутилката с гърлото надолу от ъгъл 30-40 градуса. Закопайте я така, че да можете през изрязаното дъно да наливате вода. Щом напълните бутилката, водата ще започне бавно да постъпва към корените на растенията.
Броят на отворите трябва да го определите чрез проби, като имате предвид, че едно растение се нуждае средно от 250 мл на денонощие.
Ако искате, можете да не режете дъното на бутилката, а да го пробиете и да я закопаете с гърлото нагоре. Така дворът ви ще изглежда по-естетично, а водата по-малко ще се изпарява. В този случай обаче по-трудно ще пълните бутилките.
По същия начин можете и да подхранвате с течни торове.
Коментари