Кокошките-носачки, отглеждани в личните стопанства, най-често произхождат от няколкото големи люпилни в страната, напомня нашият консултант доц. д-р Динко Динков от Тракийски университет. Те се купуват от стопаните обикновено скоро след излюпването и се отглеждат дори до 4-5-годишна възраст в селските дворове.

Какви са основните аргументи,

свързани с препоръката за ежегодна подмяна на носачките в личните стопанства?

На първо място, известно е, че кокошките носачки дават максимално количество яйца през първата година от живота си. През втората и следващите години носливостта постепенно намалява ежегодно с по 15-20%. Това е свързано с ежегодното есенно линеене (физиологична подмяна на перата), траещо около два месеца, времетраенето на което също се увеличава с нарастването на възрастта на птиците. От своя страна увеличеният период на линеене води до намаляване на активния яйценосен период, което заедно с намалената носливост увеличават себестойността на продукцията и правят нерентабилно отглеждането на кокошките в личните стопанства повече от един яйценосен период.

Не на последно място следва да се посочи, че през продължителния период на отглеждане на кокошките могат да възникнат и редица заболявания, някои от които биха могли да представляват опасност не само за останалите животни в стопанството, но и за хората.

Поради бавното си протичане показателен пример, свързан с препоръката за ежегодна подмяна на носачките, е все по-често срещаното при продължително отглеждане на птиците

заболяване от туберкулоза

Това е обикновено бавно протичаща заразна болест, засягаща предимно кокошките и пуйките. Рядко могат да се заразят токачките, патиците и гъските. Заболяването може да засегне и гълъби, фазани и др. птици. Причинител на туберкулозата е птичият тип на тубуркулозната бактерия. Важно е да се посочи, че бактериите обикновено се отделят с изпражненията на птиците, след което при непровеждане на дезинфекция могат да се запазят с години във външната среда и да станат източник за заразяване на поставените в помещението други птици. Установено е, че при замърсяване с изпражнения могат да се заразят и яйцата на птиците.

Друго подценявано обстоятелство, често срещано в личните стопанства, е възможността от птичия тип туберкулоза да се заразят и другите домашни животни, имащи контакт с болните птици или техните изпражнения. Установени са случаи на заразяване на свине, овце и кози, както и на говеда. Въпреки, че случаите на туберкулоза при хората, предизвикана от птичия тип туберкулозни бактерии, са доста редки, но този факт не би следвало да се подценява.

Характерно за протичането на заболяването при птиците е тяхното постепенно отстлабване въпреки пълноценното хранене. Заболяването обикновено се проявява при кокошките, отглеждани повече от една година. Носливостта съществено намалява, птиците са видимо изтощени и имат настръхнала перушина. При външния оглед се установява, че обиците и гребенът им са бледи и набръчкани, кожата пожълтява, а гръдната кост изпъква. Срещат се случаи на куцота, както и на диария. Смъртта е неизбежна, но не настъпва бързо при голям брой птици, а се наблюдава постепенно оредяване на стадото.

Важно е да се знае, че

туберкулозата при птиците не се лекува

Прилагането на различни лекарствени средства не води до подобрение на състоянието и накрая стопаните обикновено са принудени да подложат на клане болните птици.

При установяване на туберкулоза в стадото е по-добре всички птици да се подложат на диагностично мероприятие - туберкулинизация, а тези от тях, които са положително реагирали, да се насочат за санитарно клане. В тази връзка следва да се посочи, че съгласно Държавната профилактична програма за борба със заразните болести при животните на задължителна туберкулинизация, която е единствено официалният метод за диагностика на туберкулозата, подлежат едва 10% от кокошките, и то само тези от изходните линии, прародителските и родителските стада, които се отглеждат повече от един яйценосен период. От държавния бюджет се заплаща само стойността на диагностикума и манипулацията, а консумативите и транспортните разходи на ветеринарните специалисти се заплащат от собствениците на птиците.

За пълно ликвидиране на туберкулозата по птиците е необходимо помещението, където са отглеждани болните птици да се почисти основно, след което да се дезинфекцира с високоефективни средства като хлорни препарати с 25% активен хлор или 10% разтвор на сода каустик в гореща вода. В случай на възможност (метални предмети), се препоръчва и обгарянето с газова горелка. Стопаните следва да имат предвид, че помещенията, в които са отглеждани болни от туберкулоза птици, е препоръчително да се използват 6 месеца след последния случай на заболяването.