При осигуряването на максимално добри условия водните костенурки живеят до 60 години

1. Местообитание. Отглеждането на водни (червенобузи) костенурки в леген или вана е недопустимо. Осигурете на рептилията просторен

акватерариум или

специален аквариум

в който има и "парче" суша - бряг.

2. Температура на водата. Водата на червенобузата костенурка не трябва да изстива през нощта или през зимата. Тези рептилии се нуждаят от задължителен контрол на температурта на водната среда. Водните костенурки харесват водата да им е с температура 26-27 градуса.

3. Не допускайте помътняване на водата в аквариума и образуване на ципа на повърхността, защото ще разболеете костенурките.

4. Температура на сушата. Ако температурата на сушата (брега) е по-ниска, отколкото във водата, то за костенурката е безсмислено и дори опасно (има риск от респираторни заболявания) да излиза на него. Затова температурата на въздуха в аквариума трябва да е 26-30 градуса, а в точката на нагряване на сушата (на брега) - 30-32 градуса.

5. Ултравиолетовата лампа е абсолютно необходима на водната костенурка. При липса на ултравиолетово излъчване костенурките се

разболяват от рахит

и развиват авитаминоза

защото не могат да усвояват витамини и микроелементи.

6. Храна. Водните костенурки са хищници, но това не означава, че трябва да им се дава само месо. Те се нуждят от разнообразно и балансирано хранене. Идеалната им дажба съдържа 65-90 на сто месен компонент (жива риба, червеи, гамарус и др.)и 35 процента или по-малко растителен (салата, моркови).

Не им давайте

"човешка" храна

7. Витамини и микроелементи. Водните костенурки се нуждаят от специални витаминно-минерални добавки.

8. Ако черенобузата костенурка е започнала да "обраства" с водорасли, внимателно ги почистете с мека гъба. В никакъв случай не използвайте твърда четка, защото може да повредите корубата й.

9. Съжителство. Не заселвайте в аквариума няколко самеца, още повече с различен резмер. Всяко ново животно трябва да премине през карантинен период.

10. Филтър. Ако водните костенурки се хранят в терариума, филтърът е абсолютно необходим. В противен случай нараства рискът от гъбични и бактериални заболявания.