Почти няма зеленчуци, или поне от основните видове, които да не се нападат от листни въшки. По принцип в зеленчуковите лехи могат да се срещнат различни видове от този неприятел. Много често една и съща култура се напада от няколко вида въшки.

Най-често се срещат:

Прасковена листна въшка - по домати и пипер;

Памукова листна въшка - по дини, пъпеши, краставици, тиквички и тикви;

Доматова листна въшка - по домати, патладжан, пипер и салатно цвекло;

Пиперова листна въшка - по пипер, домати, тиквови култури и картофи.

Пораженията са и преки, и косвени

Всички въшки смучат сок от долната страна на листа. Освен това вредят по пъпките и по връхните части на растенията. Това води до свиване на листата и връхните части и загиване на растенията.

Освен пряката вреда въшките нанасят и косвена повреда. Те са преносители на опасни вирусни и микоплазмени болести, които не могат да се лекуват.

Листните въшки се намножават постоянно и затова се срещат през цялото развитие на растенията. Те имат над 10-15 поколения на година, а понякога и много повече. Това означава, че борбата с тях трябва да се отличава с голямо постоянство, т.е. редовно пръскане.

Ще ограничите развитието, ако третирате редовно

Започнете пръскането срещу листните въшки, когато откриете първите екземпляри по растенията. Тъй като ще ви се наложи да третирате доста често, купете си разнообразни препарати. Най-добре е те да са с различни активни вещества, за да не се получи резистентност, т.е. неприятелят става устойчив и не се повлиява от тях.

Борбата срещу листните въшки продължав през цялата вегетация, ето защо трябва да се съобразите с беритбата на зеленчуците. Затова до беритбата използвайте препарати с по-дълъг карантинен срок, а по време на беритбата - с по-къс.