Бялата маслодайна роза е подходяща за биологично производство. Тя може да се отглежда не само в Казанлъшкия регион, но и в полупланинските райони, споделят специалистите то Института по розата и етерично-маслените култури. Тя е по–устойчива на гъбни болести, по–малко взискателна към почвите, и по–издръжлива на ниски температури.
В Института в Казанлък има градина с образци от бяла маслодайна роза на площ от 5 дка, която е единствена по рода си в България.
В миналото видът е заемал 20-30% от площите, засадени с маслодайни рози. В момента селекционерите ни работят за създаване на нови сортове, които да станат не само носители на нови аромати, но и да са подходящи за сушене на цвета.
Сушеният цвят се използва в хранително-вкусовата промишленост - в млечни продукти (кисело мляко, сладоледи), чай и др., влага се в хомеопатични средства, а воден екстракт от венчелистчетата има доказани антибактериални и антигъбични свойства.
Маслото от бялата маслодайна роза, което през последните години стана хит в Япония, е панацея за организма. Учени от там са доказали, че ценните му съставки имат тонизиращо действие и удължават човешкия живот. Тъй като рандеманът при бялото цвете е двойно по-нисък, ароматният еликсир от него е и двойно по-скъп.
Коментари