Препоръчваме ви да си купите азалея (Azalea indica). Тя цъфти от декември до май с множество кичести цветове, обагрени в розово, цикламено и бяло. Често цветовете са пъстри и много рядко жълти. Тази красавица, отглеждана още в отдавна отминали времена в Япония и Югоизточна Азия се появила в Европа в края на 17-ти век, а сега вече разполагаме с многобройни сортове, един от друг по-красиви.
Ако вече сте се снабдили със саксия цъфнала азалея, поставете я на светло и хладно място с температура 16-18 градуса. При тези условия ще се радвате на цветовете в продължение на 40 дни. Успеете ли да задържите температурата около 6 градуса по време на цъфтежа, той ще продължи 80-90 дни. В помещения с парно отопление растението страда и за да не опадат листата, добре е да се напръскват с пулверизатор. Ако има цветове, не ги мокрете, а ги покрийте предварително или ги закривайте с ръка.
Внимание! Поливането е малко по-специално
Почвената смеска, в която е засадена азалеята, е много лека и при поливането водата се оттича бързо. Най-често несполуките при отглеждането й в стайни условия през зимата се дължат на пропуски в поливането и високата температура. Добре е да се полива два пъти на ден без водата да се задържа в подложката. Когато изливате водата в саксията, внимавайте тя да овлажнява навсякъде почвата. В неовлажнените сектори почвата засъхва и корените лесно загиват. Ако все пак сте допуснали това, потопете саксията в съд с вода, така че тя да проникне навсякъде. Поливането и оросяването на листата продължават и след прецъфтяването.
Основни грижи
Резитбата я прави по-кичеста и пищна
Важен момент от грижите за азалеята е резитбата. Тя се извършва около 40 дена след прецъфтяването. С ножица или остър нож се отрязват върховете на всяко клонче, а по-едрите разклонения се премахват. Резитбата предизвиква буйно разклоняване и така храстчето става кичесто. Колкото по-разклонени са растенията, толкова повече са цветовете. От отрязаните клонки можете да оформите резници с дължина 5-6 см и да ги вкорените.
Лятната почивка е полезна, когато е на сянка
През лятото може да я изнесете на северен балкон, но още по-добре е да я заровите на сенчесто място в градината до горния ръб на саксията. През този период е много важно равномерното поливане.
През есента прехвърлете растението в по-голяма саксия. Почвената смеска ще приготвите от равни части пръст от естествени ливади, чист речен пясък или перли и борова листовка. Боровите (елховите) иглици не трябва да са напълно разложени, а участието на дребни частици от клонки и кора е дори желателно. През есента намалете поливките, за да узреят клонките. Ако саксията е съхранявана в градината, в средата на октомври я внасете в помещение. При добри грижи това красиво цвете е дълголетно, всяка година става по-голямо и цъфти с по-красиви цветове.
Коментари