Азалеята
Водопад от цветове в най-студения сезон
През зимните месеци повечето растения губят декоративността си в очакване на по-топли и слънчеви дни
Но има и такива, които дори в най-мрачната зима огряват дома ни с цветовете си и ни напомнят, че за красотата няма сезон.
Едно от най-предпочитаните зимноцъфтящи растения е азалеята (Azalea Rhododendron).
Родината на това растение от семейство Ericaceae са влажните планини на Югоизточна Азия.
За съжаление първоначалният ентусиазъм на любителите, закупили азалея, често се сменя с разочарование, когато тя започне да боледува и в крайна сметка загине. Толкова ли е трудно отглеждането й? По-скоро не. Но като всяка красавица и азалеята има своите изисквания. Ако добре познаваме нуждите й, съвсем реално е тя да краси дома ни години наред.
Ще й хареса ли новият дом?
За съжаление отговорът на този въпрос обикновено е не. Просто защото условията вкъщи доста се различават от тези в оранжериите, в които се отглеждат азалеите преди да попаднат в магазините за цветя. Затова съвсем естествено растението преживява стрес. Можем да му помогнем, като му осигурим оптималните за него условия - достатъчно светлина и влажност на въздуха, редовно поливане и подхранване.
Агротехника
Красавицата предпочита прохладата
Оптималната температура за отглеждането й е около 15 градуса, по време на цъфтеж до 20 градуса
Затова ако разполагате със светло неотоплявано помещение, в което температурата не пада много, това е идеалното място за вашата азалея. За предпочитане е влажността на въздуха да е висока. Ако в дома ви е топло и въздухът е сух, пулверизирайте листата с вода. Поливайте редовно, но само след просъхване на почвата. В никакъв случай не допускайте застояване на вода - това може да доведе до загниване на корените. Поливайте само отгоре - пълнененто на подложката с вода не е удачно при азалеята. За по-голям успех може да използвате леко подкиселена вода веднъж месечно - добавете 0,3 г лимонова киселина на 1 л вода.
За да поддържа добрия си вид, азалеята се нуждае от системно подхранване. Могат да се използват разтворими торове за цъфтящи растения веднъж седмично.
Азалеята предпочита почви с висока киселинност
Имайте това предвид, когато подбирате почвена смес за пресаждане. То се извършва след прецъфтяване - всяка година за младите азалеи и веднъж на две години за по-възрастните. Не бързайте да местите растението в много голяма саксия - 1-2 см разлика са напълно достатъчни. Подходящи са плитките и широки съдове, тъй като корените на азалеята не растат на дълбоко. При пресаждане не отстранявайте старата пръст и не съкращавайте корените. Най-добре е да се използва моментът преди поливане, когато почвата е суха, и растението внимателно да се извади от саксията заедно с цялата почва. След пресаждането може леко да се подрежат прецъфтелите клонки. Така азалеята ще се разклони, ще стане по-компактна и ще напъпи обилно.
Има и студоустойчиви азалеи
Те с успех могат да се отглеждат на открито и са оригинална и ефектна украса за двора. Но когато купувате азалея за градината, попитайте продавача дали растението е закалено и ако не е, не бързайте внезапно да го изложите на суровите условия. За предпочитане са азалеите от български разсадници, които вече са зимували на открито при нашия климат.
Коментари