По доматите се явяват два вида петна - бели и кафяви листни петна, които са съвсем различни болести и се причиняват от две различни гъби.

Бели листни петна

Болестта (сн. вдясно) се развиват както по разсада, така и по растенията в градината.

При заразяване по листата се образуват многобройни, дребни воднисти петна. След това петънцата побеляват, а периферията им се очертава от червено-кафяв до тъмнокафяв венец. В центъра на петънцето се забелязват множество дребни черни точици.

Нападението започва от най-долните листа и продължава нагоре, но върхът не се поврежда. Болестта предизвиква жълтеене и прегаряне на листата, които остават да висят по растенията.

Кафяви листни петна

Болестта (сн. вляво) се срещат при всички видове отглеждани домати - ранни, късни, оранжерийни и разсадни.

Признаците на болестта се развиват по всички надземни части на доматите - листа, листни и цветни дръжки, плодове и стъбла. При зараза се образуват петна, които са тъмнокафяви - почти черни. Постепенно те се разраства и имат характерна концентрична структура, като достигат до 1-1,5 см.

Задължително се пръска

Дори да не сте специалист и да не може да определите с кои петна точно си имате работа, няма страшно. Добрата новина е, че и двете болести се повлияват от едни и същи препарати.

Затова, ако има условия благоприятни за развитие на болестите, се извършват профилактични пръскания. Може да се използват фунгицидите купроцин супер М, шампион ВП, дитан М-45 и други.

При поява на първите признаци се третира с: куадрис 25 СК - 0.075%, акробат плюс - 200 г/дка, пенкоцеб 75 ВГ - 210 г/дка, купертин М - 400 г/дка, ридомил голд МЦ 68 - 0,25% и др. (ХФ)