След като Молдова, малка страна, разположена между Украйна и Румъния, видя, че износът ѝ на зеленчуци и плодове за важния руски пазар непрекъснато намалява след избухването на войната между голямата ѝ източна съседка и Русия, страната и нейният сектор на плодовете демонстрираха устойчивост, като пренасочиха експортните потоци към ЕС, Близкия изток и няколко азиатски страни, съобщава изданието FreshPlaza.

Производителите, особено на костилкови, семкови плодове и грозде, както и търговците и преработвателите, получиха силна подкрепа през този труден период - а и преди това - чрез програмите на USAID, правителствената агенция на Съединените щати, която подкрепя проекти за развитие в различни страни по света. Тази подкрепа обаче беше спряна малко след встъпването в длъжност на президента Тръмп, което беше тежък удар за Молдова и нейните икономически сектори, както и за много други държави.

Много иновации и нови технологии в сектора на плодовете и зеленчуците в Молдова, които произхождат от САЩ, бяха внедрени с подкрепата на USAID, особено нови подложки, модерно оборудване, средства за растителна защита и продукти, които удължават срока на годност и съхранение на пресни плодове.

Въпреки това Юри Фала, главен изпълнителен директор на браншовата организация Moldova Fruct, държи да изрази своята благодарност за дългогодишната подкрепа.

"Американската агенция за международно развитие (USAID) допринесе значително за развитието и модернизацията на сектора на плодовете в Молдова. Нашите овощари са благодарни на американския народ, който в трудни времена предостави не само финансова подкрепа, но и знания и опит. Помощта на USAID беше особено важна за преодоляване на последиците от многобройните кризи, причинени от руското ембарго през 2014 г. и 2022 г., ковид и руската инвазия в Украйна. Агенцията има съществен принос за развитието на модерен сектор на плодовете в Молдова, който сега е по-устойчив и разполага с диверсифицирани и стабилни пазари."

Въпреки че подкрепата на USAID беше от голямо значение за Молдова, малката и по европейските стандарти бедна страна (със среден БВП на глава от населението една десета от този на Нидерландия) все още - и все повече - може да разчита на програми от ЕС и междуправителствени организации, за да реализира икономическия си потенциал.

Примери за това са Фонд „Солидарност" PL (подкрепен от ЕС) и Международният фонд за селскостопанско развитие (IFAD - организация на ООН), които предоставят безвъзмездни средства на предприятия, инвестиращи в преработка на плодове. Целта е не само да се отглеждат и изнасят пресни плодове, но и да се запази преработката в страната, тъй като продуктите с добавена стойност обикновено носят по-висока рентабилност.

Други конкретни примери включват внедряването на оборудване за защита от замръзване за няколко производители, за което браншовата асоциация Moldova Fruct осигури държавни субсидии чрез финансирания от ЕС проект „Moldova's Orchard", или планираното откриване на нова пакетираща станция в Кьосени през юни 2025 г., финансирано от ЕС.

Междувременно през последните години страната полага и големи усилия да стане по-енергийно независима - усилия, които придобиха нова актуалност от началото на тази година, когато бяха прекъснати доставките на газ от Русия.

Производителите на плодове също се нуждаят от енергийна сигурност, за да предотвратят прекъсвания в хладилното съхранение на костилковите плодове, семковите плодове и гроздето. С помощта на ЕС доставките бяха осигурени, но това не попречи на инвестициите във възобновяеми енергийни източници на молдовска територия да се ускорят. Ако преди пет години само 3 % от енергията идваше от екологично чисти източници, сега при благоприятни климатични условия този дял достига 30 %.

Предизвикателствата, пред които е изправена страната, са многобройни, а наскоро към тях бяха добавени и американските вносни мита. Въпреки че износът на пресни молдовски плодове за САЩ на практика не съществува, американският пазар е важен за производителите на ябълков сок. В контекста на това, че най-големият пазар на страната, Русия, затвори врати, а сега е изправена и пред промени в световните търговски потоци поради политиката на САЩ, Молдова не стои на едно място и активно търси нови възможности другаде. От тази година Непал се превърна в нов пазар за износ, както и Индия за ябълки. А от 1 април молдовските плодове могат да влизат в страните от ЕАСТ без мита - това са Швейцария, Норвегия, Исландия и Лихтенщайн.

„За молдовските износители на плодове търговското споразумение с ЕАСТ е чудесна новина. То създава нови възможности. Очакваме износителите на костилкови плодове и ябълки да навлязат на този нов пазар. Въпреки това ще е необходимо известно време, за да се изградят търговски отношения и да се разберат предпочитанията на потребителите. Това ще стане стъпка по стъпка. Но вратата е отворена и това е отлична новина", казва Юри Фала.